Svaki korisnik TikTok-a mlađi od 18 godina uskoro će imati podrazumevano ograničeno vreme koje može da provede na ovoj platformi, tačnije jedan sat dnevno, najavljeno je iz kompanije. Ovo je jedan od najagresivnijih poteza popularne video platforme da spreči tinejdžere da skroluju do beskonačnosti.
Ova promena pojaviće se u narednim nedeljama, sa novim ažuriranjem aplikacije. Iako će tinejdžeri imati mogućnost da promene podrazumevana podešavanja, ova promena mogla bi da podstakne digitalno blagostanje mlađih korisnika.
Kada dostignu ograničenje od 60 minuta dnevno, od korisnika će se zahtevati da ponovo unesu šifru i donesu odluku da produže vreme u aplikaciji, piše CNN.
Ovaj potez je usledio nakon što su se TikTok i druge slične platforme suočile sa time kakav uticaj imaju na mlade korisnike, nakon godina ispitivanja.
Kormak Kinan, šef za poverenje i bezbednost u TikTok-u, rekao je da je kompanija konsultovala istraživače i stručnjake iz Digital Wellness Lab-a u Bostonskoj dečijoj bolnici kada je odlučivala o vremenskim ograničenjima za tinejdžere.
„Iako ne postoji kolektivno prihvaćen stav o tome koliko je vremena ispred ekrana previše, shvatamo da tinejdžerima obično treba dodatna podrška kada počnu samostalno da istražuju svet TikTok-a“, napisao je Kinan na blogu.
On je dodao da, ako tinejdžer odluči da isključi novo podrazumevano ograničenje i provede više od 100 minuta na TikTok-u dnevno, od njega će biti zatraženo da sam postavi dnevno ograničenje za sebe.
„U prvom mesecu testiranja, ovaj pristup je povećao upotrebu naših alata za upravljanje vremenom ispred ekrana za 234 odsto“, napisao je on.
Stiže još novih funkcija za roditelje
Kinan je najavio još neka ažuriranja. Na primer, funkcija Family Pairing omogući će roditelju ili staratelju da poveže svoj TikTok nalog sa detetovim i tako sam odredi podešavanja. Dalje, roditelji će moći da filtriraju video-snimke sa rečima ili hashtagovima koje ne žele da se pojavljuju u fidu njihovog deteta, da postave prilagođeno dnevno ograničenje vremena, kao i prilagođeni raspored za isključivanje obaveštenja TikTok-a koja se šalju njihovom tinejdžeru.
Druge platforme, uključujući Instagram i Snapchat, na sličan način su uvele dodatne roditeljske kontrole i funkcije koje podstiču tinejdžere da naprave pauzu i postave granice.
Pročitaj i: 5 aktivnosti koje su dobre za mentalno zdravlje dece i tinejdžera
Foto: Annie Spratt on Unsplash