Gugl je najavio novi eksperimentalni sistem koji pokreće veštačka inteligencija i nazvao ga Bard.
Ovaj alat trebalo bi da bude konkurencija ChatGPT-ju, AI sistemu za četovanje koji je poslednjih nedelja postao viralan, a koji je lansirala kompanija OpenAI.
Guglu su čak pojedini zamerili zašto ranije nisu predstavili AI sistem te da zaostaju u pogledu veštačke inteligencije, a iz kompanije je stigao odgovor da to nisu učinili delimično zbog potencijalnih opasnosti koje ovi sistemi predstavljaju.
Međutim, Gugl je sada otkrio Bard, odnosno “eksperimentalnu konverzacijsku AI uslugu”. Međutim, ova funkcija još nije dostupna svima već samo limitiranom broju “korisnika od poverenja”, koji je trenutno testiraju. Bard će javnosti biti dostupan u narednim nedeljama.
“Bard kombinuje prostranstvo svetskog znanja sa moći, inteligencijom i kreativnošću naših velikih jezičkih modela. Koristi informacije sa interneta kako bi pružio ažurirane i visokokvalitetne odgovore”, navodi se u saopštenju.
Bard je samo jedan od mnogobrojnih alata na kojima Gugl radi, prema rečima izvršnog direktora Sundara Pinčaija. On je najavio niz funkcija veštačke inteligencije koje će postati deo Gugl pretrage. Među prvima će biti sistem koji će omogućiti da pretraga bolje razume kompleksna pitanja i pruži detaljnije informacije iz više perspektiva.
Korisnici već neko vreme Guglu postavljaju konkretna pitanja, poput “koliko tastera ima klavir”. Novi sistem omogućiće odgovore na opšta pitanja kao što je “da li je lakše naučiti svirati klavir ili gitaru i koliko je potrebno vežbanja”.
Pinčai je naglasio da kompanija ima za cilj da bude pre svega odgovorna u tome na koji način će uvesti AI alate. Gugl i druge velike kompanije u više navrata sugerisale su da njihov rad na veštačkoj inteligenciji još uvek nije javan, delimično zato što žele da izbegnu rizike koji bi mogli da nastanu ako sistem prerano uvedu u upotrebu.
Pročitaj i: 10 tehnoloških trendova koji će promeniti naše živote u narednoj deceniji
Foto: Nathana Rebouças on Unsplash