Da li ćemo uskoro ultrazvučna snimanja unutrašnjih organa obavljati preko prenosivih stikera veličine pečata? Izum MIT inženjera — ultrazvučni stikeri koji mogu da snimaju naše organe i do 48 sati — predstavljaju skoru budućnost medicinske dijagnostike.
Sve do sada, ultrazvužni pregledi zahtevali su glomaznu i vrlo specijalizovanu opremu dostupnu samo u bolnicama i lekarskim ordinacijama. Inženjeri sa Masačusetskog tehnološkog univerziteta (MIT) uvereni su da može drugačije, savremenije, prenosivije, pa i povoljnije — uz pomoć tehnologije u obliku nalepnica koje bismo mogli da kupimo i u apotekama.
„Verujemo da ćemo pokrenuti novu eru ultrazvučnih snimaka: sa svega par stikera na telu, svako od nas bi mogao da prati svoje unutrašnje organe — i do 48 sati.“
Sa tim ciljem u vidu, inženjerski tim sa MIT-a je u sredinom septembra u časopisu Science, predstavio dizajn svog novog ultrazvučnog stikera — uređaja veličine pečata koji, bezbednim prijanjanjem uz kožu, obezbeđuje kontinuirano ultrazvučno snimanje unutrašnjih organa i do dva dana.
Tokom istraživanja, njihovi ultrazvučni stikeri su uspeli da proizvedu slike visoke rezolucije glavnih krvnih sudova, srca, pluća i želuca učesnika u istraživanju.
Stikeri su, dodatno, beležili i promene u organima dok su volonteri obavljali različite aktivnosti, uključujući sedenje, stajanje, ali i hodanje, trčanje i vožnju biciklom.
Trenutni dizajn ultrazvučnih nalepnica zahteva njihovo povezivanje sa instrumentima koji pretvaraju reflektovane zvučne talase u slike.
Istraživači, međutim, ističu da bi se nalepnice već sada mogle primeniti na bolničkim pacijentima — slično EKG-u za praćenje srca — uz pomoč kojih bi se vršilo kontinuirano snimanje unutrašnjih organa bez potrebe za tehničarima.
„Plan je da stikeri budu povezani sa aplikacijom na mobilnim telefonu, dok bi u isto vreme algoritmi veštačke inteligencije analizirali date ultrazvučne snimke na zahtev“, navodi vodeći autor studije, Zuanhe Žao, profesor mašinstva i građevinarstva ekološkog inženjeringa na MIT-u.
Pogled iznutra
Ultrazvučni stiker ima dva kvadratna centimetra u prečniku i debljinu od svega tri milimetra debljine — čineći ga ne mnogo većim od jedne poštanske markice.
Iako relativno male površine, ultrazvučna „markica“ je prošla niz testova na zdravim učesnicima ispitivanja koji su stikere nosili na različitim delovima tela, uključujući vrat, grudi, stomak i ruke.
Rezultat su bili kontinuitani snimci visoke rezolucije i do 48 sati. Tokom ovog perioda, tim je posmatrao promene na glavnim krvnim sudovima ispitanika u sedećem i stojećem položaju, promene njihovih srca tokom vežbanja, rastezanja želuca dok se pune tečnošću, ali i mikrooštećenja mišića nakon dizanja tegova.
„Pomoću takvih kontinuitanih snimaka, možda bismo mogli da uhvatimo trenutak u kom, tokom vežbanja, mogu da nastanu mikrooštećenja ili upale — i sprečimo ih na vreme“, navode autori stikera.
„Ne znamo kada će taj trenutak doći, ali za sada, bar možemo da obezbedimo slikovne podatke koje relevantni stručnjaci mogu da protumače.“
Istraživački tim sa MIT-a radi i na bežičnom funksionisanju stikera. U planu je razvoj softverskih algoritama, zasnovanih na veštačkoj inteligenciji, koji bi bolje tumačili i ultrazvučne snimke stikera.
Autori predviđaju da će ultrazvučni stikeri u skoroj budućnosti biti dostupni i u apotekama, poput običnih flastera, kao i da će se oni koristiti ne samo za praćenje unutrašnjih organa, nego i praćenje progresije tumora ili razvoja fetusa u materici.
„Želeli bismo da obezbedimo kutiju stikera, od kojih je svaki dizajniran da prikaže različiti organ ili reon u našem organizmu“, navode autori stikera. „Verujemo da naši ultrazvučni stikeri predstavljaju svojevrsni proboj u nosivim uređajima i medicinskoj dijagnostici.”
Pročitaj i: Eksperimentalni lek u potpunosti izlečio kancer – bez hirurgije, hemoterapije ili zračenja
Autorka: Nataša Kilibarda
Foto: Lazaro Rodriguez Jr