Sada i zvanično – još uvek postoje značajne razlike u platama žena i muškaraca. Iako je tržište rada i potencijalna zarada u mnogo boljem položaju nego prethodnih decenija, potrebno je neke stvari još jednom naglasiti. I poboljšati.
U 1960-im godinama muškarci su imali i do 40 odsto veće plate, u odnosu na žene koje su bile na istim pozicijama. Danas ova razlika nije toliko velika, ali je i dalje prisutna, bez obzira na to na koji način ih merite.
Šta kaže statistika?
Prema podacima Evropske komisije, postoji nekoliko obrazaca koji pokazuju kolika je realna razlika među muškarcima i ženama na radnom mestu.
Za početak, stopa zapošljavanja je značajno veća među muškarcima starosti 18 – 64 godine. Tačnije, studije iz 2021. godine pokazale su da imamo 76 odsto zaposlenih muškaraca, u poređenju sa 66 odsto zaposlenih žena. Ali ono što je još važnije – ove brojke variraju u zavisnosti od broja dece dece koje imaju.
Poražavajuća činjenica je da je broj stalno zaposlenih žena koje imaju više od jednog deteta za 17 odsto manji u odnosu na muškarce. Više od 25 odsto žena radi sa skraćenim radnim vremenom.

Prema podacima iz 2018. godine, čak 66 odsto radne snage u SAD činili su muškarci. Postojala je razlika i kada je u pitanju prosečna plata, koja se razlikovala za neverovatnih 18,7 odsto u korist muškaraca. Drugim rečima, žena zarađuje 81,3 odsto plate muškaraca.
U kojim profesijama žene dominiraju?
Iako je ukupna stopa zaposlenosti viša među muškom populacijom, žene definitivno vladaju nekim poljima. U SAD čak 97,6 radnika i radnica za brigu o deci čine upravo žene. Druge profesije koje važe za “ženske” su oralni higijeničari, medicinski asistenti, administrativni radnici, frizeri i kozmetičari. Čak 96 odsto defektologa čine žene i procenjuje se da će ova struka biti sve traženija.
Iako određenim nišama dominiraju žene, čak i u tim domenima postoji razlika u platama između žena i muškaraca iako rade isti posao. I tako, dok žene čine čak 87 odsto farmaceutskih tehničara, njihova prosečna godišnja zarada je manja za oko 3.000 dolara, navodi Omnes Group. Isto važi i za korisničku podršku, prodaju, finansije, obrazovanje i pravne poslove.
Razlike u platama žena i muškaraca u 2022. godini
Žene su tokom prošle godine zarađivale skoro 20 dolara manje na svakih 100 dolara koje muškarac zaradi. Drugim rečima, žena je u proseku mogla da zaradi 83 centa za svaki dolar koji zaradi muškarac.
I dok u svakom delu sveta postoje razlike u platama žena i muškaraca, neki regioni skloniji su masovnijim polarizacijama. Takođe, postoje i određene niše u kojima dominiraju muškarci.
U kojoj zemlji postoji najveća rodna razlika među platama?
Prema izveštaju iz 2021, globalni rodni paritet je smanjen sa 68,6 na 68 odsto u odnosu na 2020. godinu. Do pada je došlo zbog pandemije. Avganistan, Jemen i Irak su zemlje u kojima postoje najveće razlike među platama žena i muškaraca. S druge strane, Island je proglašen za rodno najravnopravniju zemlju. Slede ga Finska, Norveška i Novi Zeland.

Profesije koje beleže najveće razlike u platama žena i muškaraca
Američka istraživanja iz novembra 2022. pokazala su da i dalje postoji rodna nejednakost na radnom mestu. Skoro svi izvršni direktori u oblasti farmacije, telekomunikacija i raznih finansijskih industrija su muškarci. Tačnije, prema Fortune-u, čak 30 od 41 vodeće kompanije vode muškarci.
Oblasti u kojima postoje značajne razlike u platama žena i muškaraca su bezbednost, prava, finansijske usluge, kao i medicinski naučnici i asistenti, i inženjeri u oblasti tehnologije.
U određenim profesijama, poput pilota, gotovo u potpunosti dominiraju muškarci. Slično stanje je u arhitekturi, građevini i informacionim tehnologijama. Neke studije pokazale su da više od 70 odsto pozicija u oblasti razvoja softvera čine muškarci.
Kakvo je stanje u digitalnom svetu?
Platforma za traženje posla Otta kaže da žene postavljaju znatno niže zahteve i traže manju početnu platu, od muškaraca. Najuočljivije rodne razlike pojavile su se u IT industriji, gde su žene tražile za 20 odsto nižu platu od muškarca. Situacija je malo bolja u oblasti marketinga i ljudsih resursa. Ipak, većina žena tražila je za 7 – 10 odsto nižu platu od muškaraca.
Problem leži u pregovaračkim sposobnostima?
Da li razlike u platama žena i muškaraca imaju veze sa njihovim pregovaračkim veštinama? Muškarci i žene koriste različite taktike i postavljaju različite prioritete kada pregovaraju o platama i uslovima rada.
Jedno istraživanje pokazalo je nedostatke koji su često primetni u fazama intervjuisanja. Naime, veća je verovatnoća da će muškarci posvetiti više vremena pregovorima o platama nego žene. S druge strane, kada žene pregovaraju o plati ili honoraru neke druge osobe, podjednako su uspešne kao i muškarci.
Rezultati više različitih studija na ovu temu pokazali su sledeće:
- Muškarci četiri puta češće nego žene započinju pregovore o plati.
- 20% odraslih žena nikada ne pregovara o plati.
- Metafore koje muškarci koriste uključuju “pobediti u utakmici”, dok su žene sklonije upoređivanju pregovaračkih procesa sa odlaskom zubaru.
Ove činjenice ukazuju na to da mnoge žene sećaju određenu količinu nelagode prilikom razgovora za posao, posebno kada moraju da govore o svojim finansijama.
Saveti za poslodavce: kako izbeći pristrasnost i razlike u platama žena i muškaraca?
Transparentnost plata i uklanjanje predrasuda prilikom procesa zapošljavanja je cilj kojem bi svaka kompanija trebalo da teži. Pošto je pristrasnost ka određenim kandidatima ili kandidatkinjama obično suptila i/ili nesvesna, ponekad je teško uočiti je. I zato, pre nego što preduzmete dodatne korake, najpre preduzmite one osnovne:
Nemojte da vam cilj bude da zaposlite još jednu verziju sebe, zaboravite na praksu zapošljavanja prema sličnosti.
Vodite se efikasnim metodama zapošljavanja i obrascima, umesto osećanjima.
Ne upoređujte kandidate jedne s drugima.
Od suštinskog je značaja naučiti sve zaposlene važnosti zdrave korporativne kulture koja se zasniva na nepristrasnosti. Ovo je posebno važno za regrutere i one koji obavljaju intervjue.
Kada pokrijete taj segment, možete da se posvetite procenama i standardizaciji plata. Svi moraju da budu jednako plaćeni za isti posao koji obavljaju. Transparentan oglas za posao pomoći će vam da krenete u pravom smeru.
Foto: Jason Goodman; Gabe Pierce on Unsplash