Tenis je jedan od najpopularnijih sportova u svetu. U poslednjih 15 godina i u Srbiji većina obožava ovaj sport, a jedan od razloga je i naš Novak Đoković koji je doprineo da mnoge generacije krenu njegovim putem. Atraktivnost, lepota igre, neke su od osobina koje karakterišu ovaj sport. Prenosim vam neke stvari o tenisu koje možda niste znali, a koje su jako zanimljive.
1.Igra u tišini – tenis je gospodski sport, i on ne prihvata vulgarnost i histeriju zato se i igra u tišini. Međutim, smatra se da je pravi razlog zašto se tenis igra u tišini u poštovanju. Naime, tenis je nastao u Francuskoj na kraljevskim dvorovima. U trenutku kada se igrač spremao za servis čuo bi se uzvik ‘tenez’, imperativ od glagola držati (neki smatraju da je tenis tako dobio ime). Ovaj uzvik je bio znak da se svi smire, utišaju toliko da ni kralj ne bi smeo da ‘šušne’ iz poštovanja prema igraču u toku poena. Ovaj sport se danas naziva zbog toga i aristokratski sport.
2.Priprema za servis – teniser ima svega 25 sekundi da se pripremi za servis, ukoliko on prekrši to pravilo, sudija mu izriče opomenu. Međutim, ukoliko on to učini još jednom, oduzima mu se poen. Kada se menjaju strane terena to ograničenje iznosi 90 sekundi, a nakon završetka seta 120 sekundi.
3.Promena teniskih loptica – pošto se teniske loptice veoma brzo troše one se menjaju na svakih 9 gemova. Međutim, prva promena loptica se vrši nakon 7 gemova zato što su se te loptice koristile i prilikom zagrevanja. Kada se unese novi set loptica (6 loptica), teniser koji servira je dužan da pokaže protivniku lopticu koju koristi za servis.
4.Vimbldon – sve u belom, jagode sa šlagom? – Vimbldon je jedan od najvećih turnira u tenisu (Grand Slam). Igra se na travi. Održava se kao treći Grand Slam u sezoni u Velikoj Britaniji. Zanimljivo je to, što igrači na Vimbldonu moraju biti obučeni sve u belom. Zašto? U Engleskoj je krajem 19.veka, tenis bio vid društvenog okupljanja. U tadašnje vreme bilo je nezamislivo da se vide tragovi od znoja, pogotovo kada je reč o ženskim osobama, a obzirom da se na belom tragovi od znoja ne mogu primetiti bela oprema je postala zaštitni znak Vimbldona. Ono što je dozvoljeno je da na nekom delu opreme može biti izgravirano obeležje, znak, nekom drugom boju, ali dužina tog znaka ne sme biti veća od 10cm. Takođe, još jedna od najvećih tradicija na Vimbldonu je kupovina jagoda sa šlagom pred sam ulaz na tribine. Svake godine se naruči oko 24 tona jagoda.

5. Roland Garos, poruka u dršci reketa – Roland Garos je drugi Grand Slam u sezoni. Igra se na šljaci. Poznat je i pod imenom Otvoreno prvenstvo Francuske. Ali, ko je bio Roland Garos? Rolan Garos bio je francuski pilot i junak Prvog svetskog rata. U toku rata oboren je i zarobljen. Obzirom da je mnogo voleo tenis, tražio je od svog prijatelja da mu donese reket tokom njegovog boravka u zatvoru. On je reket iskoristio kako bi poslao šifrovanu poruku u Francusku u kojoj je zamolio da mu pošalju mapu Nemačke, naime poruka se nalazila u dršci reketa. Nakon dobijanja mape, Roland je pobegao i u Francuskoj dočekan kao heroj. Voleo je da posećuje mesto gde se danas igra drugi Grand Slam u sezoni, pa je zato po njemu i ovaj turnir dobio ime. Roland Garos je bio prvi turnir u open eri.

6.Kanadski dubl – širom Australije i Kanade često se igra tzv. kanadski dubl, ali ova kategorija u tenisu je još uvek neformalna. Reč je o dublu koga sačinjavaju tri igrača odnosno jedan dubl par igra protiv jednog igrača. Za dubl par važe pravila koje važe za dubl kategoriju dok za igrača koji se nalazi na suprotnoj strani važi pravilo singl kategorije. Iako nije formalna, ova kategorija se primenjuje kada prilikom dubl meča dođe do povrede kod nekih od parova.
7.Australijski dubl – 4 igrača. Jedan par stoji na istoj strani terena, ali jedan igrač je na mreži, a drugi na prijemu servisa. Nakon početka poena, igrač koji prima servis se pomera na mrežu dok igrač koji je bio na mreži ide na mesto prijema, i sve tako u krug.
8.Najduži teniski meč – 11h i 5 minuta. Igrali su američki teniser Džon Izner i Francuz Nikolas Mai na Vimbldonu 2010. godine
9.Najkraci teniski meč – 28 minuta i 20 sekundi. Igrali su Bernard Tomić i Jark Nieminen u Majamiju.
10.Reketi? – Najveći razvoj teniske opreme bio je u reketima. Nekada su se koristili drveni štapovi, potom drveni reketi koji liče na današnje rekete, ali sa manjom ‘glavom’ odnosno udarnom površinom nego što je to danas.

12.Najbrži servis Venus ili Serena? – Najbrži servis u ženskoj kategoriji odvervirala je Venus Vilijams (209km/h), dok drugo mesto drži njena sestra Serena Vilijams (208km/h). U muškoj konkurenciji rekord u najbržem servisu drži Ivo Karlović (251km/h).
13.Nagradni fond – nije jednak za tenisere i teniserke. Naime, on je znatno veći za tenisere u iznosu od čak nekoliko hiljada dolara. Vimbldon je jedini turnir na kome je nagradni fond isti i za tenisere i za teniserke.
Foto: www.tennis-academy.com, tennisfame.com, wikipedia, the week UK