Vlasta Velisavljević, jedan od omiljenih i najstarijih aktivnih glumaca na domaćoj javnoj sceni, preminuno je danas u 95. godini od posledica koronavirusa.
Vlasta Velisavljević gotovo do poslednjeg trenutka je bio vitalan, radostan i voleo je život. Voleo je svoje godine, a na pitanje odakle crpi toliku količinu energije, govorio je:
“Ne bih to nazvao energijom, to je ljubav. Ako volite nešto, poput posla kojim se bavite, onda sve ide lakše. Ponekad i sam sebe pitam: Bože, Vlasto, kako si sve ovo izdržao. Ja verujem u život i u ljude. Ne mogu da se odreknem toga. Ne pamtim kada sam se ozbiljnije naljutio. Možda to nije dobro, ali šta da radim. Malo se ponekad naljutim kada ne mogu da odem u ribolov, da prošetam gradom, na koncert da odem, da vidim drage kolege.“
Tvrdio je da mržnju nikada nije iskusio, ali da bi voleo da vidi šta se krije u njoj.
“Kod sebe bih promenio jedno naivno verovanje u to da su svi dobri. Zamenio bih ga za nešto što još nisam osetio, za mržnju. Da vidim šta je to u mržnji. Toliko sam toga pregurao u svom životu, ali mržnju nikad nisam uspeo da zakačim. Kad bih mogao i to da osetim, ne bi bilo loše… I kad sam igrao neke zlikovce, uvek sam ih prilagođavao, uvek sam mislio da oni imaju neki svoj problem i pravdao sam ih.“
Mnogi pamte i glumčevu izjavu o neostvarenoj želji da bude vlasnik hotela u koji bi naselio siromašne.
“U Beogradu ima mnogo luksuznih hotela. Meni je želja da imam jedan takav hotel. Tu bih naselio sirotinju. To već liči malo na politiku, ali zamislite dole za najstarije koji se slabo kreću, pa onda idemo po spratovima… Za sirotinju, za stara lica, za one koji nemaju gde. Ja bih takav hotel. Hotel za ljude koji traže utehu.“
Rođeni Beograđanin, Vlasta Velisavljević bio je pripadnik prve generacije studenata glume u Beogradu.
Već sa 12 godina počeo je da glumi u pozorištu Roda, pomoćnoj sceni pozorišta Manjež. Kompletan repertoar osmislila je Margita Gita Predić, ćerka Branislava Nušića. Igrao je kestendžiju, Ristu Sportistu i mnoge druge uloge u jednočinkama za decu.
Pripremali su predstavu Put oko sveta koju je Nušić napisao 1910. godine. Na dan premijere srpski glumac i komediograf je preminuo, pa je predstava odložena. Vlasta se seća kako je celo pozorište bilo prekriveno crnim platnima i kako su svi bili veoma tužni zbog Nušićevog odlaska.
Sa samo 17 godina interniran u koncentracioni logor Dortmund Herde u Nemačkoj. Upoznao je majstora Bergmana s kojim se brzo sprijateljio. On mu je donosio ručak koji bi Vlasta podelio s ostalima, dovodio ga je svojoj kući, te mu naposletku i pomogao da 1944. godine pobegne iz logora.
U srpskoj prestonici je doživeo bombardovanje, glad i siromaštvo te, naposletku svedočio oslobođenje grada u oktobru 1944. godine. Po završetku rata sa drugovima je pokušao da pobegne u Ameriku. Nije uspeo, nego je uhapšen i odveden u zatvor koji se tada nalazio na beogradskoj Adi. Njegov otac je molio vlasti da ga puste, što se na kraju i dogodilo.
Godine 1948. je bez problema upisao Akademiju pozorišnih umetnosti u Beogradu u klasi profesora Mate Miloševića. U toj prvoj klasi novoosnovane Pozorišne akademije studirali su Olivera Marković, Vlastimir Đuza Stojiljković, Olgica Stanisavljević, Maja Belović, Predrag Pepi Laković, Bosiljka Boci, Danica Aćimac i drugi.
Vlasta Velisavljević bio je doživotni počasni član Jugoslovenskog dramskog pozorišta. Igrao je i u Beogradskom dramskom pozorištu, Ateljeu 212, Pozorištu na Terazijama, Zvezdara teatru i drugima.
Na sceni je bio više od 70 godina, a imali smo prilike da ga gledamo u čak 350 uloga u pozorištu i kraj malih ekrana.
Na filmskom platnu prvi put se pojavio 14. jula 1959. godine u ratnoj drami „Noći i jutra“ u režiji Pjera Majhrovskog, a po scenariju Meše Selimovića.
Pamtićemo ga i po ulogama u ostvarenjima Orlovi rano lete, Buba u uhu, Pozorište u kući, Grlom u jagode, Na slovo na slovo, Kamiondžije, Majstori, Diplomci, Tesna koža, Braća po materi, Bolji život, Otvorena vrata, Pljačka trećeg Rajha, Ivkova slava, Montevideo bog te video, Vojna akademija itd.
Poslednja njegova uloga bila je u aktuelnoj tv seriji Aleksandar od Jugoslavije, gde je utelovio vladiku.
Foto: YouTube/NOVA VIDEO