Ako malo obratite pažnju, primetićete da ikonica flopi diska na većini programa označava “save” opciju, odnosno opciju čuvanja dokumenta. Ako spadate u generaciju starijih milenijalaca, verovatno se sećate ovog medijuma, koji nije u upotrebi već dve decenije, a opet se zadržao na neki način.

Ova pojava naziva se skjuemorf (eng. skeuomorph) i, zapravo, nalazi se svuda oko nas. Jedan od primera je i kamera na mobilnom telefonu. Iako mehanički okidač ne postoji, ako uključite zvuk kamere čućete škljocanje – baš kao što je nekada bio slučaj na fizičkim foto-aparatima.
A “dial” ikonica na telefonu? Obično je nacrtana slušalica koja podseća na onaj stari fiksni telefon sa kablom, koji danas retko ko koristi. Kad smo već kod telefona, na čega vas podseća ikona Gmaila? I nije samo slučaj kod Gugla, razni logotipi imejl provajdera obično liče na pismo, iako nema ni papira, niti poštarine.
Zašto skeuomorph?
Reč skeuomorph skovao je arheolog H. Koli Marč još 1889, kada je primetio da su neki antički artefakti zadržali karakteristike starijih predmeta – čak i kada više nisu bili u upotrebi.
Možda najbolji antički primer predstavlja klasična arhitektura. Grčki hramovi su prvo pravljeni od drveta, ali čak i kada su počeli da ih grade od kamenja, zidari su usvojili forme starih, drvenih građevina. Triglifi, na primer, predstavljaju krajeve drvenih greda.
Postoji još mnogo primera skeuomorph-a u savremenom svetu. Na primer, automobilima sa unutrašnjim sagorevanjem neophodni su otvori za hlađenje – električnim automobilima nisu. Zamislite automobil bez rešetki na prednjem delu, izgledao bi čudno zar ne? Zato su ih dizajneri zadržali i na električnim automobilima iako nemaju funkciju.
Ako se pitate, u čemu je poenta skeuomorph-a? Neki bi rekli da je u pitanju čista estetika, dok drugi smatraju da je njihova upotreba izuzetno korisna. Estetski primer skeuomorph-a su ratkapne na automobilima. Iako pružaju zaštitu od rđe, njihov dekorativni izgled često podseća na stare točkove sa žicama.
Ili, na primer, Instagram logo, koji se godinama menjao i pojednostavljivao, ali je zadržao izgled staromodne filmske kamere.
Sa razvojem digitalizacije, skeuomorph-i su postali centralni element dizajna. Korišćenje flopi diska koji simbolizuje čuvanje fajlova samo je jedan od mnogobrojnih primera – tu su i korpa za otpatke, gde se nalaze obrisani fajlovi, i ikonica sata za podešavanje vremena – u oba slučaja reč je o fizičim objektima sa digitalizovanim izgledom.
Kindle je, na primer, pun skjuemorfnih karakteristika, uzetih direktno iz knjiga. I baš kao što je H. Koli Marč rekao davne 1889. godine, stvar je u o našim očekivanjima. Navikli smo da knjige izgledaju tako kako izgledaju i ne želimo drugačije, čak ni u digitalnom obliku.
Mnogi skeuomorph-i postoje kako bi nam približili nove tehnologije i učinili ih lakšim za razumevanje. Ikonica za kameru na telefonu ne mora da izgleda kao staromodni foto-aparat. Ali kada tako izgleda, mi intuitivno razumemo njeno značenje.
Isti slučaj je sa ikonicom baterije. Mogla bi da bude samo broj koji vam pokazuje koliko procenata je još ostalo, ili neki drugi razumljiv simbol. Ali ne, umesto toga imamo imitaciju fizičke baterije. Iako to ne utiče na njenu funkciju, podstaknuti našim očekivanjima, razumemo šta ta baterija znači bez da iko mora to dodatno da nam pojasni.
Kada kupujete nešto onlajn, kako je označena ikonica gde su sačuvane sve vaše stvari koje ste odabrali da kupite? Kao fizička kolica za kupovinu koja možemo da vidimo u supermarketima.
Svi ovi primeri dokaz su da se digitalnim stvarima daje iluzija nečeg fizičkog. Oni, zapravo, predstavljaju nešto što nisu. Nema razloga da digitalne tastature imaju određeni zvuk, ali na taj način imitiraju fizičku tastaturu. Baš kao što ni ikonica Beleške ne mora da izgleda kao papir, ikona lampe kao fizička baterijska lampa, ili ikona za zaključavanje ekrana kao katanac itd.
Trendovi poslendnjih godina naginju ka minimalizmu i udaljavanju od skeuomorph-a. Stariji iOS operativni sistemi sadržali su daleko više skeuomorph-a nego danas, dok je Gmail od očigledne ikone koverte prešao na apstraktniji izgled.
I već pomenuti Instagram logo se na sličan način menjao. Od nečeg i više nego očiglednog u jedan čistiji, jednostavniji dizajn.
Ono što je možda najinteresantnije u celoj priči jeste da mnogi ljudi nikada nisu ni koristili predmete koje predstavljaju ovi skeuomorph-i. Fiksni žičani telefoni, flopi diskovi, foto-aparati, čak i koverte – sve ove stvari pripadaju prošlosti, ali oblikuju sadašnjost i budućnost.
Pročitaj i: 10 tehnoloških trendova koji će promeniti naše živote u narednoj deceniji
Izvor: Cultural Tutor