Da li ste znali da, ako podržavate high street brendove, ili takozvanu “brzu modu” automatski podržavate i industriju fosilnih goriva? Čak dve trećine naše odeće potiče od sintetike dobijene iz fosilnih goriva.
U 2015. godini čak 98 miliona tona nafte iskorišćeno je u tekstilnoj industriji. Prema prognozama, ova brojka dostići će 300 miliona do 2050. godine, saopštila je Fondacija Ellen Macarthur.
To je jedan od glavnih razloga zašto brza moda proizvodi veću emisiju ugljenika od svih međunarodnih letova i pomorskog saobraćaja.
Poliester je uobičajena vrsta materijala koji se nalazi u našoj odeći. Ovaj materijal napravljen je od fosilnih goriva koja u atmosferu emituju tonu gasova sa efektom staklene bašte i na taj način ubrzavaju klimatske promene.
Kada peremo odeću koja je napravljena od plastike, mi zapravo spiramo mikrofiber koji često završi u okeanima. Pola miliona tona mikrofibera dolazi sa naše garderobe. To je 16 puta više u poređenju sa plastičnim kuglicama koje se koriste u nezi kože i u kozmetici.
Pogledaj i: Braća Boljar napravili eko patike od 97% prirodnih materijala
Drugi materijali na koje bi takođe trebalo obratiti pažnju su najlon, akril i elastin (spandeks).
Takođe, treba napomenuti da plastika nije biorazgradiva što znači da će ostati u nešem okruženju još dugi niz godina. Mnoge ptice i životinje često mikroplastiku zamene sa hranom, što dovodi do smrtnog ishoda.
Šta mi možemo da učinimo?
- Izaberi prirodne materijale umesto sintetičkih, poput poliestera.
- Kupi polovnu garderobu kako ne bismo doprineli novom izvlačenju fosilnih goriva zarad naše odeće.
- Informišite se koje materijale koriste brendovi brze mode i pitajte ih da li planiraju da pređu na prirodne i organske, ili čak reciklirane materijale.
- Pre kupovine pročitajte etiketu da biste se uverili u sastav tkanina i izbegli poliester, najlon, akril ili spandeks (elastin).
- Iskoristite staru odeću koju više ne nosite i napravite od nje, na primer, novu torbu.
Kada brendovi brze mode vide opšti interes javnosti da koriste prirodne ili reciklirane materijale, a ne plastiku, promeniće i vrstu materijala koji koriste. Pritisnimo modne marke da rade bolje za nas, ali i planetu!
Izvor: Zero Waste Cutie
Foto: Profimedia