U sadašnjem trenutku kada se tek poneke privrede sveta suočavaju sa oporavkom od globalne ekonomske krize koja je zadesila sve vodeće ekonomije sveta, a samim time se samo posledično prelila na ostatak, korporativno upravljanje je postalo bitno za prevazilaženje tog problema i jedan od rešenja u cilju održivog razvoja kome svaka ekonomija teži.
Šta je korporativno upravljanje ?
Korporativno upravljanje je sistem procesa i pravila kojima se kompanija upravlja i kontroliše. Korporativno upravljanje nije samo skup izjava i odluka, već postoji značajan broj tehničkih pravnih uslova koje kompanija mora da ispuni da i kontinuirano poštuje i sledi da bi se za istu reklo da ima dobro korporativno upravljanje.

Zašto je dobro korporativno upravljanje važno?
U osnovi, postoji određeni nivo poverenja koji je neodvojivo povezan sa kompanijom za koju se zna da ima dobro korporativno upravljanje.
Poznato je da je korporativno upravljanje jedan od kriterija kojim se strani institucionalni investitori sve više rukovode kada odlučuju u koje kompanije da ulažu.
Važno je reći da posedovanje dobre i čiste slike o korporativnom upravljanju može takođe olakšati preduzećima da dođu do potrebnog kapitala po razumnijoj ceni.

Međutim sve krize, a samim tim i ekonomska imaju svoje pozitivne strane, a to je da su one ustvari alarm za promene, koji ukazuje da se prethodni sistemi moraju rekonstruisati radi budućeg napretka. Pozitivni uticaj ekonomske krize mogao bi se iskoristiti kao putokaz za uspostavljanje stabilnijeg i nadasve održivog razvoja.
Šta je održivi razvoj?
Održivi razvoj je koncept koji se prvi put pojavio 1987. godine u Brundtland izveštaju (Brundtland Report) koji je poznat i pod nazivom Naša zajednička budućnost (Our Common Futur) koji je objavila Svetska komisija za životnu sredinu i razvoj. U ovom izveštaju uveden je koncept održivog razvoja i opisano kako se isti može postići. Nakon toga, Brundtland izveštaj je pozvao UN da uspostavi Program delovanja UN-a koji ne usmere na održivi razvoj. Brundtland izveštaj je postavio temelje za samit u Riju, održan u Rio de Ženeiru 1992. godine, koji je i doveo do stvaranja Komisije UN-a za održivi razvoj iste godine.
Šta su ciljevi održivog razvoja?
Ciljevi održivog razvoja (SDGs), inače poznati kao globalni ciljevi, predstavljaju univerzalni poziv na akciju za okončanje siromaštva, zaštitu planete i osiguranje da svi ljudi uživaju mir i prosperitet. Važno je znati da postizanje ciljeva održivog razvoja zahteva partnerstvo vlada, privatnog sektora, civilnog društva i građana kako bi se osiguralo da ostavljamo bolju planetu budućim generacijama.

Sedamnaest osnovnih ciljeva održivog razvoja, sa svojih 169 ciljeva, čine jezgru Agende 2030. godine. Oni balansiraju ekonomske, socijalne i ekološke dimenzije održivog razvoja i stavljaju borbu protiv siromaštva i održivog razvoja po prvi put na isti dnevni red.
Dobro funkcionisanje pravnih i državnih institucija uz neophodnu vladavinu prava je od vitalnog značaja za dobro upravljanje. Slab pravosudni sistem u kome se zakoni ne poštuju i ne sprovode uz izraženu korupciju dovodi do potkopavanja poštovanja vladavine prava, do sveopšte degradacije i ugrožavaju težnju ka održivom razvoju i napretku.
U skladu sa napred izloženim neophodno je da se u cilju razvoja, pažnja i napori usmere ka uspostavljanju funkcionalnog pravnog poretka u kome će se sankcije za nepoštovanje zakonskih normi izricati i nadasve primenjivati, u suprotnom beta rizik koji utiče na privlačnost ulaganja u određenu zemlju u ovom slučaju u Srbiju će i dalje rasti, a samim tim preslikavaće se na rast alfa rizika koji direktno utiče na kvalitet korportivnog upravljanja u određenim kompanijama koje ipak treba da budu glavni pokretači prevazilaženja problema u kojima se nalazi privreda određene zemlje.
Jer kako je rekla Joan Robinson :
„Smisao ekonomije se ne sastoji u konstruisanju modela, već u stalnom naporu da se celokupnom čovečanstvu olakša život“.
Pitanje koje se neminovno na ovom mestu nameće je kako dobro korporativno upraljanje utiče na održivi razvoj?
Dobro korporativno upravljanje doprinosi održivom ekonomskom razvoju na taj način što poboljšava poslovne rezultate kompanija i njihovu operativnu efikasnost, olakšava, a samim tim i poboljšava pristup tržištima kapitala,dovodi do umanjenja troškova kompanija u smislu pribavljanja kapitala i podiže vrednost imovine, i doprinosi boljoj reputaciji kompanije.
Nažalost, izgleda da mali broj društava zaista shvata dubinu i složenost ove teme.
Za početak neophodno je u određenim delovima pristupiti sveobuhvatnom restruktuiranju korporatvinog upravljanja što je složen i veoma često dugotrajan proces, kome se ipak da bi se desio napredak mora pristupiti .
Da bi određeno privredno društvo opstalo na tržištu u novim uslovima poslovanja u najvećem broju slučajeva mora potpuno da prestane sa dosadašnjom praksom poslovanja, rada i ponašanja.
Promene koje se putem principa dobrog upravljanja moraju uvesti u cilju prilagođavanja novonastalim uslovima su sveobuhvatne i zahtevaju izgradnju novog, efikasnog sistema vrednosti u poslovanju u kome će dominirati kvalitet poslovanja, poslovna etika i i nadasve poslovna kultura kojom je neophodno da određeno privredno društvo i po mogućstvu ceo privredni sistem odiše. U cilju obezbeđenja proaktivnog pristupa održivom razvoju gledano kroz prizmu dobrog korporativnog upravljanja neophodno je ograničene državne odnosno domaće investicije usmeriti ka najprofitabilnijim kompanijama.
Poboljšanje prakse upravljanja u društvu dovodi do poboljšanja sistema odgovornosti, a time se rizik da zaposleni u privrednom društvu izvrše prevaru ili da posluju u sopstvenu korist značajno smanjuje.
Da bi se sve navedene stavke počele menjati i primenjivati neophodan je kvaliteatn menadžment koji bi vodio ka pravilnom korporativnom upravljanju.
Ukoliko bi se aktivno i odgvorno pristupilo primeni navedenih rešenja u prevazilaženju postojećih poroblema održivi razvoj bi u značajnom segmentu bio osiguran.
Kada govorimo o Srbiji, zemljama Balkana i ostalim tranzitornim privredama slobodno možemo reći da ekonomska kriza sa kojom smo se suočavali i koja na žalost još nije prošla je samo donekle posledica navedene globalne finansijske i ekonomske krize. Tako je prevashodno iz razloga zato što se privreda Srbije razvija u vrlo nestabilnim i porblematičnim okolnostima koje su karatkteristične za sve države koje se nalaze u tranziciji iz planske u potpunu tržišnu ekonomiju. Takvi privredni sistemi su stalno na iskušenjima zbog nasleđene i može se slobodno reći nedovoljno, a u nekim delovima apsolutno neizgrađene ekonomske i privredne strukture.
Srbija – Nacionalna strategija održivog razvoja .
Nacionalna strategija održivog razvoja definišeodrživi razvoj kao ciljno orijentisani, dugoročni (kontinuirani), sveobuhvatni i sinergetski proces koji utiče na sve aspekte života (ekonomske, socijalne, ekološke i institucionalne) na svim nivoima.
Tranzicioni period nacionalne ekonomije i društva u celini predstavlja sveobuhvatno prilagođavanje društva novim i nadasve željenim standardima. U Republici Srbiji kao željeni standardi uzimaju se standardi Europske unije.
Bitno je zaključiti da je opšte poznato da je dobro korporativno upravljanje i upravljanje uopšte od vitalnog značaja za održivi razvoj.
Jer kao što je rekao Adam Smith:
“Malo toga je potrebno za uzdizanje zemlje od najnižeg stepena varvarstva do najvišeg stepena obilja izuzev mira, niskih poreza i dobrog deljenja pravde; sve ostalo donosi prirodni poredak stvari.“
- delovi teksta se od 30.09.2016. godine nalazi u zborniku “ Iz pera advokata “ Advokatske komore Srbije
Bojana Bogojević
Diplomirani pravnik sa položenim pravosudnim ispitom
Specijalista za korporativno upravljanje
1st UN Accredited Climate Change Teacher in Serbia

Profesionalni tekst je do sada na engleskom jeziku objavljen u USA : https://americandiversityreport.com/category/corporate-governance-and-sustainable-development-by-bojana-bogojevic/
Delovi profesionalnog teksta do sad je objavljen od strane sledećih portala:
Pravo i korporativno upravljanje:
https://bojanabogojevic.wordpress.com/2015/04/21/uloga-upravljanja-u-odrzivom-razvoju/
Advokatska komora Srbije: https://blog.aks.org.rs/uloga-korporativnog-upravljanja-u-odrzivom-razvoju/
Long Term Economy ( Italy ):
http://www.lteconomy.it/blog/2018/07/29/corporate-governance-and-sustainable-development/
Najbolja mama na svetu: http://www.najboljamamanasvetu.com/mame_pisu_post/uloga-upravljanja-u-odrzivom-razvoju/
Niški portal : http://niskiportal.rs/vest/Uloga-korporativnog-upravljanja-u-odrzivom-razvoju
Moj pedijatar: http://www.mojpedijatar.co.rs/uloga-korporativnog-upravljanja-o-odrzivom-razvoju/
Intervju dat za Sensa magazin 20.06.2018.
http://www.mojpedijatar.co.rs/uloga-korporativnog-upravljanja-o-odrzivom-razvoju/