Kako proizvodnja elektronskih uređaja nastavlja da raste velikom brzinom, naučnici rade na tome razviju održive, biorazgradive mikročipove. I verovali ili ne, drška pečurka može da zaštiti čip od toplote do 200 stepeni Celzijusa!
Naime, istraživači sa austrijskog Univerziteta Johan Kepler otkrili su da osušena “koža” sa drške pečurke, ne samo da zadržava toplotu, nego i može da traje godinama, bez bojazni od habanja i kidanja.
No, ovo ne može bilo koja gljiva već vrsta Ganoderma lucidum, poznata kao hrastova sjajnica. U pitanju je lekovita gljiva koja raste na hrastovom drveću tokom cele godine. Kada gljiva sazri, stvara se vlaknasta koža koja štiti gljivu od prodiranja bakterija, a ako oljuštite tu kožu možete da zaštitite i mikročipove od pregrevanja.
Pogloga koja se nalazi ispod čipa obično nije napravljena od materijala koji mogu da se recikliraju. Autori studije ističu da proliferacija elektronike nije usklađena sa produženjem životnog veka uređaja, a za korisnike je daleko ekonomičnije da bace stari uređaj i kupe novi, nego da zamene pojedinačne delove.
“Ogroman broj elektronskih uređaja koji se svakodnevno proizvedu u svetu, zajedno sa smanjenjem njihovog životnog veka, neizbežno dovode do stvaranja ogromnih količina elektronskog otpada”, navode autori u studiji objavljenoj u Science Advances.
“Koncept reciklaže i cirkularne ekonomije neće rešiti problem otpada koji je u porastu. Istraživanja materijala koji se koriste za elektronske uređaje moraju da se fokusiraju na održivi, isplativi koncept.”
U ovom trenutku tim istraživača veruje da bi micelijum mogao da se iskoristi u proizvodima koji ne zahtevaju dugotrajnost, kao što su npr. NFC tagovi za elektronske uređaje. Međutim, potrebno je još vremena i rada da bi se ovakvi uređaji razvili.
Pročitaj i: NASA osmilila bateriju za električne avione
Foto: Pixabay