Toplotni talas koji je trajao devet dana, od 4. do 13. februara, spalio je 20 odsto snežne površine severnog dela Antarktika, o čemu svedoče i nove Nasine fotografije.
Na njima se vidi kako je, usled klimatske krize, nestala gotovo četvrtina ukupne površine snežnog pokrivača na ostrvu Orao, koji se nalazi u severoistočnom delu ledenog poluostrva ranije ovog meseca. Do kraja devetodnevnog toplotnog talasa, veći deo površine prekrila je voda nastala otapanjem snega.
Podsetimo, 9. februara je zabeležena rekordna temperatura u istoriji Antarktika koja je iznosila 20,75 stepeni Celzijusa. Istog dana u Los Anđelesu je izmerena identična temperatura, saopštila je Nasa.
Za nešto više od nedelju dana istopilo se čak 20 odsto snega na ostrvu Orao u severoistočnom delu Antarktika, poručili su iz Nasine opservatorije.
“Nisam video toliko da se jezera tako brzo formiraju na Antarktiku. To možete videti na Aljasci ili Grenladnu, ali za Antarktik nije uobičajeno“, rekao je geolog Mauri Pelto za CNN.
Klimatolog Havijer Fetvajs izjavio je da je toplotni talas najviše doprineo porastu nivoa mora ove godine.
Naglo otapanje leda, čak i tokom leta, prava je retkost na Antarktiku. To je najhladnije mesto na Zemlji.
Devetodnevni toplotni talas je posledica konstantno visokih temperatura, koje do 21. veka nisu zabeležene na ovom kontinentu i nastao je kao posledica globalnog zagrevanja.
Pročitajte i: Antarktik se topi, izmereno preko 20 stepeni