Ranije su ljudi, radi zabave, gledali scenske performanse koji su trajali nekoliko sati. Zatim su došli moderni audio-vizuelni filmovi koji traju oko 90 minuta. Onda se pojavio YouTube, gde prosečan video traje 11,7 minuta.
Čak je i ovo bilo predugo za rasejane umove, a društvene mreže su pronašle rešenje u 15-sekundnim TikTok klipovima, vođenim algoritmom koji nas poznaje bolje od nas samih.
Ovu tendenciju vidimo i u obrazovanju. Studije su trajale tri ili više godina. Zatim su se pojavili kursevi i sertifikati. Sada se ljudi bave mikroučenjem i ponosno dele svoju nanotitulu ili mikroakreditaciju, zarađenu za nekoliko nedelja, dana ili sati. Knjige su postale treptaji, pisma su se pretvorila u tvitove, a odbojnost prerasla u mikroagresiju.
Kako budući lideri mogu da se kreću u ovakvom svetu? Teško je održati fokus. Naši umovi traže novine, traže olakšanje. Brzi video snimci, na primer, zahtevaju minimalnu posvećenost uz sigurnu dozu dopamina.
Da li se red pretvara u haos? Da li ćemo ikada ponovo uživati u sporom turizmu, dubokom radu ili dugom romanu?
Mikronavike i makropromene
U svom bestseleru Atomske navike, autor Džejms Klir objašnjava kako primena malih pozitivnih navika dovodi do značajnih rezultata i trajnih promena. Profesor Bi Džej Fog sa Stenforda saglasan je sa ovim u svojoj knjizi Tiny Habits.
Premisa oba pristupa je da identifikujete šta i ko želite da postanete, a zatim da dekonstruišete taj identitet u mikronavike koje se mogu postepeno povećavati.
Zapamtite, promena stvara neravnotežu. Bez obzira na to da li želite da transformišete sebe ili svoju firmu, naići ćete na otpor. To je zato što promena remeti stabilno stanje, čak i kada na kraju dovede do pozitivnog ishoda.
Da li ste se ikada zapitali zašto većina novogodišnjih rezolucija i dijeta propadne, toliko članskih karata u teretanama ostaje neiskorišćeno, a inicijative za upravljanje promenama traju godinama? Jednostavno, to je zbog naše sklonosti da izbegavamo nelagodnost i održavamo stabilnost.
Moć pokretanja malog
Aktiviranjem mikronavika, zaobilazite taj otpor koji se javlja prema promenama.
Umesto da krenete da svakog dana trčite pola sata da biste bili fit, počnite tako što ćete jednostavno obuti patike za trčanje. Jednom kada ovu naviku usvojite i ona postane poput pranja zuba, prelazite na drugi nivo, što bi moglo biti hodanje do vaših ulaznih vrata.
Pripremite svoje okruženje ostavljajući signale i okidače. Povežite nove mikronavike sa navikama koje ste već usvojili.
Pročitaj i: Zašto svaka uspešna osoba ima imposter sindrom
Preduzetnik Bredli Huk piše za Entrepreneur kako je učesnik jedne od njegovih radionica odlučio da sprovede mikronavike tako što će svaki put kada skuva jutarnju kafu uraditi pet sklekova.
Godinu dana kasnije, uradio je više od 1.600 sklekova koje inače nikada ne bi ni pokušao. U drugoj godini, udvostručio je napor i postigao skoro 4.000 sklekova. Uzlet se prelio i na druge oblasti njegovog života.
Kako da počnem?
Džejms Klir kaže da, ako svakim danom postanete 1% bolji, do kraja godine ćete biti 37 puta bolji. Ako uzmete u obzir da smo budni oko 16 sati dnevno, jedan odsto od toga je 9,6 minuta
Možete li da izdvojite 9,6 minuta danas i svakog narednog dana svog života za sopstveni rast i napredak? Ako je odgovor ne, nešto morate da promenite. Ako je odgovor da – šta ćete učiniti?
Evo nekoliko ideja:
- 2 minuta istezanja nakon buđenja
- 2 minuta vežbi disanja kako biste uspostavili balans i smirenost
- 1 minut vežbanja zahvalnosti (identifikujte tri pozitivne stvari koje su vam se desile)
- 2 minuta treninga visokog intenziteta, kao što je na primer preskakanje vijače
- 2,6 minuta za mikropauzu sredinom dana (izađite napolje ako je moguće)
Možete ovako da potrošite vreme, a možete i tako što ćete pogledati 36 videa na TikToku. Šta ćete izabrati?
Ponovo izgradite svoj život i liderstvo
Imate priliku da ponovo izgradite svoj život iz temelja. Kada se mikronavike ukorene, možete povećati one za koje smatrate da imaju najveći uticaj. Na kraju postajete smirena, zahvalna, dobro fokusirana i pozitivna osoba.
Primenite ovo sa svojim timom. Podstičite mikropauze, trenutke svesnosti, kraće sastanke. Identifikujte ko ste kao kolektiv – svoju svrhu i vrednosti – a zatim aktivirajte mikronavike koje će dovesti do tog identiteta.
Foto: Katrina Wright on Unsplash