Bez obzira na to da li vežbate tokom cele godine ili o treninzima počnete da razmišljate kada grane sunce, mnogobrojne fitnes aplikacije koje su nam svima dostupne i te kako mogu biti korisne i pomoći vam da se vratite u formu. Ali da li su dobre koliko i rad sa personalnim trenerom?
Pre četiri godine, Dženi Viner želela je da poboljša svoje fizičko i mentalno zdravlje, ali njenim treninzima je nedostajao intenzitet i odgovarajući program treninga koji bi trebalo da prati.
Kada je išla u teretanu, kaže da je često birala „lakše“ opcije, poput trake za trčanje, kako bi izbegla iscrpljujuće vežbe. Lični trener koji nije dolazio u obzir jer nije mogla da ga plati. Stoga je odlučila da proba sa virtuelnim trenerom putem fitnes aplikacije.
Pronašla je aplikaciju koja joj je predlagaala režim treninga na osnovu njenih prethodnih iskustava, i na kraju svakog treninga morala je da da feedback o tome kakav je bio trening. Vežbe su bile uzbudljive jer se nisu ponavaljale i uspela je da smrša.
Međutim, psiholog za sport i fitnes, Entoni Papatomas, kaže za BBC da fitnes aplikacije nisu zamena za stvarne lične trenere.
„Sa međuljudskim odnosom u paketu ide i empatija kada su u pitanju vaše lične potrebe. Ako vam se vežba ne dopada ili prosto niste raspoloženi, što je čest slučaj, to se odražava i na način vežbanja. Nisam siguran da upozorenja koja dobijate na svom telefonu uzimaju u obzir da smo mi samo ljudska bića“, objašnjava Papatomas i ističe da će „trener ljudskih bića“ verovatno pokazati empatiju „a vežbanje je održivo samo ako uživamo u njemu“.
Konsultant za marketing Tom Borle, kaže da je ranije voleo da vežba, ali je izgubio motivaciju nakon što je otpočeo vezu sa sadašnjom devojkom. Kada su u januaru ove godine on i njegova partnerka dobili pozivnicu za venčanje oboje su bili odlučni da izgube određenu količinu kilograma kako bi došli u formu za taj dan.
Pronašao je aplikaciju koja takođe koristi podatke korisnika kako bi personalizovala vežbe. On tvrdi da mu je aplikacija pomogla da svake nedelje odredi šta je u stvari njegov cilj jer je ranije radio uvek iste vežbe, sa istim brojem ponavljanja.
Takođe, ranije je pravio duge pauze između sesija vežbi, a sada je preko fitnes aplikacije imao uvid u to koliko tačno treba da odmara između sesija, na osnovu svog učinka i specifičnosti određenih vežbi. Borle kaže da mu je, sveukupno, aplikacija pomogla da postigne svoj cilj skoro mesec dana ranije. Uspeo je da izgubi čak 19 kilograma.
Osnivač platforme FitnessAI, Džejk Mor, veruje da je matematički pristup koji koristi veštačka inteligencija bolji od ličnog trenera.
„Iza fitnes aplikacije stoji mnogo matematike da bi shvatili kako bi vaš plan vežbanja trebalo da izgleda. Iako su treneri veliki motivatori, nisu matematički znalci“, kaže on.
Možda nije iznenađujuće da se personalna trenerka iz Londona Ejmi Viktorija Long ne slaže sa ovom analizom.
„Lični treneri jesu skuplji, ali kada radite individualne treninge, možete da vidite u kakvoj je formi vežbač i da li uopšte pravilno radi vežbe“, kaže ona.
„To zaista osigurava da se vežbači neće povrediti, što aplikacija ne može da vam garantuje. Takođe, mogu da utičem ne samo njihovo fizičko, već i mentalno zdravlje. Jer imate ljude koji stalno treniraju, a to možda nije dobro za njihovo mentalno zdravlje. Ni to se neće prikazati u aplikaciji“.
Foto: lawrence wilcox on Unsplash