Film Bilo jednom u Holivudu objavljen je krajem jula 2019. godine i priznat je kao jedan od najvećih filmova Kventina Tarantina ikada. Film i glumačka postava nadaleko su poznati, ali ono što je manje poznato je priča koja stoji iza svega, i koja je velika jednako kao i sam film.
Bilo jednom u Holivudu započeo je svoj život kao roman pod nazivom Magnum Opus a Kventin Tarantino radio je na njemu pet godina. Kako je vreme odmicalo, Tarantino je shvatio da će bolje priča bolje funkcionisati kao scenario za film.
Kada je prekinuo kontakt sa Harvijem Vajnstinom, Tarantino je pisao svim velikim studijima i nudio im svoj novi scenario. Nakon što su procurele informacije o Omraženoj osmorki, poznati reditelj je od studija tražio da njihov predstavnik scenario pročita u kancelariji Tarantinovog agenta.
Glumci scenario morali da čitaju u Tarantinovoj kući
Tajnovitost je važila i za glumce. Bred Pit je kasnije rekao da je, da bi pročitao scenario, morao da ide kod Tarantina kući i da sedi na njegovoj terasi. Leonardo Dikaprio je na istom mestu čitao scenario.
U nadmetanju filmskih studija pobedio je Sony Pictures, koji je pristao na Tarantinove zahteve – budžet od skoro 100 miliona dolara, potpunu kontrolu u kreativnom radu i 25 odsto bruto. Pored toga, Sony se saglasio da će prava na film vratiti režitelju nakon 20 godina.
Naslov Bilo jednom u Holivudu omaž je Serđu Leoneu, koji je režirao filmove Bilo jednom na Zapadu i Bilo jednom u Americi. Znao je da ulogu Rika Daltona želi da dodeli Leonardu Dikapriju, a s obzirom na to da su sarađivali i na filmu Đangova osveta, navodno je Dikaprio tražio smanjio svoj honorar za 25 odsto. Njegov redovan honorar inače iznosi 20 miliona dolara.
Bred Pit je prvobitno trebalo da igra detektiva koji istražuje Mensonovo ubistvo, ali je to odbio. Kventin Tarantino razmišljao je tada o saradnji sa Tomom Kruzom, pre nego što je ipak Bredu Pitu nekoliko meseci kasnije ponudio ulogu Klifa Buta, što je glumac i prihvatio.
Prava Šeron Tejt takođe se pojavljuje u filmu
U vreme kada je završavao scenario, Tarantino je dobio pismo od Margo Robi koja mu je rekla da je veliki fan njegovih filmova i da bi volela da bude u jednom. Razmišljao je da li da joj dodeli ulogu Šeron Tejt i shvatio da je ona zapravo savršen izbor.
Pročitaj i: Barbi: Nova inspiracija ili prevaziđeni idol?
Rođena sestra Šeron Tejt, Debra, bila je skeptična oko ovog filma, ali je promenila mišljenje kada se sastala sa Robi i Tarantinom. Čak je dala glumici pravi nakit Šeron Tejt, da nosi u filmu.
U filmu možemo da vidimo i bose noge Margo Robi, u sceni u bioskopu kada ih stavlja na sedište ispred sebe. U stvarnom životu, Šeron Tejt bi često izlazila u javnost bosa, čak je nosila trake na nogama da bi izgledale kao sandale. Zbog toga je Kventin Tarantino zamolio Margo Robi da ne pere stopala.
U sceni kada Šeron dolazi na prikazivanje svog filma The Wrecking Crew, Kventin Tarantino je odlučio da na bioskopskom platnu prikaže stvarni film, umesto da rekreira scene sa Margo Robi. Time je odao poštovanje Šeron Tejt, tako da se i ona na neki način pojavljuje u filmu.
Dva glumca preminula pre početka snimanja
Ulogu holivudskog agenta Marvina Švarca Tarantino je napisao specijalno za Al Paćina, a Robert Ričardson, poznati američki snimatelj, rekao je da mu je možda najveće iskustvo u filmu to što je prvi put u životu snimao Paćina.
Ulogu vlasnika ranča Džordža Spana dobio je Bert Rejnolds, ali je nažalost preminuo pre početka snimanja. Zamenio ga je Brus Dern. Uloga Džejmsa Stejsija napisana je specijalno za Bila Pakstona, koji je preminuo i pre nego što je Tarantino završio scenario. Stejsija je na kraju igrao Timoti Olifant.
Bilo jednom u Holivudu bio je poslednji film Luka Perija, koji je igrao je Vejna Maundera, i samo deset dana nakon završetka snimanja preminuo je od posledica moždanog udara.
Brus Li i zabrana filma u Kini
Uloga Brusa Lija ponuđena je britansko-kineskom glumcu i koreografu Džeju Čeungu, ali je on odbio, nazvavši ponudu nepoštovanjem. Umesto njega, Lija je igrao Majk Mo.
Način na koji je Brus Li prikazan u filmu izazvao je kontroverze. Lijeva kćerka Šenon rekla je da je njen otac prikazan kao “arogantni se***a”. Kina je pristala da emituje film samo ako se uklone scene sa Brusom Lijem a pošto je Tarantino to odbio, film nikada nije emitovan u ovoj zemlji.
Navodno se i Dženifer Lorens sastala sa Tarantinom i pročitala scenario za ulogu Linet Skviki From, iako je ta uloga na kraju pripala Dakoti Fening. I Mekoli Kalkin takođe je bio u opticaju da bude deo glumačke ekipe, ali je sam glumac svoju audiciju nazvao jednom katastrofom.
Zapravo, lista glumaca koji su učestvovali u ovom holivudskom ostvarenju je još duža. Neka velika imena snimila su scene koje nisu ušle u film. Na primer Džejms Mardsen snimio je scene u kojima je igrao Bert Rejnolds, a Tim Rot je imao malu ulogu batlera. Oba dela isečena su iz finalne verzije filma.
Svako ko je koristio telefon na snimanju dobio je otkaz
Timoti Olifant rekao je da su mobilni telefoni bili zabranjeni tokom snimanja a svako ko je uhvaćen da kršti ovo pravilo automatski je dobio otkaz.
Pročitaj i: Openhajmer: Istorijski propust u istorijskom filmu
Vlasnici prodavnica na Holivudskom bulevaru u početku nisu želeli da daju dozvole da se njihovi objekti i izlozi preurede fasadama iz 1960-ih. Međutim, nakon snimanja filma, mnogi su pitali da li fasade mogu da ostanu ovakve.
Niko nije znao kako će se film završiti
Završetak filma izostavljen je u scenariju, kako bi ostao tajna. Čak ni Sony nije video kompletan scenario. Jedine osobe koje su znale ceo scenario bili su glavni glumci i režiser.
Film Bilo jednom u Holivudu snimljen je sa budžetom od 90 miliona dolara, a na blagajnama je zaradio 377,6 miliona što ga je svrstalo u Tarantinov drugi najuspešniji film – prvi je Đangova osveta.
Izvor: All Right Movies
Foto: YouTube/Vanity Fair