Tenis od svojih igrača zahteva fizičku i mentalnu snagu. Sa jedne, ove fizičke strane, imate brzinu, agilnost i izdržljivost, dok sa druge, mentalne strane morate da imate strategiju, što tenis čini jedinstvenim sportom.
Ali kada bi trebalo da odredite koji aspekt je važniji za uspeh u tenisu, odgovor nije baš jednostavan. I fizička i mentalna snaga igraju ključnu ulogu, a balans između njih može da varira u zavisnosti od igrača i nivoa igre.
Posmatrano sa fizičkog aspekta, tenis zahteva ogromnu izdržljivost i agilnost. Mečevi mogu da traju i po nekoliko sati, a igrači sve vreme trče napred-nazad po terenu. Teniseri moraju da budu u vrhunskoj fizičkoj kondiciji da bi igrali na najvišem nivou.
Tenis takođe zahteva snagu zbog jakih servisa i udaraca, kao i preciznu koordinaciju ruka-oko zbog voleja i udaraca iznad glave. Ovi fizički zahtevi mogu da naprave veliku razliku u ishodu meča, pogotovo u kasnijim fazama kada nastupi umor. I minimalna povreda može da izbaci igrača iz igre – koliko puta smo i sami bili svedoci da neki od najboljih tenisera odustaju od velikih turnira zbog povreda.
Ali fizička snaga nije dovoljna za uspeh u tenisu. Mentala snaga je jednako važna, ako ne i važnija. Tenis je sport koji zahteva intenzivan fokus i koncentraciju jer igrači moraju da budu u stanju da brzo reaguju na lopticu i donose odluke u deliću sekunde.
Mentalni pritisak može da bude intenzivan, a igrači moraju da budu u stanju da se nose sa tim pritiskom i stresom koji ide uz njega. Takođe moraju dobro da razumeju strategiju kako bi nadmašili protivnika. Na kraju, kombinacija fizičke i mentale snage je ono što pomaže igračima da uspeju.
Dok su fizički zahtevi neosporni, mentalna igra možda je važnija na elitnim nivoima. Najbolji teniseri sveta često su izjednačeni u pogledu fizičke spremnosti, ali mentalna prednost je ono što ih može dovesti do uspeha.
Mentalno jaki igrači često svojom igrom nadmudre protivnika koji je fizički jači. I to samo zato što koriste superiorniju strategiju i taktiku. Najbolji igrači mogu da upravljaju stresom, dobro podnose pritisak koji je pred njima i pored svega ostaju fokusirani i smireni.
Kako se igra dalje razvijala, tehnologija je takođe odigrala značajnu ulogu. Napredak u tenologiji izrade reketa i materijala za žice omogućio je igračima da udaraju loptice jače i preciznije nego ikada ranije.
Takođe, to im je pomoglo da prave bolje udarce, ali kao rezultat toga, danas je još važnije da igrači imaju dobar rad nogu na terenu. Ovo je tenis učinilo još zahtevnijim sportom, kako fizički tako i mentalno.
Da zaključimo, tenis je sport koji od svojih igrača zahteva i fizičku i mentalnu snagu. Potreba za brzinom, agilnošću, izdržljivošću, koncentracijom, strategijom i mentalnom stabilnošću čini ga jedinstvenim sportom. Iako je fizička snaga svakako važna, nije jedini faktor koji određuje uspeh u sportu.
Mentalna strana igre, uključujući sposobnost igrača da se nosi sa pritiskom, donosi brze odluke i nadmašuje protivnike, jednako je važna. Na kraju krajeva, najbolji igrači su oni koji umeju da izbalansiraju svoju fizičku i mentalnu snagu, i iskoriste ih na terenu.
Pročitaj i: 5 lekcija koje svi treba da naučimo od Novaka Đokovića
Izvor: Tennis Head