Poštovanje nije nešto što nam automatski sleduje na radnom mestu. To je nešto za šta moramo da se borimo i zaslužimo.
Kada ste na poziciji menadžera, veoma je važno da vas vaši zaposleni uvažavaju. Mogu da poštuju vaše radne navike, inteligenciju, vaše veštine i sposobnosti koje pokazujete u komunikaciji i radu sa drugima.
Ipak, poštovanje je mnogo više od toga. Ako zadobijete nečije poštovanje kao ličnost, onda ste definitivno na pravom putu da obrnete igricu. Kako? Evo nekoliko načina.
- Budite ljubazni
Budite uvek ljubazni. Uvek i prema svima. Bez obzira na situaciju u kojoj se nalazite, bez obzira na sa kim se susrećete u toku dana – od vaših članova porodice, preko vaših kolega, do nepoznate kasirke u supermarketu.
Pokažite prema drugima poštovanje koje želite da drugi imaju prema vama. Jednostavno je.
Pokažite da možete da budete ljubazni u svakodnevnim situacijama – pridržite vrata, propustite nekoga preko reda. Kažite ljudima “hvala” i “molim” u situacijama u kojima je to moguće.
- Pokažite i sami poštovanje prema drugima
Zaboravite na kolutanje očima dok neko priča, nemojte prekidati druge usred razgovora i nemojte ići okolo i govoriti negativne stvari o ljudima sa kojima sarađujete. Na taj način štetite samo sebi i kvarite pozitivnu sliku o sebi koju pokušavate da izgradite.
Svako zaslužuje da se njegov glas čuje, čak i ako vam se mišljenja razilaze. Uđite u tuđe cipele, razmislite kako biste se vi osećali da se neko tako ponaša prema vama kada želite da izrazite svoje mišljenje.
- Slušajte onoga ko vam se obraća
Slušanje nije pasivan već aktivan proces. Razmislite pre nego što nešto kažete. U današnje vreme često se dešava da ne slušamo nekoga dok priča, pa istu tu priču ponovimo i sami, na malo drugačiji način.
Umesto toga, slušajte govornika i podstičite ga da nastavi svoje izlaganje, ne tako što ćete ga prekinuti već tako što ćete mu postaviti dodatna pitanja. Većina ljudi će biti polaskana i ceniće što vam je stalo do njih i njihovog mišljenja.
- Pomozite drugima
Poštovanje na poslu sigurno ćete zaslužiti ako vaše kolege znaju da mogu da vam se obrate u svakom trenutku kada im je potrebna pomoć. Pokažite da vam je stalo i da ste voljni da pomognete u različitim situacijama – od odlaska po doručak do stručne pomoći na projektu.
- Ne tražite izgovore za svoje postupke
Vaši postupci zasnivaju se na vašim sopstvenim izborima i zato nema prostora za izgovore, osim kada se radi o zaista nepredviđenim okolnostima. Na primer, ako ste osoba koja stalno kasni, ne izmišljajte mlake izgovore jer ste zakasnili na sastanak. Prosto priznajte grešku i pokušajte da je ispravite u nekoj sledećoj situaciji.
- Bez “besnih” ispada
Bes i ljutnja koju držite u sebi neće nikoga povrediti osim vas samih. Ako vas nečiji postupci razbesne u trenutku to je u redu, ali pokušajte da rešite tu situaciju a ne da je gurate pod tepih. Dajte oduška i sebi i drugima. Oprostite, ne budite zlopamtilo.
- Pokažite da ste voljni da se menjate
Tvrdoglavost vas takođe neće odvesti daleko. Evolucija zahteva promene. Uložite trud i napor da rastete i razvijate se kako na privatnom, tako i na poslovnom planu: naučite nove veštine, isprobajte neke nove aktivnosti, ali i preispitajte svoje ponašanje. I ne zaboravite da čestitate sebi na napretku koji se postigli na putu da postanete bolja osoba, savetuje Enrepreneur.
Pročitaj i: Da li te humor čini boljim liderom, ili ti odmaže u karijeri?
Foto: Sora Shimazaki