Dugoočekivana radna viza za digitalne nomade konačno je dostupna u Španiji! To znači da svi državljani zemalja koje nisu članice Evropske unije konačno imaju šansu da žive i rade u ovoj zemlji. Ali hajdemo redom.
Viza je odobrena u novembru prošle godine i deo je novog zakona o startapima, koji ima za cilj da privuče preduzetnike i ojača tehnološku industriju u zemlji. I druge evropske zemlje takođe su iskoristile porast remote radnika poslednjih godina, neke su čak i menjale određene stavke u zakonu kako bi postale primamljivije digitalnim nomadima.
Ko može da se prijavi za vizu?
Viza za digitalne nomade u Španiji biće otvorena za sve državljane izvan EU koji rade na daljinu za kompanije čije sedište nije u Španiji. Neće im biti neophodna nikakva dodatna radna dozvola sve dok mogu da dokažu da ne rade za španskog poslodavca. Pravo na vizu imaju i samozaposleni frilenseri sa više klijenata.
Kandidatima će biti dozvoljeno da rade i sa španskim firmama, ali taj prihod može da čini najviše 20 odsto njihovog ukupnog prihoda. Takođe, ko želi da radi u španskoj ustanovi mora da dobije radnu vizu i radnu dozvolu.
Kandidati moraju da budu izvan Evropskog ekonomskog prostora. Ne smeju da borave ilegalno u Španiji u vreme podnošenja zahteva i ne mogu da žive u zemlji najmanje pet godina pre podnošenja zahteva.

Pre nego što se prijave za vizu, kandidati moraju da dokažu da sa svojim klijentima sarađuju minimum tri meseca, a kompanija za koju rade mora da bude aktivna i operativna najmanje godinu dana.
Kandidati, dalje, moraju da imaju ugovor o radu ili, ako frilensuju, da su redovno zaposleni u kompaniji izvan Španije. Takođe moraju da dokažu da njihov posao može da se obavlja na daljinu, te da su kvalifikovani ili već iskusni u svojoj oblasti.
Ukoliko nemaju univerzitetsku diplomu ili profesionalni sertifikat za posao koji obavljaju, kandidati moraju da imaju najmanje tri godine radnog iskustva.
Koje zahteve moram da ispunim da bih dobio/dobila radnu vizu u Španiji?
Pored toga što morate da ispunite gorenavedene uslove, svako ko želi da bude digitalni nomad u Španiji moraće da dokaže da zarađuje dovoljno novca da sam sebe izdržava. Iako ove informacije još nisu javne, očekuje se da će to biti suma 1000 – 3000 evra, navodi Visa Guide. Prihodi se mogu dokazati korišćenjem bankovnih izvoda, ugovora ili faktura.

Obavezno dostavite ugovor o zakupu smeštaja. Ovo je jedan od najvažnijih zahteva jer će to u suštini postati i vaša kancelarija.
Uverite se da možete da pružite informacije o sebi. Temeljna provera bi trebalo da kaže ko ste, za šta radite i koja je svrha vaše posete.
Prikupite sve potrebne dokumente. Obično, aplikacija za digitalnu nomadsku vizu će od vas tražiti dokumentaciju kao što je obrazac za prijavu, vaš pasoš, zdravstveno osiguranje, kao i CV i/ili propratno pismo. Podnosioci zahteva ne smeju da imaju krivični dosije – niti u Španiji, niti u zemlji u kojoj su boravili pet godina pre podnošenja prijave. Moraćete da priložite i dokaz i izjavu da nemate krivični dosije.
Koliko dugo digitalni nomadi mogu da ostanu u Španiji?
Vize u Španiji prvobitno važe 12 meseci a mogu se obnavljati do pet godina. Dozvoljeno vam je da budete odsutni iz zemlje najviše šest meseci godišnje. Remote radnici mogu da podnesu zahtev i za boravišnu karticu, koja im daje mogućnost da putuju širom EU dok žive u Španiji.
Bliski rođaci, poput dece i supružnika, mogu da se pridruže nosiocu vize uz POF (Proof of Funds) dokumentaciju.
Kako da apliciram?
Za radnu vizu u Španiji moći ćete da se prijavite direktno preko Ambasade Španije u Srbiji. Druga opcija je da u Španiju uđete sa turističkom vizom i tamo lično podnesete zahtev u prva tri meseca boravka.
Dokumentacija koja je potrebna za prijavu obuhvata prijavni formular, dokaz o uplati administrativne takse, kopiju pasoša, dokaz o kvalifikacijama ili radnom iskustvu, dokaz o zaposlenju i prihodima, dokaz da kompanija za koju radite postoji više od godinu dana, pismo ovlašćenja kompanije za rad u Španiji, dokaz o kaznenoj evidenciji i dokaz o zdravstvenom osiguranju.
Da li digitalni nomadi imaju poreske olakšice u Španiji?
Svako ko ostane u zemlji duže od 183 dana smatra se poreskim rezidentom, čak i ako radi za stranu kompaniju. Međutim, za digitalne nomade dostupne su poreske olakšice. Uobičajena stopa je 24 odsto, ali remote radnici tokom prve četiri godine plaćaju manji porez (15 odsto) pod uslovom da zarađuju manje od 600.000 evra godišnje.
Zašto je Španija popularna među digitalnim nomadima?
Pored toga što je jedna od EU država sa najbržim internetom, niskim troškovima života i mnogo toplih dana, Španija je i te kako popularna destinacija za remote radnike.
Valensija je nedavno proglašena za najbolji grad za iseljenike na svetu, a Madrid je takođe bio među prvih deset. U decembru su tri sela u Španiji izašla na prvo mesto na godišnjoj rang listi najboljih turističkih sela u svetu UNWTO-a, dok je jedan španski grad zvanično dom najlepše ulice u Evropi, prema UNESCO-u.
Pročitaj i: Kako je Srbija postala zemlja digitalnih nomada
Foto: Peggy Anke; Sam Williams; Jorge Fernández Salas on Unsplash