Svet se menja, a mi? ReBrand znači da je vreme je da se resetujemo.
Svako od nas dnevno dobije preko 10 mejlova koji sadrže reč kriza. Gde god da se okrenemo slušamo i o tome kako svet više neće biti isti. Svet se neminovno menja, ali da li ćemo se mi promeniti na bolje, to je pravo pitanje?
Reč kriza u Kini se sastoji od dva simbola, jedan od kojih znači opasnost, a drugi mogućnost.
Svaka kriza, svetskog ili ličnog nivoa, znači samo jedno – da stare metode više ne rade, ne donose dobre rezultate. To je pravo vreme za preosmišljavanje, za promenu perspektive, za novi početak
Danas vidimo da se svet podelio na one koji čekaju da sve prođe i da se vrate na “staro” i na one koji konvertuju novostečeno vreme u nove mogućnosti.
Uvek je bilo tako, da tamo gde jedni vide ograničenja, drugi vide mogućnosti. Razlika je samo u načinu razmišljanja.

Svaka kriza, svetskog ili ličnog nivoa, znači samo jedno – da stare metode više ne rade, ne donose dobre rezultate. To je pravo vreme za preosmišljavanje, za promenu perspektive, za novi početak. Trenutna situacija nam je jako dobro pokazala, da čak kad mislimo da smo sve predvideli, možemo se susresti sa totalno neplaniranim izazovima.
Umesto da se pitamo šta da radimo, pravilno je pitanje ko treba da budemo, da bismo opstali i napredovali u kriznim vremenima?
Ova globalna kriza razbija dve iluzije u koje većina veruje:
1. Iluziju stabilnosti.
Stabilnost i materijalna sigurnost kao rezultat pozicije ili posla. Naša primanja se sve više direktno vezuju za naše veštine i umeće da iste plasiramo. Stabilnost koja dolazi spolja je iluzija u koju mi biramo da verujemo.
2. Preokupiranost poslovnim obavezama kao sinonim za uspeh.
Stanje zauzetosti i vreme provedeno nad rešavanjem problema je kategorija koja više nije primenjiva za merenje poslovnog uspeha. Kako u preduzetništvu tako i u većim korporacijama dolazi do procesa decentralizacije, gde se učesnici sve češće rangiraju po principu donošenja konkretnih rezultata.
Većina nas potcenjuje svoje mogućnosti i precenjuje svoje strahove.
Kako rebrendirati, repozicionirati sebe?
Kada skinemo društvene maske i kada ne igramo uloge, kada ostanemo sami sa sobom, ko smo onda? Na šta smo sposobni? Iza čega stojimo?
Naše znanje, naše sposobnosti, naša fleksibilnost, motivisanost, talenti, integritet i vrednosti, sve ono što nas čini jedinstvenim – to je snaga ličnosti, koja se ne menja u zavisnosti od okolnosti.
Kada se životne okolnosti svih nas tako nepredvidljivo menjaju i kada ne postoje nikakve garancije, jedino na koga zaista možemo i treba da računamo smo MI.
Umesto da se pitamo šta da radimo, pravilno je pitanje ko treba da budemo, da bismo opstali i napredovali u kriznim vremenima?
1. Upoznajte sebe.
Napišite sebi šta zaista želite i osmislite 5 načina da to ostvarite.
Ne racionalizujte, pišite sve što vam pada na pamet.
To se zove “brainstorm” i na taj način reprogramiramo mozak na realnost, koja je potencijalno moguća, i samim tim počinjemo da uviđamo detalje, ljude i ideje do kojih ranije ne bismo došli.
2. Izađite iz poslovnog tunela.
Preopterećenost tekućim obavezama nam stvara profesionalni tunel, uzak pogled, kada radimo iste stvari svaki dan i ta rutina nas blokira. Nemamo vremena da osvajamo nova znanja i kao posledica toga ne možemo da napredujemo.
Predlažem da ovih dana, barem jedan sat dnevno odvojite na “exploring” .
Istražite šta se dešava globalno u oblasti koja vas interesuje. Raširite profesionalne vidike. Počnite da sagledate život iz jedne šire perspektive.
3. Nađite novu primenu zapostavljenim veštinama i znanjima!
Možda znate jezike pa možete da pomažete u prevođenju ili redigovanju tekstova, možda posedujete gomilu dobrih recepata, pa ste u prilici da podelite svoje recepte na društvenim mrežama. Možda umete da šijete, pravite nakit, pa možete on line da podelite proste tehnike i trikove sa drugima.
4. Lična i profesionalna ekspanzija. Proširite svoje mogućnosti!
Iskoristite vreme da sistematizujete sve znanje koje ste godinama skupljali, a niste ga primenili. Možda je pravo vreme da počnete da pišete svoj blog ili možda knjigu?
Jedina vrednost koju istinski posedujemo je naše znanje i iskustvo.
Kada radimo na sebi, tu uvek ima posla i uvek možete da osmislite sledeći projekat, još jednu knjigu, još jedan proizvod. Vi ste generator ideja.
5. Edukujte se.
Ovo je pravo vreme da promenite ili osvojite novu profesiju.
U ovom trenutku postoje online mogućnosti za edukacije, usavršavanje, osvajanje novih znanja.

Veštine koje su nam svima potrebne za novo doba?
- Kreiranje strategije ličnog i profesionalnog rasta – identifikacija pravca u kom želimo da napredujemo.
- Istrajnost – moramo imati ciljeve. Ciljevi se ne menjaju, menja se plan.
- Fleksibilnost – budimo otvoreni, adaptirajmo se na ograničenja, ali i na nove mogućnosti.
- Fokus na kratkoročno planiranje – nemojte sada praviti dugoročne planove, nećete verovati u njihovo ostvarenje. Fokusirajte se na planiranje dana, nedelje, meseca.
- Jasno pozicioniranje – u kriznim situacijama, fokusiramo se samo na projekte koji su ključni i imaju najveći potencijal. U njih maksimalno investiramo svoje vreme, energiju i novac.
- Objedinjujte se. Pravite partnerstva kojima možete više da doprinesete.
- Kreiranje novih navika. Navike, mogu ili da nas podržavaju ili da nas uništavaju. Svesno birajte šta vam služi.
Ova kriza nam je još jednom dokazala da nije do okolnosti, do politike, do pozicija, uvek je do ljudi!
Ova kriza nam je još jednom dokazala da nije do okolnosti, do politike, do pozicija, uvek je do ljudi!
Ljudi su ti koji su odgovorni za stvaranje ograničenja, ali takođe za prepoznavanje mogućnosti.
Daleko da je sve uvek u našim rukama, ali mi definitivno biramo iz koje perspektive ćemo sagledati događaje i ko ćemo postati usled tih događaja.
Pročitaj i: Svet je možda stao, ali vreme nije
Tekst: Elena Srzentić Frleta, magistar Socioloških nauka & Transformacioni coach, autor treninga i mentorskog programa za lični i profesionalni rast i razvoj – Brand New You
Foto: Unsplash