Industrijom vladaju konglomerati brze mode koji nude veliku količinu garderobe za relativno niske cene. I dok korisnici naizgled štede, pravu cenu plaća prirodna sredina – zbog toga je održivost važnija nego što možemo i da zamislimo.
Dok je do 20. veka uobičajeno bilo da dizajneri vredno rade na četiri kolekcije, po jednu za svako godišnje doba, ogromna potražnja toliko je poremetila proizvodnju da je njen ciklus skratila na 4–6 nedelja. Kreacije uglavnom liče međusobno, a neretko su i direktne kopije modela high end modnih kuća, što je rezultiralo brojnim tužbama.
Ipak, to je daleko od najvećeg problema modne industrije – ona je dozvolila, kako bi proces bio što jeftiniji, da se u proizvodnji izrabljuje radna snaga iz zemalja trećeg sveta, često čak i deca, koja rade u nehumanim uslovima. Kada se 2013. godine jedna fabrika u Bangladešu urušila usled loše gradnje i kršenja svih bezbednosnih procesa, više od 1000 ljudi izgubilo je živote.
Pročitaj i: Kako da svoj ormar učiniš boljim za klimu
I konačno, industrija brze mode jedan je od glavnih zagađivača prirodne sredine i proizvođača toksičnog otpada. Otpadi su preplavljeni milionima kilograma tekstila svake godine. Za proizvodnju samo jedne košulje potroši se otprilike 2700 litara vode, a koriste se i fosilna ulja za mašine. Hemikalije kojima se farbaju materijali ispuštaju se u tekuću vodu, kao i plastika iz mikrofibera, čime se u okeanima taloži dodatni otpad.
Ipak, nakon katastrofe koju je širom sveta izazvala pandemija koronavirusa, biznisi uvode velike promene u svoje poslovanje i prilagođavaju se novim okolnostima. A kao konzumenti imamo odgovornost da se pobrinemo da onim što oblačimo dodatno ne uništavamo prirodu. Na sreću, sve je veći broj modnih startapa koji poslovanju pristupaju uz visoka etička načela i predstavljaju savršenu alternativu brzoj modi.
Kupujući od njih znate šta nosite, odakle to potiče, a deo ste promena za bolju budućnost, od kojih ćemo svi imati korist.
1. Zady
Osnovan 2013. godine, ovaj startap zaravo je ecommerce platforma posvećena održivoj odeći napravljenoj od sirovih materijala visokog kvaliteta. Ispod svakog proizvoda nalazi se detaljna ilustracija procesa proizvodnje. Na taj način konzumenti mogu da se osveste u vezi sa materijalima i uticajem na okolinu.
2. Cuyana
Ukoliko ste fan minimalističkog dizajna, Cuyana je idealna za vas. U pitanju je održivi brend koji nastoji da premosti jaz između pristupačnih odevnih komada i visokоkvalitetnih luksuznih proizvoda. Oni podstiču svoje mušterije da kupuju manje modela koji će im trajati duže i moći da se kombinuju. „Pazimo da dizajnom, materijalom i proizvodnjom svakog komada imamo veliki uticaj na vaš garderober, a mali na prirodnu sredinu”, kažu osnivači.
3. Tradesy
Svaki put kada kupite nešto u secondhand-u, sprečavate da taj komad postane novi zagađivač okoline sa smetlišta. Tradesy je osnovan 2009. godine sa ciljem da žene tamo kupuju već nošenu luksuznu robu, čija je pouzdanost čak 99.7%, jer imaju naprednu tehnologiju za prepoznavanje kopija i automatsko uklanjanje iz ponude.
4. SilkRoll
Žene pomoću SilkRoll mogu da pronađu i razmenjuju garderobu i tako produže život odevnih komada. Trampe se komadi slične vrednosti, a ovaj sistem povezivanja omogućava kupcima da otkriju nove brendove uz nizak rizik. Razvili su i sistem „stylemates”, koji međusobno povezuje kupce sa onima koji imaju isti stil i nose istu veličinu, čime se značajno olakšava razmena i povećava uspešnost, a smanjuje šansa da vam ono što ste uzeli ne pristaje.
5. Poshmark
Nasuprot Tradesy, Poshmark je, inače osnovan 2011, onlajn platforma za kupovinu i prodaju pristupačnih brendova, kao i onih luksuznijih, bilo da su već nošeni ili potpuno novi modeli. U ponudi imaju više od 5000 brendova, smeštenih u milione ormara koje možete pretražiti po kategorijama, imenima itd.
6. Rent The Runway
Morate da prisustvujete nekom važnom eventu, a nemate šta da obučete za tu priliku? Rent the Runway omogućava mušterijama da iznajme dizajnersku garderobu, ali i aksesoare, tašne itd. na 4–8 dana, što je sjajna alternativa kupovini. Osim toga, imaju i fleksibilniji oblik članstva, koji vam omogućava da iznajmite nekoliko modela svakog meseca kako biste eksperimentisali svojim stilom.
7. Jan ʼN June
Jan ʼN June je minimalistički brend odeće za muškarce i žene, koji je pristupačan, moderan i eco-friendly. Svakim komadom, na koji je nakačena „eko lična karta”, priča priču o brendu, materijalima, čak i resursima koji se recikliraju. Sve je izrađeno od prirodnih, organskih materijala, a sintetika se reciklira.
8. Amour Vert
Amour Vert je održivi modni brend čija je misija podizanje svesti o očuvanju prirode. Veoma su transparentni po pitanju materijala koje koriste, ali i platama, a za svaku majicu koju kupite oni posade po jedno drvo. Sve kutije u kojima šalju proizvode su biorazgradive. U skladu sa imenom, koje kada se prevede sa francuskog znači „Zelena ljubav”.
9. Brave Gentleman
Prva veganska muška modna marka ikada lansirana u svetu, Brave Gentleman, naišla je na odobravanje magazina poput Vogue, PaperMag, Sportswear International. Ne samo da prodaju veganske proizvode od kože, ali i eko-savesne šešire, cipele itd. Sada rade na tome da pronađu materijale budućnosti, koji će zameniti vunu, svilu i slonovaču.
10. BrightLabel
Inovativni startap koji omogućava korisnicima da izgrade poverenje u brendove koristeći jednostavnu tehnologiju skeniranja, BrightLabel tako daje priliku modnim markama da objasne čitavu priču o svojoj proizvodnji. Skeniranjem taga ili QR koda mušterije dobijaju detaljnu mapu i znaju svaki korak u ovom lancu nabavke.
Tekst: Jovana Bojanić
Foto: Jess @ Harper Sunday on Unsplash