Nova analiza komete u asteroidnom pojasu otkriva zamrznutu vodu iz ranog Sunčevog sistema, nagoveštavajući poreklo vode na Zemlji.
Džejms Veb, svemirski teleskop NASA, verovatno je najpoznatiji po tome što zaviruje duboko u rano doba kosmosa, tražeći najstarije zvezde univerzuma. Usput pravi i neverovatna otkrića.
Po prvi put, ovaj moćni teleskop uočio je kometu bogatu vodom u unutrašnjem Sunčevom sistemu. Ovo otkriće moglo bi da pomogne da se reši dugotrajna misterija o tome kako je Zemlja dobila vodu, rekao je istraživački tim NASA u studiji objavljenoj 15. maja u časopisu Nature.
Kometa Read, kako su naučnici imenovali kometu, okružena je maglovitim gasom i prašinom koja se naziva oreol. Kada je Džejms Veb analizirao ovaj oreol koristeći specijalizovani infracrveni instrument za detektovanje toplote, otkrio je da se gas sastoji uglavnom od vodene pare, što implicira da srce komete verovatno sadrži smrznutu vodu iz ranog Sunčevog sistema, potencijalno poreklom pre 4,5 milijardi godina.
Začuđujuće, oreol praktično nije sadržao ugljen-dioksid, glavni sastojak većine poznatih kometa.
Kometa Read spada u komete glavnog pojasa, odnoso asteroide čiji je rep sačinjen od vodene pare i prašine. Ovi retki objekti nalaze se unutar asteroidnog pojasa između Marsa i Jupitera.
Pročitaj i: Zašto su prve fotografije NASA Džejms Veb teleskopa istorijski važne
Kao i obične komete, smatra se da sadrže led sastavljen od širokog spektra elemenata. Ali za razliku od većine kometa, one su samo povremeno okružene gasovitim oreolom i repom.
Naučnici su otkrili zamrznutu vodu unutar kometa u udaljenim krajevima Sunčevog sistema, uključujući Kajperov pojas i Oortov oblak, koji se nalazi iza orbite Neptuna, nekoliko triliona milja od Zemlje.
U ovim regijama, sunčeva toplota nije dovoljno jaka da bi isparili elementi koji kometama daju rep. Ali otkriće komete Read potvrđuje da se vodeni led iz ranog Sunčevog sistema može sačuvati mnogo, mnogo bliže Suncu – činjenica koju su astronomi odavno predvideli, ali nikada nisu dokazali.
Međutim, ugljen-dioksid koji nedostaje kometi Read predstavlja veću misteriju. Može biti da se Read iz nekog razloga jednostavno formirala bez ikakvog ugljen-dioksida. Ili je imala ugljen-dioksid na početku svog života, ali je vremenom sagoreo zbog Sunčeve toplote.
„To je moguće ako je kometa dugo vremena provela u pojasu asteroida jer ugljen-dioksid lakše isparava od vodenog leda i mogao bi da procuri tokom milijardi godina“, rekao je Majkl Keli, astronom sa Univerziteta Merilend i vodeći autor studije, piše Live Science.
Ovo otkriće nudi još jedan trag u potrazi za odgovorom odakle toliko vode na Zemlji; naučnici su dugo teoretisali da je bombardovanje ledenim kometama moglo biti ključno za dobijanje prve vode u tečnom stanju na Zemlji pre više milijardi godina.
Prema istraživačima, sledeći korak bi bio slanje sonde u asteroidni pojas u nadi da će prikupiti fizičke uzorke sa komete Read i drugih kometa glavnog pojasa. Ovo bi moglo pomoći naučnicima da shvate kako se voda distribuira po zvezdanim sistemima, postavljajući temelje za život kakav poznajemo.
Ilustracija: NASA, ESA