Helikopter roditelji mogu veoma negativno da utiču na dete, iako nemaju lošu nameru.
Helikopter roditelji su oni koji previše kontrolišu svoju decu, žele da ih zaštite pri minimalnoj prepreci i ne dozvoljavaju im da se samostalno suoče sa greškama.
Koliko god namera roditelja bila dobra, istraživanja pokazuju da roditelji koji previše štite svoju decu rizikuju da se deca tokom odrastanja teže suočavaju sa stresom, anksioznim stanjima i imaju nedostatak samopouzdanja.
Roditelji koji previše štite decu mogu uzrokovati jednaku ili veću traumu nego nasilno ponašanje. Broj dece koji odrastaju u takvoj porodičnoj sredini sve više raste, a kada se pretvore u mlade ljude imaju osećaj da su bespomoćni i da ne mogu učiniti ništa što bi moglo da utiče ili promeni njihov život.
Deca koja su rasla pod staklenim zvonom i koja su bila previše zaštićena imaće otežano samostalno kretanje kroz život. To je zato što im nikada nije dozvoljeno da izađu iz svoje zone komfora, piše Lovesensa.
Kao posledica velike kontrole i zaštite roditelja, ova deca će teže donositi odluke i očekivaće da im drugi razmrse komplikovanu mrežu života.
Oni tokom odrastanja nisu imali priliku da se suoče sa svojim greškama, već su drugi sve radili umesto njih. Kao deca nikada nisu bili odgovorni jer je neko drugi uvek stajao iza njih. Njihova nemoć oslikava se u tome što se nikada nisu za sebe borili.
Svakom detetu je potrebno da uči iz svojih grešaka, da se ponekad razočara i nauči kako da izađe na kraj sa svojim problemima. Tek tada će biti spremni da hrabro koračaju stazom života.
Pročitajte i: Svakog dana postavite detetu ovo pitanje i gledajte kako izrasta u stabilnu ličnost
Foto: Profimedia