Novo istraživanje Univerziteta Svonsi pokazalo je da redukovanje upotrebe društvenih mreža za samo 15 minuta dnevno može značajno da poboljša opšte zdravlje i imunitet, te smanjiti usamljenost i depresiju.
Tokom tri meseca, ispitanici su smanjili upotrebu društvenih mreža za 15 minuta dnevno, a istraživači analizirali efekte na fizičko zdravlje i psihološke funkcije. Pedeset učesnika (33 žene i 17 muškaraca) starosti 20-25 godina mesečno su odgovarali na pitanja o svom psiho-fizičkom zdravlju, dok su na nedeljnom nivou izveštavali o tome koliko koriste društvene mreže.
Grupa koja je za 15 minuta smanjila vreme provedeno na društvenim mrežama, pokazala je poboljšanje imunoloških funkcija za 15 odsto, poboljšanje kvaliteta sna za 50 odsto i smanjenje simptoma depresije za 30 odsto. Ova poboljšanja bila su znatno veća u odnosu na druge dve grupe ispitanika.
Pročitaj i: TikTok uvodi vremensko ograničenje mlađima od 18 godina
Grupa koja je zamoljena da smanji upotrebu društvenih mreža na kraju su redukovali za 40, umesto traženih 15 minuta. Grupa od koje se nije zahtevalo ništa povećala je vreme provedeno na društvenim mrežama za 10 minuta. Zanimljivo je da je grupa, od koje su naučnici tražili da, umesto da provode vreme na društvenim mrežama, rade nešto drugo, povećala upotrebu za oko 25 minuta dnevno.
Prethodne studije primetile su korelaciju između smanjene upotrebe društvenih mreža i poboljšanja psihološkog blagostanja, ovaj novi izveštaj je bitan zbog toga što ukazuje na uzročnu vezu između smanjenja upotrebe društvenih mreža i poboljšanja fizičkog zdravlja.
“Ovi podaci pokazuju da možete da poboljšate kvalitet svog života, samo je potrebno da redukujete vreme provedeno na društvenim mrežama. Ostaje da se utvrdi da li je odnos između upotrebe društvenih mreža i zdravstvenih faktora direktan ili drugi faktori, poput povećane fizičke aktivnosti, takođe utiču na to”, rekao je Fil Rid, profesor sa Svonsi Univerziteta, prenosi Neurosciencenews.
Foto: Nathan Dumlao on Unsplash