Od Navina Hetiaračija, atletskog direktora NBA tima Vašington Vizards, dobili smo odgovore na nekoliko pitanja u vezi sa njegovim poslom, kao i savete o zdravlju i fitnesu.
Ključno je: spavaj, hrani se zdravo, kreći se svakog dana i pronađi vremena za sebe
Da li ste se ikada pitali kakve savete dobijaju profesionalni sportisti? Mora da je dobro kada imate najveće eksperte da brinu o vašem zdravlju i telu, pripremaju vam treninge, oporavak, obroke. Zahvaljujući mom prijatelju, imala sam prilike da saznam, između ostalog, šta Navin Hetiarači, atletski direktor NBA tima Vašington Vizards, savetuje neke od najboljih igrača sveta.
Navin Hetiarači završio je osnovne i master studije iz sportske medicine. Radi sa profesionalnim sportistima skoro 20 godina. Radio je i sa ženskom NBA ligom, sa igračima američkog fudbala (NFL) i olimpijcima. On je prvi atletski trener u Vašingonu i NBA-ju koji je završio trening Postural Restoration Instituta (ustanove koja se bavi revolucionarnim metodama fizičke medicine). Od njega mnogo toga može da se nauči o telu i zdravlju.
Šta radi atletski direktor (Director of Health Wellness and Performance) jednog NBA tima? Kako izgleda tvoj radni dan?
Veliki deo mog posla je sprečavanje povreda koji se sastoji iz 4 važna dela:
Kretanje: Prvi zadatak mi je da se postaram da se svi delovi tela igrača kreću ispravno. Svakog dana se trudim da se pobrinem o što većem broju košarkaša i da nema delova tela koji su im zategnuti. Ukoliko vidim da u nekom delu tela postoji problem, radimo tretmane koji će omogućiti normalno kretanje. Moj posao vam je sličan kao kada odvedete auto kod mehaničara – ja sam mehaničar koji vodi računa da u autu ima dovoljno ulja i da može da se vozi dugo, brzo i bezbedno, bez problema.
Učinak: U zavisnosti od dana fokusiramo se na poboljšanje performansi, oporavak ili održavanje kondicije. Ako nemamo utakmicu, tog dana radimo na poboljšanju performansi. Šta ćemo raditi zavisi od toga šta je kom igraču potrebno i koje je doba godina (van sezone, tokom sezone, kad je sledeća utakmica).
Spavanje i ishrana: Moj zadatak je da se postaram da oni dovoljno spavaju. Pomažem im da se pravilno odmore kako bi oporavili telo. Što se ishrane tiče, prilagođena je svakom igraču pojedinačno. Dajem im zdrave opcije ishrane kada putuju, pomažem im da prilagode suplemente, šejkove i pića na dan utakmice, na treninzima itd.
Podrška: Trudim se da budem tu za njih, pogotovo zato što su to mlada deca. Pomažem im da se snađu i van terena, slušam probleme, dajem savete i uvek sam tu za razgovor.
Da li je teško raditi sa profesionalnim sportistima? Da li su zahtevni?
Nisu, vrlo je lako raditi sa njima. Imaju rutinu i raspored. Poznajem ih i radim sa njima jako dugo, oni mi dođu kao porodica i lako je razumeti njihove potrebe. Oni nisu zahtevni, više sam ja taj koji mnogo zahteva od njih jer želim da budu najbolji.

Koji je najčešći savet koji im daješ? Da li slušaju?
Najčešći savet je da dovoljno spavaju, da se hrane zdravo i da imaju dovoljno vremena za sebe (tišinu i vremena da se opuste i samoanaliziraju). Uglavnom me slušaju. Stariji igrači najviše razumeju važnost primene ovih saveta jer znaju koliko nedostatak sna ili loša hrana utiču na njihov učinak na terenu. Znaju i koliko duže mogu da igraju ako vode računa o sebi i svim detaljima, zato i više slušaju od mlađih.
Kako se ishrana profesionalnih sportista razlikuje od ishrane većine ljudi?
Moj savet u vezi sa ishranom prilagođen je svakom igraču. Svi oni prođu kroz nekoliko testova kako bismo razumeli šta je svakom igraču potrebno. Na osnovu tih rezultata, ja pravim predloge ishrane. Takođe, prilagođavamo se i situaciji. Na primer, nutritivne potrebe pre igre u Denveru (visoka nadmorska visina) su veoma različite od nutritivnih potreba pre igre u Majamiju (nivo mora i velika društvena scena).
Da li preporučuješ suplemente? Koje i zašto?
Preporučujem zato što često ne možemo da dobijemo iz hrane sve što treba našem telu. Međutim, moja najbolja preporuka je da se jede prava (zdrava) hrana – kvalitetna hrana sa hranljivim sastojcima koja će zadovoljiti većinu nutritivnih potreba. Kada se urade testovi, oni će pokazati šta tačno vašem telu treba. Tada treba koristiti suplemente da dobijete šta vam je dodatno potrebno. Važno je da obratite pažnju da su suplementi testirani (na primer, od strane NSF Sports) tako da su prošli kroz sve provere kvaliteta i zaista sadrže to što piše.

Koje su najčešće zablude koje ljudi imaju u vezi sa hranom?
Izdvojio bih dve:
- Ako dovoljno treniraš možeš da jedeš bilo šta. Loša hrana je kao da sipate jako loše gorivo u vrlo skup auto. Ubrzo će se pokvariti.
- Morate da budete vegeterijanac, vegan, na hrono ili paleo ishrani da biste bili zdravi. Zato što je nešto u trendu ili se vaš idol tako hrani ne znači da je to zdravo i za vas.
Koliko puta nedeljno treba da vežbamo mi koji se ne bavimo profesionalno sportom?
Treba da se krećete svakog dana ali intenzitet vežbi treba da bude drugačiji. Ja sam fan dizanja tegova 1-2 puta nedeljno, joge 1-2 puta nedeljno i duge šetnje 1-2 puta nedeljno. Mnogo važnije od toga da imate jedan trening svakog dana je da se često krećete tokom celog dana. Krećite se dok razgovarate telefonom, izaberite da se popnete stepenicama a ne liftom, radite istezanje kao što se istežu bebe (baby your body) dok gledate TV. Nije dobro ako radite uvek samo kardio treninge.
Kako se najbolje zaštititi od povreda?
Kretanjem tokom celog dana, kao što sam objasnio u prethodnom pitanju. Kada se krećete stalno, više ste svesni svog tela i dela tela koji je stegnut i koji treba da opustite.
Šta su tvoji dnevni rituali?
- Ja ne jedem ništa 18 sati svakog dana i jedem tokom preostalih 6 sati. Na osnovu analiza urina, krvi, stolice i mog DNA profila određujem šta treba da jedem. Hranim se veoma zdravo i ne konzumiram procesuiranu hranu.
- Treniram tokom tih 18 sati posta (Intermittent Fasting). Nekada radim kros fit, košarku, fudbal, jogu, odem u dugu šetnju ili plivam, u zavisnosti od toga gde sam tog dana.
- Trudim se da provedem što više vremena napolju i da hodam bos po zemlji.
- Trudim se da koristim saunu svakodnevno.
- Meditiram svakog dana 10-20 minuta.
- Pratim svoj kvalitet sna i promene u pulsu svakog dana. Takođe, pratim svoj nivo glukoze i procenat masti u telu što češće mogu.
Na internetu možemo da nađemo različite savete u vezi sa zdravljem, ishranom, treninzima i to često potpuno suprotne. Kako da znamo koja informacija je ispravna? Gde se ti informišeš i kojim izvorima iz ovih oblasti može da se veruje?
Mnogi eksperti pričaju samo o onome što znaju na osnovu svog ličnog iskustva i ekspertize. Tako da su to uglavnom subjektivne informacije. Sve što pročitam ja proverim u objavljenim istraživanjima. Takođe, imam kritički pristup svim informacijama jer ih posmatram kroz prizmu različitih zdravstvenih disciplina koje poznajem. Za proverene informacije, korisne tekstove bazirane na mom iskustvu sa vrhunskim sportistima možete da pratite moj sajt navinhealth.com.
Vidi i: Žarko Ilić: Sreća je jednostavna formula – od realnosti oduzmite očekivanja
Intervju: Ana Brzaković
Foto: Ned Dishman