Sve što u životu radite, bilo da je lično ili poslovno, radite sa nekim ciljem. Ti ciljevi, često znaju da budu nedostižni, upravo zbog toga što nisu postavljeni onako kako treba. Vrlo je bitno da kada krećete u nešto novo, odredite cilj koji želite da postignete. Iako, tu zvuči, banalno, ali određivanje pametnog cilja može vam pomoći da ostvarite ono što ste želeli, a samim tim dovodi vas u stanje uspeha i sreće, za čim svaka osoba teži. Da li ste čuli za smart ciljeve? E, upravo postavljanje smart ciljeva vam može omogućiti da ostvarite ono što ste zamslili. U nastavku vam predstavljam smart metodu. To je metoda koju ja lično koristim kada želim nešto da postignem, bilo da je lično ili poslovno.
Šta su smart ciljevi?
Smart ili pametni ciljevi su model za uspešno postavljanje ciljeva. Naziv SMART predstavlja akronim koji označava početna slova engleskih reči. Svaka reč označava po jedan korak u pametnom postavljanju ciljeva:
S – specific (specifični, precizni)
M – measurable (merljivi)
A – attatinable (dostižni)
R – realistic, relevant (realni)
T – time based (vremenski određeni)
1.Specific (specifični, precizni)
Kada postavljate sebi cilj gledajte da taj cilj bude konkretan, specifičan. Kako da to znate? Bitno je da imate odgovore na sledeća pitanja:
Ko je sve uključen u taj cilj?
Šta želite da postignete tim ciljem?
Zašto želite da postignete taj cilj?
Kada želite da postignete taj cilj?
Na primer: Klasičan cilj: Želim da naučim strani jezik. Specifičan cilj: Sledeće nedelje ću upisati kurs stranog jezika jer želim da naučim strani jezik.
M – measurable (merljivi)
Bitno je da vaš cilj bude merljiv jer na taj način saznajete koliko napredujete. Ukoliko cilj nije merljiv, teško je odrediti koliki je napredak bez obzira da li ste na pravom putu ka ostvarenju vašeg cilja. Kako da znate da li je cilj merljiv? Postavite sebi pitanja:
Kako da znam da sam blizu ostvarenja svog cilja?
Šta je to što mi pokazuje da sam u fazi napretka?
Na primer: Pronaći ću kurs stranog jezika. Odrediću koliko puta nedeljno ću ići na kurs, a na svakih nedelju dana proveravaću kod kuće koliko sam naučio/la.
A – achievable (dostižni)
Kada formulišete cilj, važno je da znate da li je taj cilj ostvarljiv ili ne. Dešava se da iz nekih razloga cilj možda nije ostvarljiv (finansijskih,motivacionih…). Potrebno je da budete motivisani, da taj cilj doživljavate kao izazov. Da li je cilj dostižan ili ne znaćete ukoliko imate odgovore na sledeća pitanja:
Da li imam finansijska ili materijalna sredstva za osvarenje cilja?
Da li je još neko pokušavao da ostvari ovaj cilj? Ako jeste, posavetujte se.
Na primer: Da li ću imati novca za kurs? Šta ako nemam? Da li imam novac da kupim sve što mi je neophodno za taj kurs?
R – realistic (realni)
Cilj mora biti realan. To znači da on mora biti postavljen zbog Vas, a ne zbog drugih. Uvek ciljeve postavljajte zbog VAS! S druge strane, morate biti objektivni. Ne možete reći: ‘Ja sam sada upisao/la kurs stranog jezika i završiću ga za dva dana’, to je prosto nerealno jer znamo da kursevi traju nekoliko meseci. Realan cilj treba da odgovara na sledeća pitanja:
Da li je ovo što radim vredno?
Da li ovo što radim mogu da prilagodim i mojim drugim potrebama?
Da li je ovo pravo vreme za ostvarenje takvog cilja?
T – time (vremenski određeni)
Određivanje cilja zahteva da on bude vremenski određen . To bi značilo da se tačno zna početak cilja i kraj odnosno realizacija cilja. Kada je cilj vremenski određen onda ste mnogo više motivisani i uložićete mnogo više napora jer postoji rok do kad ste rešili da postignete taj cilj. Glavno pitanje na koje dajete odgovor je:
Do kad želim da postignem svoj cilj?
Na primer: Krenuo/la sam na kurs stranog jezika i želim da završim kurs za 6 meseci.
SMART metoda je po meni najbolja metoda koja se koristi za postavljanje ciljeva. Kao što sam gore navela, često je i lično primenjujem. Navešću vam jedan primer mog korišćenja smart ciljeva:
Želim da izgledam fit – krećem u teretanu
S – ‘U četvrtak krećem u teretanu jer želim da izgledam fit’.
M – ‘Sutra ću pronaći teretanu u kojoj ću trenirati. Treniraću 4 puta nedeljno. Na svake tri nedelje kontrolisaću svoju težinu’.
A – ‘Pa čekaj, meni je potrebna oprema. Ja ne znam koje vežbe treba da radim. Treba mi savet stručnjaka. Da li imam novca za sve? Uzeću neku majicu i šorc, a za savet oko vežbi, pogledaću na Jutjubu, ili pitaću druga koji je personalni trener’.
R- ‘Prve rezultate želim da postignem za mesec dana. Ovo radim isključivo zbog sebe’.
T – ‘Obzirom da u teretanu krećem 1.septembra, želim da do 1. jula sledeće godine izgledam fit’.
Foto: privatna arhiva, stajdohar.com
Pročitajte i: https://www.originalmagazin.com/blog-kutak/mojih-10-koraka-do-uspeha/