Pre samo godinu dana bilo je gotovo nezamislivo da bi radnici u Americi mogli da imaju uvid u platu kada se prijavljuju za posao. Dok većina evropskih država već ima politiku koja obavezuje poslodavca da navodi iznos plate, u SAD je ovaj zakon ograničen na nekoliko država.
Poslednja koja je donela izmene u zakonu je Kalifornija, te će poslodavci u ovoj državi od 1. januara 2023. imati obavezu da u oglasu za posao istaknu iznos ili nivo plate – ako kompanija ima više od 15 zaposlenih. Oni koji imaju manji broj zaposlenih dužni su da saopšte iznos plate na zahtev potencijalnog radnika koji se inetresuje za posao.
Isto se desilo i u Njujorku i Vašingtonu, koji su, pored Kalifornije, glavna čvorišta za zapošljavanje. Brojne kompanije gotovo da ne mogu da isključe ove tri države prilikom zapošljavanja.
Zašto je ovo dobro?
Pre svega, transparentnost plata može da unapredi i ujednači proces intervjuisanja i stvori pozitivnu korporativnu kulturu.
“Poslednjih decenija sve je više dokaza da transparentnost plata može da bude ključno sredstvo za iskorenjenje rodnih i rasnih razlika u platama”, rekla je za BBC Pavlina Draganva iz organizacije Organise, britanske platforme koja se zalaže za transparentnost plata.
Ipak, pojedini stručnjaci tvrde da, iako ovi zakoni mogu pomoći, zakonodavstvo nije univerzalni lek za razlike u platama koje uglavnom pogađaju žene, nebelce i LGBTQ populaciju. Na prvom mestu zbog toga što, ako ne budu navedene konkretne plate (u nekim slučajevima rasponi plata su toliko široki da su gotovo besmisleni), moguće je da će grupe koje su najviše pogođene i dalje pasti na donji kraj spektra. Tu su i bonusi koji predstavljaju “mrtav ugao” jer dodatna kompenzacija, kao što su bonusi za učinak i pravičnost, spadaju van zakona.
Ipak, kompanije koje budu ostavljale prevelik prostor za definisanje plate trebalo bi da budu kažnjene, o čemu će odlučivati komisija.
Bez obzira na sve, ove promene će svakako pomoći daljoj transparentnosti plata u 2023. Eksperti predviđaju da će sve veći broj država krenuti ovim stopama, a poslodavci bi takođe mogli dobrovoljno da pređu na novi sistem prilikom potrage za boljim talentima, piše BBC.