Džasinda Ardern iznenadila je čitav svet kada je najavila da će se povući sa mesta premijerke Novog Zelanda. Kao razlog navela je da “nema više goriva u rezervoaru”. Drugim rečima, istrošila se.
“Voditi jednu zemlju je najprivilegovaniji posao koji neko može da ima, ali istovremeno i najizazovniji. Ne možete i ne treba to da radite ako nemate pun rezervoar goriva, plus malo rezerve za one neočekivane izazove”, rekla je Džasinda Ardern u emotivnom obraćanju naciji.
“Znam da mnogi komentarisati moju odluku i pitati se ‘šta je pravi razlog’. Jedina istina je da, nakon šest veoma izazovnih godina – ja sam samo čovek. Političari su ljudi. Dajemo sve od sebe koliko dugo možemo, i onda dođe trenutak kada je vreme da stanemo. Za mene je taj trenutak došao.”
Naravno, ovo nije sprečilo komentare da se Džasinda Ardern sada povlači jer joj opada rejting.
“Ne odlazim zašto što ne verujem da možemo da pobedimo na izborima u oktobru, već zato što verujem da možemo i hoćemo, ali da su nam za taj izazov potrebna nova leđa”, poručila je.
Premijerka Novog Zelanda morala je da se suoči i sa komplikovanim rodnim očekivanjima, koja su često prepreka za uspeh žena.
Od žena se često očekuje da budu ljubazne i strpljive, da vode brigu o drugima i neguju sve oko sebe. Ako žene pokažu da su odlične liderke i da poseduju kvalitete koji se obično cene kod muškaraca, poput ambicije i dominacije, odmah se karakterišu kao nepristojne, manje ženstvene, pa čak i kao nelegitimni lideri.
Džasinda Ardern je svoju sliku u javnosti izgradila kao liderka koja poseduje osobine koje obično cenimo kod žena. Na primer, kada je u martu 2020. cela zemlja zatvorena zbog koronavirusa, Ardernova se obratila naciji sa svog telefona, neformalno putem Fejsbuka.
Nosila je udobnu duksericu i obavestila ljude da je upravo stavila svog mališana u krevet. Predstavila je sebe kao majčinsku, prijateljsku i kooperativnu figuru, te stekla ogromne simpatije čak i tokom lockdown-a.
I baš tokom pandemije, način na koji je Džasinda Ardern postupala u kriznoj situaciji, pokazao je koliko te stereotipno ženske osobine mogu da budu dragocene među liderima. Možda je konačno vreme da počnemo da cenimo lidere koji su brižni, pažljivi i nisu skloni rizicima.
Tokom svog mandata Džasinda Ardern suočila se i sa seksističkim komentarima i kritikama. Samo nekoliko sati nakon što je izabrana za premijerku, jedan novinar upitao ju je da li je izabrala karijeru umesto majčinstva. A kada je rodila kćerku dok je bila na funkciji, kritikovali su je što je uzela samo šest nedelja porodiljskog odsustva. Džasinda Ardern je posle 30 godina bila prva liderka Novog Zelanda koja je rodila dete dok je bila na funkciji.
U svom govoru, kada je saopštila da se povlači, Ardernova je jasno dala do znanja da je balansirala između prioriteta, koje je sama odabrala.
“Neve, mama se raduje što će biti tu kada kreneš u školu. Klark, hajde da se konačno venčamo!”, poručila je, između ostalog, svojoj kćerki i svom suprugu.
Povlačenje Džasinde Ardern sa mesta premijerke Novog Zelanda samo je dokaz da je burnout stvaran, da je prisutan u svim sferama i, što je najvažnije, da to nije nešto čega treba da se stidite i potiskujete.
Postoje lekcije koje svi možemo da naučimo iz ovog slučaja, da bismo i sami izbegli burnout.
Uspori. Zahtevan posao, plus privatne obaveze često čine da se osećamo kao da smo konstantno na traci za trčanje sa koje ne možeo da siđemo. Kada upadnete u takvu mašinu, ne možete da razmišljate realno i racionalno. Ako nastavite da trčite, stres i umor će se samo uvećavati što će dovesti do sagorevanja. Siđite sa trake s vremena na vreme.
Odvoji vreme za sebe. Svakoga dana morate sebi dati prostora da “sipate gorivo” i sami sebi odgovorite na pitanje “Kako si?”. Nije bitno u koje doba dana ćete da budete nekoliko minuta sami sa sobom, važno je da se to desi. Ako mislite da to nije realno, setite se da je Džasinda Ardern rekla da vam je neophodan pun rezervoar da biste dostigli najviši nivo.
Upravljaj energijom. Osvestite šta vam pruža, a šta crpi energiju. Mnoge aktivnosti, posebno u svetu liderstva, mogu da istroše mnogo energije. Imati samosvest omogućava vam da vidite kada vam je energija na minimumu i preduzmete nešto pre nego što vam se rezervoar potpuno isprazni.
Nauči kada je dosta. Kao i Džasinda Ardern, jako je važno da znate kada je vreme da se povučete. Radi vašeg opšteg blagostanja. Ako ste mentalno i emocionalno preopterećeni i ne možete sami da se nosite sa tim, potražite stručnu pomoć. Ako pak shvatate da ne možete da promenite neke stvari koje narušavaju vaše mentalno zdravlje, razmislite da li bi trebalo da postupite kao Džasinda Arden i jednostavno odete.
Pročitaj i: Kako voditi tim u doba kada je burnout na vrhuncu
Foto: Instagram/jacindaardern