Većina nas sanja o velikim životnim promenama, ali finansije, anksioznost zbog nepoznatog terena i strah od neuspeha često nas sprečavaju da to i uradimo. Promena karijere je teška, zastrašujuća. Ali je nadohvat ruke.
Džoana Lipman, autorka knjige “Next! The Power of Reinvention in Life and Work“, razgovarala je sa stotinama ljudi koji su napravili uspešne promene u karijeri i otkrila da je većina pratila sličan obrazac koji se može podeliti na četiri koraka.
Lipmanova je i u svom životu napravila jednu ogromnu promenu – od glavne urednice USA Today i The Wall Street Journal’s WeekendJournal postala je jedna od najpopularnijih spisateljica. O ovoj temi govorila je u podkastu Write About Now.
Lipmanova kaže da su za promenu karijere ključna četiri koraka, koje ona naziva 4S – search, struggle, stop, solution.
- Pretraga (The Search)
Svaka promena karijere počinje pretraživanjem onoga što biste mogli da radite.
“Ovo je onaj momenat kada počnete da prikupljate informacije. Sjajna stvar u ovoj fazi je što skoro svi koje sam intervjuisala nisu ni shvatili da se nalaze u prvoj fazi promene karijere. Bilo je potpuno spontano”, objašnjava Džoan Lipman, prenosi Entrepreneur.
Navela je primer Krisa Donovana, servisera telefona koji je u slobodno vreme skicirao ženske cipele. Dizajn je radio godinama, isključivo iz zabave, sve dok ga njegov partner nije ohrabrio da ta zabava postane njegov primarni posao. Rezultat je Chris Donovan Footwear, uspešan brend luksuznih ženskih cipela.
Kada donosite odluku o promeni karijere, sagledajte svoja interesovanja i pokušajte da ne preterujete dok vagate sve razloge za i protiv. Verujte svojoj intuiciji.
Lipmanova kaže da su se osobe koje su uspešno promenile karijeru često vodile unutrašnjim instinktom, što je potvrdilo i istraživanje.
Naime, u jednoj studiji britanski i turski studenti zamoljeni su da predvide pobednika britanske fudbalske utakmice. Turci, koji nisu znali ništa o timovima, bili su jednako tačni u svojim predviđanjima kao i Britanci. Zašto? Nisu preterano analizirali sve faktore (prethodne rezultate, povrede, statistiku i sl.). Samo su se vodili unutrašnjim instinktom.
Lipmanova predlaže i da pratite nekoga ko radi ono čime želite da se bavite i da vodite beleške. Zapišite svoje misli i svoje ciljeve. Preduzimanje jednostavnih koraka pomoći će u ostvarenju vaše vizije.
- Borba (The Struggle)
Ovo je najteži korak i može dugo da traje. “To je kao da se diskonektujete od svog prethodnog identiteta, ali niste još sasvim shvatili svoj novi identitet”, kaže Lipmanova.
Ovo je takođe najkritičnija faza vaše transformacije. Napravili ste tranziciju, ali uspeh nije došao dovoljno brzo.
“Osobe koje neuspeh pretvaraju u uspeh rade to postepeno. Prilagođavaju se i podešavaju nakon svakog izazova koji savladaju.”
- Zaustavljanje (The Stop)
Borba nas dovodi do trećeg koraka – zaustavljanja. Lipmanova ovu fazu opisuje kao “ili nešto što možete sami birati, na primer dati otkaz na poslu, ili nešto što vam je nametnutno, na primer dobiti otkaz na poslu, ili se suočiti sa privatnim problemima”.
Marli Ginsburg, bivša tv producentkinja, čije su karijera i investicije propale nakon štrajka 2007. i recesije 2008. godine, otpočela je karijeru kao modna dizajnerka. Sve je išlo dobro dok njenom sinu nije dijagnostifikovana Parkinsonova bolest. Tada se zaustavila.
“Dok je bila u Amsterdamu, fokusirana samo na svog sina i njegove tretmane, odjednom je imala kreativni nalet. Onda je došla na ideju za svoj brend MarlaWynne. Danas je to jedan od najboljih brendova sa prihodima koji premašuju 60 miliona dolara”, objašnjava Lipmanova.
- Rešenje (The Solution)
I poslednje poglavlje vašeg putovanja zvanog “promena karijere” označava početak jednog potpuno novog poglavlja u vašem životu. Rešenje je kada se sve što vas je dovelo do ove tačke (pretraga, borba, zaustavljanje) spoje i znate šta morate da uradite.
Navela je primer pisca Džejmsa Petersona, koji je do svoje 50. godine radio u reklamnoj industriji. Peterson je uvek fantazirao o tome da bude pisac romana (pretraga). Objavio je nekoliko romana i uglavnom dobijao loše kritike (borba), ali je brusio zanat i oklevao da napusti posao.
Onda je doživeo zaustavljanje dok je bukvalno bio zaustavljen, odnosno zaglavljen u saobraćaju na auto-putu u Nju Džersiju, vraćajući se kući iz svoje kuće na plaži, u nedelju uveče.
Gledao je sa druge strane puta i video kako pored njega prolaze automobili. Pomislio je – svi oni se vraćaju na plažu. Ja sam na pogrešnoj strani puta, moram da pređem na drugu stranu. Vratio se u Njujork, dao otkaz i rešio: “Ja sam pisac”. Ovo rešenje danas mu donosi oko 60 miliona dolara godišnje.
Pročitaj i: Šta kada sa 30 ili 40 shvatiš da više ne želiš da se baviš poslom u kojem si postao ekspert
Foto: Saulo Mohana on Unsplash