Ljudi koji su ambiciozni napreduju u karijeri, ali često se taj napredak desi pre nego što i sami budu spremni da za korak napred. I sami menadžeri često dolaze u iskušenje da prerano unaprede odlične radnike. A kada dođete na rukovodeću poziciju pre nego što ste za nju spremni obično se završi lošim rezultatima.
Zašto je menadžment loš izbor za mnoge fantastične operativce? Moraju da se bave korporativnom birokratijom, pitanjima ljudskih resursa, složenim raspravama o budžetu i administrativnim odgovornostima. Odjednom dolaze u poziciju da ne koriste svoje najbolje kvalitete i veštine. To može da bude izuzetno frustrirajuće za njih a kompaniju može skupo da košta.
ŠTA VAS MOTIVIŠE DA POSTANETE MENADŽER
Da li želite da postanete rukovodilac da biste imali moć ili da biste dali moć drugim ljudima? Više od 60 odsto milenijalaca menadžera reklo je da su prihvatili poziciju samo zbog veće plate ili napretka u karijeri. Njihova motivacija nije uključivala stvari kao što su poboljšanje poslovanja, podsticanje tima ili rešavanje problema kada se situacije sa klijentima iskomplikuju.
Pročitaj i: Bivša asistentkinja Džefa Bezosa otkriva šta je neophodno za napredak u karijeri i sigurni smo da ćete se iznenaditi
Zato, pre nego što prihvatite unapređenje, budite iskreni prema sebi. Da li ste uzbuđeni zbog promena? Da li želite da učite o liderstvu kako biste na kraju mogli da vodite sopstvenu kompaniju? Da li vam je sama pomisao na administrativne poslove uzbudljiva? Imate li strpljenja da pomažete drugim ljudima? Najuspešniji lideri su stigli tamo gde jesu ne samo zbog svog doprinosa, već i zbog svoje sposobnosti da druge ljude učine uspešnima.
PROCENITE SVOJ TRENUTNI USPEH NA POSLU
Zaposleni koji ne postignu ili ne premaše svoje ciljeve nisu spremni da napreduju. Ako vas lideri kompanije i vaši kolege ne vide kao nekoga ko je trenutno uspešan, teško da ćete biti autoritet. Da li ste dokazali da ste uspešni ns svom trenutnom poslu jasnim i trajnim pozitivnim rezultatima?
Pored uspešnih rezultata, morate se aktivno uključiti u ono što se dešava oko vas. Kao menadžer, direktno ćete pratiti izveštaje, sastančiti sa klijentima i biti u interakciji sa drugim odeljenjima. Ovo zahteva aktivno slušanje i posmatranje — veštine koje ćete morati da pokažete već danas.
Zato zapišite sve što zapazite i podelite sa menadžerom svoja razmišljanja. Time čete pokazati da vam je stalo, ne samo do sopstvene uloge, već i do celokupnog odeljenja i kompanije. Deo odgovornosti menadžera, na kraju krajeva, jeste da prenosi znanje drugima bez zadrške. Osim toga, steći ćete poverenje kolega i poštovanje menadžera. To je recept za dug, uspešan odnos sa timom koji biste mogli da vodite, piše FastCompany.
Foto: krakenimages on Unsplash