U Japanu postoji tradicija popravljanja slomljene keramike zlatom, poznata kao kincugi (kintsugi).
Razbijeni lonci, napukle šolje i okrnjeni tanjiri pretvaraju se u nešto jedinstveno i prelepo. Ali ova njihova veština ne odnosi se samo na pokvarene stvari – saznajte kako vam kincugi pomaže da oporavite um i izlečite telo.
Kada nam vaza isklizne iz ruku i raspe se u deliće – većina nas ne razmišlja dva puta, nego požurimo da pokupimo krhotine i bacimo ih u smeće. Ali u Japanu ljudi imaju mnogo temeljniji pristup. Umesto odbacivanja slomljene grnčarije kao uništene, Japanci smatraju da je mnogo lepše i autentičnije jer je slomljeno. Ne bacaju ga nesmotreno u smeće, već ga svesno popravljaju.
Umetnost kincugi u Japanu se praktikuje od davnina. U bukvalnom prevodu znači “zlatna spojnica”, kincugi je umetnost popravljanja napukle grnčarije pomoću zlatnog lepka, čime se krhotine pretvaraju u čistu lepotu. Odavanjem počasti kvaru, koliko i popravci, zlatne niti pomažu da se povežu odlomljeni delovi i tako predivno naglase nesavršenosti koje ovaj objekat čine jedinstvenim.
Upravo zbog toga kincugi nam nudi važne lekcije o životu i ljubavi prema sebi. U svojoj knjizi Kintsugi Wellness, spisateljica Kendis Kumai objašnjava kako ova drevna japanska praksa može da pomogne da negujemo svoj um, telo i dušu. Evo kako!
Prihvatite nesavršenosti
Život ume da bude veoma haotičan, stalno se menja i nikada nije zapravo savršen. Ali to je potpuno u redu! Zapravo, trebalo bi da prihvatimo sve nesavršenosti i nađemo lepotu i autentičnost u tome. U Japanu, ova ideja poznata je kao wabi-sabi, a Kintsugi Wellness opisuje nekoliko načina da uvedete više wabi-sabi u svoj život: vežbajte praštanje, prekinite da se poredite sa drugima, prigrlite jednostavnost i skromnost tako što nećete kupovati stvari koje vam nisu potrebne.
Ne sakrivajte ranjivost
Često krijemo svoju ranjivost, jer ne želimo da izgledamo slabo ili nesposobno. Ali umetnost kincugi uči nas da slavimo naše slomljene delove, jer su oni svedočanstva naših jedinstvenih putovanja i sposobnosti da rastemo i oporavljamo se. Zato, pokažite svoje ožiljke i slavite iskustva koja su vas naučila najvažnijim lekcijama.
Teškoće posmatrajte kao prilike
Svi se ponekad suočavamo sa stresom i bolom, posebno kada život krene putem koji nismo nismo očekivali – gubitak posla, raskid veze, bolest, gubitak voljene osobe. Bez obzira na to sa čim se borite ili od čega se oporavljate, kincugi može biti način da ove izazove pretvorite u iskustvo koje će pomoći da postanete još jači.
Pronađite balans u ishrani
Suština kincugija je u pronalaženju i ponovnom uspostavljanju ravnoteže. Pronađite vremena za brigu o sebi i poštujte ono što je vašem telu potrebno pronalaženjem ravnoteže u svojoj ishrani. Sa puno povrća, proizvoda od soje, nemasnih namirnica i divnih zelenih čajeva, japanska kuhinja je izuzetno hranljiva i dobro izbalansirana. Nije ni čudo što Japanci žive tako dug i zdrav život!
Fokusiraj se na svoj najuži krug
Kendis Kumai piše o prelepoj japanskoj filozociji koja se zove yuimaru, što znači “krug ljudi”, kako bi naglasila važnost konekcija sa ljudima oko nas. Provodite vreme sa prijateljima i porodicom, jer će oni uvek biti tu da vam pomognu da se oporavite i da izvučete svoj maksimum.
Autor: Original
Foto: Unsplash