Statistika kaže da je svega 1% investicija za startape u 2020. godini otišao u ruke osnivačica, iako svaki deseti startap osnuje žena, a preduzetnice su 96% uspešnije od preduzetnika u pogledu ostvarenog prihoda po evru ulaganja. Upoznajte devojke koje ova statistika ni najmanje ne plaši – naprotiv!
Znajući da je vreme da se ova statistika menja, u septembru smo organizovali konferenciju Original Boost i pozvali startape koje su osnovale žene da prijave svoje ideje, kako bismo im pomogli da ih realizuju i ostvare svoje snove. Pored brojnih sjajnih ideja koje su pristigle neke su se izdvojile i prošle u finale, a među njima pobedile su Jana Antić i Marijana Jovanović, koje su predstavile svoju platformu EasyPass.
Fokus platforme Original magazin, koju je osnovala Fondacija Novak Đoković, jeste podrška mladim ljudima da ostvaruju svoje snove i osnaživanje na svakom koraku tog izazovnog puta, a pred koktel za potencijalne investitore, koji organizujemo u sredu u Tenis centru Novak, razgovarali smo sa Janom i Marijanom o tome kako je nastala platforma EasyPass i u kojoj fazi je njihov startap sada.

Veoma mlade ste se upustile u ovaj poduhvat. Kako je nastao EasyPass, koja vam je bila želja na početku?
– Još kao studentkinje ekonomije, što je bilo pre svega 2 godine, uvidele smo da postoji problem dolaska do kvalitetnog profesora. Takođe, ogroman broj učenika ide na privatne časove iz različitih predmeta kako bi što bolje savladali gradivo, pripremili se za prijemni ispit ili naučili strani jezik. Iz ličnog iskustva znamo da ukoliko ste iz provincije pronalazak profesora je još teži, ili za neke predmete gotovo nemoguć. Pitale smo se kako ubrzati, unaprediti i, istovremeno pojednostaviti obrazovni proces.
Tako se rodila ideja o neophodnom i jednostavnom povezivanju dve strane u par klikova. EasyPass ima savršeno jasnu misiju: omogućiti, posredstvom interneta, lakše i brže povezivanje profesora i pojedinaca kojima su potrebni individualni privatni časovi iz različitih oblasti gde god da se nalaze. Naš želja je da edukaciju učinimo što lakšom i dostupnijom.
Od samog početka imamo viziju da svima bude dostupna individualna pomoć stručnjaka u bilo kom trenutku iz bilo koje oblasti.

Kako je tekao razvoj platforme od nastanka do danas, i gde ste to danas?
– U početku je sve išlo polako, dosta smo istraživali i planirali svaku odluku koju je trebalo da donesemo. U tom procesu smo imali puno grešaka, ali smo iz njih dosta toga naučili i na najkreativnije načine rešavali. Verujemo da je tome doprinelo naše neiskustvo.
Krenuli smo kao platforma gde možete pronaći kontakt profesora iz svih predmeta, a najviše smo komunicirali ka studentima kako je naše okruženje to namestilo.
Sada se fokusiramo isključivo na školske predmete, kao i pakete časova za pripremu za prijemni ispit, najviše ka roditeljima učenika osnovnih i srednjih škola. Gradimo zajednicu na društvenim mrežama…
Pokrenuli smo iznova platformu koju smo kodirali od nule, i uveli mnoge opcije koje olakšavaju sam proces zakazivanja i održavanja časova, kao što je booking kalendar sa dostupnim terminima svakog profesora i Zoom platformu za video pozive gde se i održavaju časovi.
Sa svim profesorima imamo intervjue i uvek smo dostupni za sva pitanja kao i prilagođavanje opcija koja su njima potrebne.
Danas imamo preko 100 aktivnih profesora na sajtu i 1000 zakazanih časova. U procesu smo prikupljanja investicije kako bismo proširili tim, povećali broj korisnika i dostupnost platforme, kao i potencijalno proširili na region. Ono najbitnije, entuzijazam i upornost da EasyPass pruži svima adekvatnu pomoć pri učenju je tu i bez obzira na sve probleme se samo povećava.

Kakvi su vam planovi i ideje za dalje?
– U budućnosti, pored ekspanzije tima planiramo i implementaciju dodatnih fukncionalnosti. Jedna od njih na kojoj već radimo jeste Izveštaj o produktivnosti na času koji će roditelji dobijati nakon svakog časa od profesora. Ovaj izveštaj sadržaće informacije o tome da li je učenik odradio domaći, kolika mu je bila koncentracija, kao i koji deo gradiva je pređen na času. Verujemo da će ovaj izveštaj pomoći roditeljima da prate napredak deteta kroz vreme.
Takođe, od početka 2023. godine omogućićemo i pripremu za prijemni ispit kroz formu individualnih, online časova sa pažljivo odabranim profesorima. Svaki od profesora već ima dugogodišnje iskustvo u prosveti, kao i pripremi za prijemni ispit.
Nakon toga, u planu je i otvaranje novih tržišta.
Šta je potrebno da bi se ti planovi i ideje realizovali?
Sa neverovatno malim budžetom, od naših ličnih mesečnih ušteđevina smo uspeli da pokrenemo platformu i dokažemo da postoji potražnja za ovakvom vrstom usluge. Kako bismo platformu učinili što dostupnijom, obezbedili što kvalitetniju uslugu i prošili se što brže potrebna su nam finansijska sredstva.
Pored toga, otvoreni smo i za saradnju sa organizacijama koje u svom fokusu imaju unapređenje obrazovanja jer verujemo da zajedničkim snagama možemo lakše pomeriti granice.

Statistika o procentu uspešnosti startapa, kao i o investicijama koje odlaze u startape koje su osnovale žene nisu ohrabrujuće – vi niste dozvolile da vas to spreči da pokušate. Koji su najveći izazovi sa kojima se susrećete i kako ih prevazilazite?
– Svega 1% investicija za startape u 2020. godini je otišao u ruke osnivačica, iako svaki deseti startap osnuje žena, a preduzetnice su 96% uspešnije od preduzetnika u pogledu ostvarenog prihoda po evru ulaganja (izvor: European Women in VC). U 19% startupa su osnivači mlađi od 30 godina, a samo 20% su žene. Nama je drago što upadamo u obe kategorije!
I da, nama je kao i ostalim startapima na tržištu potrebna investicija za brži rast. Iako se priča o finansijskoj pomoći ženskom preduzetništvu itekako raširila, nažalost u praksi je situacija još uvek nezahvalna. Iako je teško reći da li je to osnovni razlog zbog koga još uvek nismo zaključale prvu investiciju, jedan od razloga svakako jeste.
Takođe, kroz mnoge programe, događaje i radionice smo jako često jedine ili u velikoj manjini kao preduzetnice. Svakako, volele bismo da ohrabrimo i podržimo da se i ova statistika promeni.
Pored samog finansiranja, rad u startapu je jako dinamičan i na dnevnom nivou se susrećemo sa mnogobrojnim izazovima. Jedan od najvećih izazova koje smo imale jeste “kokoška ili jaje” problem, odnosno balans između broja aktivnih profesora i broja zakazanih časova po svakom profesoru.
Naša strategija je bila da prvo obezbedimo bazu kvalitetnih profesora, koju danas imamo i koja iz dana u dan sve više raste. Kvalitet usluge koju predavači nude sam privlači korisnike.
Tekst: Original
Foto: Dalibor Danilović