Sada je 2030. godina i Sara se sprema za svoj prvi dan na novom poslu. Čim je zakoračila u kancelariju bila je impresionirana tehnologijom koja ju je okruživala. Na stolu su se nalazile VR slušalice koje je koristila za sastanke. Imala je ličnog AI asistenta koji joj je pomagao da zakazuje sastanke i upravlja svojim radnim vremenom. Imala je i naočare za proširenu stvarnost koje su joj omogućavale pristup digitalnim informacijama i obavljanje zadataka bez upotrebe ruku. Ovo je svet u kom je živela, svet oblikovan najnovijim tehnološkim trendovima. I taj svet nije tako daleko od našeg.
Tehnologija se razvija ogromnom brzinom i pravi je izazov ispratiti poslednje trendove. Ipak, razumevanje tehnoloških trendova je krucijalno, s obzirom na to da umnogome utiču na našu svakodnevicu – na stil života, na posao, na način na koji komuniciramo sa svetom oko nas. Od virtuelne stvarnosti do veštačke inteligencije, ovo su tehnologije koje će definitivno obeležiti godine pred nama.
- VR & AR
Očekuje se da će virtuelna (Virtual Reality) i proširena stvarnost (Augmented Reality) postati mejnstrim u narednoj deceniji. VR tehnologija će nam omogućiti da uronimo u virtuelni svet, dok će AR tehnolohija preneti digitalne informacije u realni svet. Ove tehnologije imaju potencijal da unesu pravu revoluciju u određene industrije, poput igara na sreću, obrazovanja i zdravstvene zaštite.
- AI & ML
Veštačka inteligencija (Artificial Intelligence) i mašinsko učenje (Machine Learning) će nastaviti da dominiraju tehnološkom industrijom. Ove tehnologije omogućavaju računarima da procesuiraju i analiziraju ogromne količine podataka, omogućavajući efikasnije i tačnije donošenje odluka. Takođe će biti korišćeni za razvoj novih tehnologija, poput samovozećih automobila i sistema za pametne kuće.
- IoT
Internet inteligentnih uređaja (Internet of Things) odnosi se na međusobnu povezanost svakodnevnih objekata i uređaja, koji su svi povezani na internet. Ova tehnologija omogućiće nam veću automatizaciju i kontrolu u sistemima poput pametnih kuća, gradova i prevoza. Takođe će generisati ogromne količine podataka koji mogu biti iskorišćeni za poboljšanje ovakvih sistema i efikasnost života.
- Kvantno računarstvo
Kvantno računarstvo je nova tehnologija koristi principe kvantne mehanike kako bi obavljala proračune brže od tradicionalnih računara. Ova tehnologija ima potencijal da unese revolucionarne izmene u industrije kao što su finansije, zdravstvena zaštita i sajber bezbednost.
- 5G i 6G
Sledeća generacija bežičnih mreža 5G i 6G doneće brže i stabilnije internet konekcije. Ovo će omogućiti novim tehnologijama, poput autonomnih vozila, remote operacija i pametnih gradova da zaista postanu stvarnost.
- Blokčejn
Blokčejn tehnologija, okosnica kriptovaluta poput bitkoina, ima potencijal da promeni način na koji skladištimo i razmenjujemo podatke. To je decentralizovan i bezbedan sistem koji može da bude korišćen za razne aplikacije poput upravljanja lancem snabdevanja (SCM), digitalnog identiteta i sistema glasanja.
- Biotehnologija
Očekuje se da će biotehnologija, koja kombinuje biologiju i tehnologiju, napraviti značajan napredak u narednoj deceniji. Ova tehnologija će biti korišćena za razvoj novih medicinskih tretmana, poboljšanje prinosa u poljoprivredi i stvaranje održivih izvora energije.
- Robotika i automatizacija
Robotika i automatizacija nastaviće da imaju jednu od glavnih uloga u tehnološkoj industriji, što će dovesti do povećanja efikasnosti i produktivnosti u industrijama poput proizvodnje, logistike i zdravstvene zaštite.
- 3D štampa
3D štampa, poznata i kao aditivna proizvodnja, dozovljava nam da od digitalnih modela napravimo fizičke objekte. Ova tehnologija nastaviće da razvija i poboljšava industrije proizvodnje i dizajna, kao i da otvara nove mogućnosti u oblastima konstrukcija, medicinskih implantata i istraživanja svemira.
- Sajber bezbednost
Kako se tehnologija neprestano razvija, raste i pretnja od sajber napada. Stoga će, kako se sve više budemo oslanjali na tehnologiju u svakodnevnom životu, sajber bezbednost postati sve važnija. Ovo ne uključuje samo zaštitu ličnih podataka već i zaštitu, na primer, električnih mreža i transportnih sistema.
Pročitaj i: Lekcije o razvoju biznisa koje sam naučila kao osnivačica tech startapa
Tehnološki trendovi bez sumnje će imati značajan uticaj na svet u kome živimo. Oblikovaće način života, radna mesta, ljudsku interakciju. Od virtuelne i proširene stvarnosti do veštačke inteligencije i kvantnog računarstva, ove tehnologije pružiće nove prilike, ali i nove izazove. Zato je važno da budemo svesni novih trendova i razmotrimo potencijalne posledice i implikacije njihove široke upotrebe, piše Medium.
Foto: ThisIsEngineering