Mladi su pokretač i inspiracija svakog društva. Tako i treba da bude, jer oni donose nove ideje i promene.
Diplomirani ekonomista Uroš Đaković (25) već sa 19 godina osnovao je svoju prvu firmu koja je uspešno poslovala. Iz te male firme rodila se prilika da radi na digitalizaciji multimilionskih projekta širom sveta.
Uroš Đaković odrastao je u blokovima, “koškao” se sa starijima na basketu, uz zvuke hip-hop i rep muzike. Kako je još tada naučio da mora da se izbori za svoje mesto, tako se i rodila njegova parola Kladim se na sebe, kojom se i dalje vodi.
A kako je sve počelo?
Jednog dana Uroš se probudio iz sna i otišao da kupi poslovno odelo, jer je sebe video u ozbiljnom biznisu. To je bio samo pripremni korak, za sve što je kasnije krenulo da se realizuje.

Pre šest godina, ideja za osnivanje firme Beohost došla je kada je sa drugom izdavao stanove u kratkoročni podzakup. Ubrzo su imali veliki broj apartmana za izdavanje širom Beograda i shvatili da bi poslovanje trebalo da prebace isključivo na procenat od ostvarenog prometa, kako im ne bi velika svota novca bila “zarobljena” u depozitima, a novac od depozita rešili su da usmere u digitalnu platformu.
– U tom poslu smo videli priliku, za nas mlade ljude, da zaradimo novac. Uvideli smo da postoji velika potražnja za ovakvim uslugama i krenuli smo u našu prvu digitalnu startap priču. Putem platforme vlasnici nekretnina mogli su lako da pronađu osobu koja će održavati njihov apartman, a njima ostaje pasivni prihod, samo uvećan. Takođe, platforma je olakšavala prodaju, digtialni marketing kao i rukovođenje prodajnih kanala kao što su Booking, Airbnb i ostali – počinje svoju priču Uroš.

Ta priča se u međuvremenu razvila i prerasla u firmu koja se bavi plasiranjem softverskih rešenja širom regiona za real estate developere i kroz njihov Realpad softver je prometovano desetine hiljada nekretnina u vrednosti koja prelazi neverovatnih 10 milijardi evra!
S obzirom na to da naše tržište nekretnina nije dovoljno razvijeno po pitanju digitalizacije, klijente su potražili na inostranom tržištu. Od Dubaija do Londona, digitalizovali su procese prodaje svojim PropTech rešenjima na velikom broju stambenih projekta.
– Kada smo krenuli sa digtializacijom rešenja u početku smo dobijali standardne odgovore, poput “šta će to meni, mi čim zabodemo lopatu prodamo sve”. To nas je nateralo da se fokusiramo na globalno tržište i zapravo nam je mnogo pomoglo da prevaziđemo okvire naše države.
Danas možemo da vratimo know how na naše tržište nekretnina i pored softverskog rešenja trudimo se da objasnimo principe poslovanja koje smo naučili na mega projektima širom sveta, gde se gradi više od 5000 stambenih jedinica – priča Uroš Đaković i dodaje:
– Upravo imam priliku da pričam sa vama jer se situacija u Srbiji znatno promenila, a s obzirom na to da je Srbija naš dom, domaći projekti su nam omiljeni. Posebno dragi projekti na kojima radimo su Marina Dorćol, Lastavice, LUX51 i mnogo drugi.
Raduje nas što je građevinska aktivnost u Srbiji na zavidnom nivou tako da imamo više od deset ozbiljnih projekta koji će se uskoro pojaviti na tržištu i ponuditi kupcima krov nad glavom. Drago nam je da napomenemo da, i pored krize u EU na tržištu nekretnina, kod nas u Srbiji je stabilna situacija i ne naslućuje se takav scenario, što opet dovodi globalne igrače da investiraju i razvijaju svoje real estate projekte upravo kod nas.

Korišćenje digitalnih alata u poslovanju je odavno uzelo maha u svim industrijama, ali tržište nekretnina, kao jedna od najvećih industrija kaska sa primenom istih.
– Primetan je trend da investitori i firme brzo prihvataju nova rešenja. Kupci su sve češće pripadnici mlađih generacija, koji su odrasli na digitalnim tehnologijama i zahtevni su kao kupci. Očekuju transparentnost i minimalan broj grešaka. Sa druge strane investitoru je potrebno da dobije kvalifikovan upit tako da mu digtalni alati mogu pomoći da kupca što bolje upozna sa projektom online.
Opet, investitor na ovaj način dobija veliki broj podataka i aktivnosti koje bi trebalo da uradi. U tom procesu najbolje je koristiti softverski alat, kako bi se broj grešaka minimizirao. Kao što sam spomenuo, širom Evrope možemo da vidimo pad aktivnosti pri prodaji. Ta situacija podstiče investitore da se dodatno angažuju i da kroz naša softverska rešenja što bolje predstave svoj projekat online – objašnjava Uroš Đaković.
Sanjajte snove o uspehu, jer se oni ostvaruju…
Tekst: Marija Nikolić
Foto: Vlada Živanović