Pre četrdeset i pet godina, jedna studentkinja izumela je ono što nije mogla da nađe u prodavnicama: sportski grudnjak. Od tada, žene nastavljaju da dizajniraju sve bolje i bolje modele, omogućavajući ženama svih konstitucija tela da trče i vežbaju — profesionalno ili rekreativno. Priča o izumu sportskog grudnjaka, tako postaje poduhvat osnaživanja žena i zdravlja.
„Meni je, kao rekreativnoj trkačici, bio potreban [sportski grudnjak]. Neskromno sam pretpostavila da moju želju deli većina žena“, Lisa Lindhal počinje priču o svom revolucionarnom izumu sportskom grudnjaku.
Ispostaviće se, Lisa je bila u pravu.
Ovog leta, prvi sportski grudnjak „proslavio“ je 46. rođendan, izum koji je omogućio milionima žena različitih konstitucija da se bave sportom. Danas su sportski grudnjaci globalna industrija vredna skoro deset milijardi dolara.
Stvoren tokom opšte „fitnes pomame” sa početka 1970-ih, sportski grudnjak postao je maltene instant uspeh. U svojoj knjizi, Lindhal govori o tome kako je ovaj izum uticao na zdravlje i živote generacija žena, ali i o značaju sportskog grudnjaka u novoj eri modne industrije sa naglaskom na udobnost, ne samo na izgled.
„Izum sportskog grudnjaka ne predstavlja samo mogućnost da se više bavite sportom, već je reč o potrebi za osnaživanjem i slobodi devojaka i žena“, kaže ona.
Lisa Lindahl za sebe kaže da nikada nije bila atletski tip. Dijagnoza epilepsije u ranom detinjstvu, dodatno, nije pomogla njenoj „naklonosti“ ka sportu. Međutim, u toku studija, Lindahl počinje da džogira. Sa novim hobijem — počelo je i sve ostalo.
„Džogiranje je učinilo da se osećam osnaženo i udobno u svom telu“, rekla je ona. Jedini problem, kaže Lisa, bila je neudobnost — odnosno „grudi koje poskakakuju“.
Čak i kada bi nosila običan brushalter tokom trčanja, bretele bi spadale, žice bi se usecale u kožu, a materijal od kojeg su grudnjaci pravljeni prosto nije bio adekvatan za telo koje se znoji.
Pročitaj i: Hedi Lamar je mnogo više od holivudske lepotice – bez njenih izuma svet u kom živimo bio bi nezamisliv
Jednog dana, pozivajući se na specifičan problem koji je imala tokom trčanja, njena sestra je rekla: „Zašto ne postoje suspenzori za žene?“ Nakon inicijalnog smeha, Lindahl je zapravo pomislila da je ova opaska dobra ideja i skicirala je grudnjak bez žica koji bi sprečio nepotreban bol i poskakivanje, koji ne bi žuljao i čije bretele neće kliziti.
Njena prijateljica i kostimografkinja Poli Palmer Smit je, zajedno sa svojom asistentkinjom iz pozorišta, napravila nekoliko prototipova prvog sportskog grudnjaka po Lisinim skicima.
I tako je rođen prvi sportski grudnjak nazvan Jogbra. Patentiran je i komercijalizovan 1979. godine.
Prvi Jogbra je ispunio sva Lisina očekivanja: bešavni prednji deo koji blago kompresuje grudi i ne žulja, zajedno sa elastičnim širokim bretelama koje se ukrštaju na leđima za optimalnu potporu.
U intervjuu za Kuću slavnih pronalazača, Lindahl je objasnila da je Jogbra, kasnije nazvan JBI, „bio, prosto, pravi proizvod u pravo vreme“.
Pošto je sportski grudnjak odgovarao realnim potrebama žena širom sveta, prodaja je prevazišla sva očekivanja, a kompanija je postala profitabilna već u prvoj godini rada. Lindahl je bila na čelu kompanije do 1990. godine nakon čega je JBI prodat kompaniji Playtex Apparel.
Lindahl danas ima 73 godine i bavi se umetnošću i pisanjem. I dalje je borkinja za zdravlje žena, a 2001. godine je kreirala i grudnjake za žene koje su pobedile rak dojke.
Sportski grudnjak je imao nemerljiv, kumulativni uticaj na živote „običnih“ žena — bez adekvatne odeće i veša koji podržava naša tela, milioni žena ne samo da ne bi počelo da trči, već se sasvim izvesno ne bi ni bavilo sportom.
Priča o sportskom grudnjaku tako postaje fenomen, međusobno osnaživanje žena, potreba za ženama pro i iznad svega — priča o zdravlju.
Autorka: Nataša Kilibarda
Foto: YouTube/National Inventors Hall of Fame – NIHF