Nekoliko gradova u Francuskoj planira da, nakon ukidanja vanrednog stanja, podstiče vožnju biciklom gradskim ulicama kako bi izbegli masovno korišćenje automobila. Na taj način će se smanjiti i zagađenje vazduha, za koje se sumnja da bi moglo da poveća rizik od koronavirusa.
Saobraćaj u gradovima drastično se smanjio zbog mera izolacije. Bogota, Berlin, Oukland, Njujork i drugi gradovi iskoristili su priliku da urede privremene biciklističke staze i podstiču građane da koriste bicikle kako bi poštovali fizičku distancu.
Nedavno je i Milano najavio da će na leto urediti privremene biciklističke staze, a nekoliko francuskih gradova takođe želi da sledi njihov primer.
“Ljudima će psihološki biti teško da se guraju u tramvajima, autobusima ili metrou zbog straha da će se zaraziti“, rekao je Pjer Serne, predsednik Kluba gradova s biciklističkim stazama, udruženja koje promoviše korišćenje bicikla u gradovima.
Ponovna masovna vožnja automobilima bila bi loše rešenje jer bi se ponovno stvarale saobraćajne gužve i zagađivao vazduh.
Zagaćenje vazduha izduvnim gasovima povećava smrtnost povezanu s koronavirusom, smatraju naučnici s Harvarda, dok se drugi pitaju mogu li te čestice da prenesu virus.
Trotoari za pešake i biciklističke staze
U pariskoj regiji, gde se korišćenje bicikla povećalo zbog štrajka krajem 2019. koji je paralisao javni prevoz, dnevni broj biciklista mogao bi se povećati sa “400.000 na 800.000”, smatra predsednica te regije Valeri Pekres.
Da bi se to postiglo, ona je u saradnji s organizacijom „RER-vélo” osmislila devet biciklističkih staza, od Pariza do Mant le Žolija ili Melena, gradova udaljenih 50 kilometara.
Pariz je već povećao broj biciklističkih staza i planira da nakon izolacije podstiče odlazak na posao biciklom.
Pored Pariza, francuski gradovi koji planiraju da podstiču građane da koriste bicikl kao glavno prevozno sredstvo su Lion, Grenobl, Monpelje i Ren, prenosi Hina.
Pročitajte i: Notr Dam i požar – godinu dana kasnije
Foto: Profimedia