Argentina je treći put u istoriji osvojila titulu prvaka sveta u fudbalu (1978, 1986. i 2022) pobedivši Francusku, a Leo Mesi osvojio je jedini trofej koji mu je nedostajao da se izjednači sa Dijegom Armandom Maradonom. Ujedno, postao je rekorder sa 26 utakmica na Mundijalima i prvi fudbaler ikada koji je na jednom Mundijalu postizao golove u grupnoj fazi i na svim mečevima u nokaut fazi.
A da li znate zašto reprezentacija Argentine nosi baš ovakve, plavo-bele dresove? Odgovor na ovo pitanje uključuje Vizantijsko carstvo, renesansne slikare, Napoleona i revoluciju…
U Vizantijskom carstvu, koje je bilo nastavak istočne polovine Rimskog carstva, plava boja se smatrala bojom plemstva i bojom cara i carice. Plava je takođe bila skupa boja. Označavala je društveni prestiž i postala simbol veličanstva.
Čak je i Bogorodica prikazana u plavim haljinama, s obzirom na to da je bila veoma važna i poštovana figura. Upotreba plave boje za Bogorodičinu odeću ubrzo je postala centralni deo umetničke i verske tradicije.
Renesansni umetnici su za Bogorodičinu plavu haljinu koristili kamen lapis lazuli, koji se mogao naći u rudnicima u Avganistanu i bio je skuplji od zlata. Pošto su italijanski trgovci doneli lapis lazuli iz daleka, pigment koji je stvorio postao je poznat kao ultramarinus. Na latinskom to znači “preko mora”. Ultramarin je davao duboku i briljantnu nijansu plave, i bio je cenjen zbog svoje lepote i retkosti.
Sada dolazimo do Španije, kojom je u 18. veku vladao kralj Karlos III. Njegov sin i naslednik, Karlos IV od Španije, bio je u braku pet godina, ali nije imao svoje dece… Da napomenemo, Špansko carstvo je vladalo Argentinom u ovom trenutku istorije.
Kada je Karlos IV konačno dobio dete, njegov otac kralj Karlos III bio je oduševljen i, da bi obeležio rođenje unučeta, napravio je nešto što se zove Orden Karlosa III 1771. Ordenom je nagrađivao posebne Špance za njihova dela u korist kraljevine.
Karlos III se molio Bogorodici tokom tih godina čekanja da njegov sin dobije dete. I zato je za boje svog novog ordena odabrao upravo plavu, Bogorodičinu boju, i kombinovao je sa belom. Na slici možete da vidite Karlosa IV kako nosi pojas ordena svoga oca. Deluje li vam poznato?
Stigosmo i do Napoleona. On je do 1808. godine izbio na scenu i počeo da se probija kroz Evropu. Naterao je kralja Ferdinanda VII (unuka Karlosa III) da abdicira, a na španski presto postavio svog brata Žozefa Bonapartu.
Ovo je izazvalo pobune – ne samo u Španiji, već i u Argentini.
Da bi pokazali svoju odanost pravom monarhu Španije, argentinski pobunjenici su nosili boje Ordena Karlosa III – svetloplavu i belu – kako bi se razlikovali od bonapartističkih boraca i pokazali lojalnost Ferdinandu.
Dve godine kasnije, 1810, izbio je argentinski rat za nezavisnost. A 1812. godine vođa Argentinaca, Manuel Belgrano, stvorio je kokardu Argentine, simbol koji se koristio za razlikovanje revolucionarnih snaga od onih rojalističkih. Koristio je boje koje su se ranije povezivale sa argentinskom pobunom od španske vladavine pod Žozefom Bonapartom – svetloplavu i belu sa Ordena kralja Karlosa III i prave monarhije. Revolucionarna vlada je zvanično usvojila kokardu.
Belgrano je dizajnirao zastavu Argentine samo nekoliko dana kasnije, koristeći iste boje. Nekoliko godina kasnije Belgranov dizajn je usvojen kao zvanična zastava nezavisne Argentine, 1816. Sunce je dodato 1818.
Kada je Manuel Belgrano prvi put predstavio svoj dizajn ljudima, uporedio je boje sa nebom i oblacima. Svi su protumačili da su nebo i oblaci zaista bili njegova inspiracija, što i nije tako čudno s obzirom na neverovatne prirodne pejzaže Argentine. Ipak, ispiracija je došla od Karlosa III od Španije.
Preskačemo nekoliko decenija da bismo stigli do 1880-ih godina, kada je sport zvani fudbal stigao u Argentinu preko britanskih železničara, koji su ga preneli na lokalno stanovništvo.
Fudbal je uzeo maha. Do 1891. Argentinci su imali svoju prvu ligu (petu najstariju na svetu), a 1893. su osnovali Fudbalski savez.
Reprezentacija Argentine nosila je svetloplave majice za svoj debi protiv Urugvaja 1902. godine. Ali šest godina kasnije, 1908. godine, igrali su za all-star tim iz Brazilske lige u kompletu sa belim i svetloplavim prugama.
Više od jednog veka kasnije (tačnije 114 godina kasnije) Argentina i dalje nosi iste boje, preuzete sa njihove zastave, koja je i sama bila rezultat viševekovnog niza političkog, verskog i umetničkog razvoja.
Pročitaj i: Fudbalske lopte iz celog sveta prave se u ovom gradu: Al Rihla, lopta SP 2022, razlikuje se od svih do sada
Izvor: Culturaltutor