Fotografije koje je objavila NASA mogle bi da pruže dragocene informacije koje će pomoći u bezbednijem sletanju budućih svemirskih letelica.
Još u februaru 2021. godine, rover Perseverance je sleteo na tlo Marsa nakon sedmomesečnog putovanja. Tzv. zadnja školjka ga je štitila tokom putovanja u dubokom svemiru i tokom njegovog vatrenog spuštanja, dok ga je usporio dovoljno da bezbedno sleti.
Perseverance je morao da ostavi ove komponente, kada je počeo da luta Crvenom planetom, 19. aprila. Pratilac rovera, helikopter Ingenuity, napravio je nekoliko fotografija tih olupina, a NASA ih je sada podelila sa ostatkom sveta.
Ian Klark iz JPL-a (Laboratorija za mlazni pogon) rekao je da je Perseverance imao najbolje dokumentovano sletanje u istoriji, ali ove fotografije nude drugačiju perspektivu – koja bi mogla da pomogne da se osigura bezbednije sletanje budućih svemirskih letelica.
To uključuje misiju Mars Sample Return Lander, koja će iskoristiti uzorke koje Perseverance prikupi kako bi mogli da budu poslati nazad na Zemlju na analizu.
„Ako slike potvrde da su naši sistemi funkcionisali onako kako mislimo da jesu ili obezbede samo jedan skup podataka inženjerskih informacija koje možemo da koristimo za planiranje povratka uzorka na Mars – to će biti sjajno. A ako ne, slike su i dalje fenomenalne i inspirativne“, objasnio je Klark.

Na fotografijama se vide ostaci zadnje školjke i ukupan rezultat letelice koja je udarila u površinu Marsa brzinom od 125 kilometara na sat. NASA napominje da je zaštitni sloj školjke ostao netaknut, a padobran je još uvek vezan za školjku, iako je sada zatrpan u prljavštini. Naučnici NASA-e analiziraće fotografije tokom narednih nedelja kako bi doneli konačan zaključak, kojai će verovatno uključivati informacije koje bi mogle da pomognu u budućim misijama, piše Engadget.
Foto: NASA/JPL-Caltech