Roditeljstvo prolazi kroz tranziciju. Ono što su bila pravila u vremenima kada su današnji roditelji odrastali, iz korena su izmenjena. Između svih tih pravila, proživljenih i usvojenih i onih “unapređenih” i usklađenih sa vremenom današnjim, nalaze se zbunjeni roditelji.
Kako prevazići “naučeno” i unaprediti sebe kao roditelja? Ko treba da bude podrška roditeljima i da ih usmeri? Naši prijatelji iz Centra za interaktivnu pedagogiju (CIP) u saradnji sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Unicef- om, započeli su projekat koji može da nam da odgovore na ova pitanja.
“Učimo i menjamo praksu”
Projekat “Učimo i menjamo praksu” koji realizuje CIP u saradnji sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Unicef-om, najkraće rečeno, unapređuje kompetencije vaspitnog osoblja vrtića i roditelja.
A kako pomoći roditeljima da unaprede sebe i svoju roditeljsku ulogu u vreme pandemije?
CIP i saradnici imaju rešenje. Tim Centra za interaktivnu pedagogiju je osmislio brošure za roditelje. Linkove brošura su dobile sve predškolske ustanove sa teritorije naše zemlje, kao i linkove anketa za svaku od brošura. Dobili smo i “zadatak” da iste na sve raspoložive načine prosledimo roditeljima. Za sada su predstavljene tri brošure : “Dobrobit dece predškolskog uzrasta”, “Vaspitanje pružanjem podrške i uspostavljanjem pravila”, “Socijalno-emocionalno učenje dece predškolskog uzrasta”.
U anketama roditelji imaju mogućnost da kažu svoje mišljenje kako bi unapredili postojeće brošure, ali i da daju predloge za neke buduće teme brošura. Učešće mogu uzeti roditelji čija deca idu u vrtić i oni koji do sada nisu pošli u neku od predškolskih ustanova. Takođe je bitno napomenuti da “predškolski uzrast” obuhvata decu od 3. godine, pa do polaska u školu, ali lično smatram da su brošure podjednako bitne i za roditelje mlađe dece. Na kraju krajeva, deca se razvijaju različitim tempom i uvek imamo taj faktor “darovitosti” kao mogućnost.
Na sledećem linku možete pronaći brošure i ankete: https://drive.google.com/file/d/1JYeaEbwSN0twtSsTJfCTBHUkf-xcW4Y2/view?usp=sharing
Zajednica koja uči…
Vaspitači i saradnici trebaju da brošure učine dostupnim roditeljima. Da podstaknu roditelje da “uđu na link”. Da pronađu i druge načine da celu priču učine vidljivom.
Zašto? Zato što smo mi, zajedno sa roditeljima, u prvim borbenim redovima za zdravo i srećno detinjstvo. Za zdrav i srećan život u budućnosti. Mi smo sa decom svakodnevno, i ti, već razvijeni odnosi sa decom i roditeljima, nam daju mogućnost da posavetujemo, podržimo.
Takođe, vaspitni kadar ima na raspolaganju i video obuke sa istim temama (od istih autora), koje može da koristi zajedno sa brošurama. Dakle, dobili smo digitalna sredstva, koja smo u prilici da koristimo u radu.
Brošure su osmišljene (kako estetski, tako i po sadržaju), tako da su razumljive i zanimljive. Roditelji mogu da se upoznaju sa teorijskim okvirom, ali i da dobiju konkretne primere koje su to aktivnosti koje bi mogli da realizuju sa svojom decom. Jasno je prikazano i u čemu je deci potrebna podrška i kako da na adekvatan način podržimo dete.
Ali ovo očigledno nije samo borba roditelja i stručnjaka. Ovo je borba za zdravu naciju i svi sektori su dali doprinos. I tu u proces ulazi i lokalna zajednica (ali dok naš produkt saradnje sa lokalnom zajednicom ne bude dostupan, ostaviću to po strani).
Da rezimiramo….
Centar za interaktivnu pedagogiju je sa svojim saradnicima, Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Unicef-om, učinio dostupnim roditeljima brošure koje su neka vrsta udžbenika za roditeljstvo.
Sa druge strane, podstakli su vaspitače i stručne saradnike da iskoriste brošure u radu sa roditeljima onlajn.
Kroz promišljanje o načinima da brošure budu dostupne, mi u predškolskim ustanovama smo u proces uključili lokalne zajednice.
Rezultat svega je zajednica koja uči sa ciljem da nam deca budu zadovoljna i podržana, tj. sa ciljem da imamo što veći broj kompetentnih roditelja.
Foto: https://www.facebook.com/CIPCentar/photos/a.10150818509260905/10158092556995905/