Ekstremni sportovi su pogodni za sve one koji vole izazove. Razlikuju se od tradicionalnih sportova upravo zbog svoje autentičnosti i nesvakidašnjosti. Oni zahtevaju jako dobru fizičku i mentalnu spremnost, podstiču kreativnost, ali dovode i do rizika. Da bi se neko bavio nekim od ovih sportova mora da bude veoma dobro fizički spreman, da bude koncizan, strpljiv, detaljan i naravno hrabar.
Ekstremni sportovi se mogu uporediti sa nekom firmom gde onaj koji je zaposlen u toj firmi teži da bude što efikasniji, kreativniji, uporniji, hrabriji. Oni testiraju granice izdržljivosti, vrlo su atraktivni. Međutim, mogu biti i uglavnom jesu opasni i zbog toga se ne preporučuju onima koji imaju neke zdravstvene probleme i onima koji nisu spremni da se bave samim sportom.
Najopasniji ekstremni sportovi
1.Skakanje u letećim odelima – ovaj sport je sličan padobranstvu, međutim, od njega se razlikuje po tome što oni koji skaču u letećim odelima lete prevelikom brzinom blizu zemlje dok se skok izvodi sa opasnih litica ili planina. Kod ovog sporta povrede i smrtni slučajevi su jako česti.
2.Skejtbording – verovatno ste čuli za ovaj sport. On zahteva velike pripreme, usvajanje veština, fizičku spremnost, strpljivost. Česte su povrede kod ovog sporta koje mogu biti jako ozbiljne.
3.Surfovanje – vrlo atraktivan sport, ali i opasan. Sve te akrobacije na vodi jesu primamljive, ali opasnost vreba sa svih strana. Prvo, surferi su u velikoj opasnosti od ajkula jer daska za surfovanje liči na kornjačin oklop iz ajkuline perspektive i zato ajkule često napadaju surfere. Drugo, postoji mogućnost udaranja u stenu ukoliko se surfer kreće prevelikom brzinom.
4.Skijanje i bordovanje – najpopularnije zimske aktivnosti. Ova dva sporta su zaista sjajni i vrlo atraktivni. Međutim, može doći do povreda ukoliko je loša oprema, opasan teren, prevelika brzina.
5.Moto kros – sport koji obuhvata vožnju motora po neravnim i klizavim terenima, preskakanje prepreka i pravljenje akrobacija. Poznato je takmičenje pod nazivom ‘Dakar Reli’ koje se održava u ovom sportu svake godine van puteva i kroz Saharu. Na tom takmičenju učestvuje i naš Gabor Sagmajster.

Najpopularniji ekstremni sportovi u Srbiji
1.Paraglajding – ovaj sport spada u ekstremne, ali je takođe i rekreativni sport. Naziva se još i jedrenje padobranom. Spada u vazduhoplovne sportove. Oni koji se bave ovim sportom let mogu izvesti skokom sa nekog brda, naravno pored toga potrebno je da vremenski uslovi budu adekvatni, ali i da se koristi ispravna oprema. Oni koji rekreativno žele da jedre padobranom, to isključivo rade uz pomoć instruktora. U Srbiji najpoznatiji je paraglajdnig na Fruškoj gori i na Kopaoniku.
2.Zip line spust – predstavlja prelazak s jedne strane brega na drugi uz pomoć specijalno postavljene sajle. Nastao je iz potrebe da se premoste klisure i duboke reke u planinskim oblastima, tamo gde nije bilo moguće izgraditi most. Spada u ekstremne sportove, ali se više koristi u truističko – zabavne svrhe. Zanimljivo je to da su ljudi nekada zip line koristili kao prevozno sredstvo. Ovaj sport nije toliko opasan, izaziva povećanu dozu adrenalina, bitno je da ne postoji strah i da naravno oprema bude adekvatna. U Srbiji, najduži zip line je 550m i nalazi se u Ljubišu.
Izvor: Youtube
3.Bungee Jumping – ekstremni i avanturistički sport. Predstavlja skakanje sa nekog mesta (most) u vodu. Naravno, osoba je vezana elastičnom žicom ili kanapom. Ovaj sport spada i u rekreatvine sportove. Bitno je da osoba koja skače bude ekstremno spremna i naravno da zna da pliva. Opasnost je velika zato osoba nikako ne sme sama da pokušava, ako nije stručna več uz pomoć instruktora. U Srbiji je najčuveniji Bungee Jumping na Adi Ciganliji.
4. Kajting – vodeni sport. Kombinacija jedrenja na dasci, paraglajdinga, skejtbordinga i surfovanja. Poseduje kajt i koristi snagu vetra. Ovo je vrlo opasan sport i može da bude fatalan ukoliko se napravi jedna minimalna greška. U Srbiji je ovaj sport najviše zatupljen na Adi Ciganliji.
5.Rafting – ekstremni, grupni sport (4 – 9 članova). Ovde je poznato takmičenje timova u profesionalnim čamcima u tri discipline: spustu, slalomu i sprintu. Izvodi se na rekama. Podeljen je u šest klasa. Prva klasa je najmanje opasna dok je šesta najopasnija i može da bude fatalna. Zbog toga se prve tri klase preporučuju manje iskusnim rafterima i rekreativcima dok ostale zahtveaju vrlo iskusne raftere.

Jedno je sigurno, ekstremni sportovi su veoma privlačni, ali ne zaboravite da su pre svega opasni, zato uvek treba imati dozu opreznosti i ne upuštati se u nešto ukoliko niste u potpunosti spremni.
Foto: Marko Jovasevic
Pročitajte i: https://www.originalmagazin.com/blog-kutak/sve-sto-niste-znali-o-tenisu/