Zoran Torbica i Boris Vujičić, organizatori predstojećeg Adria Summit-a, koji se od 5. do 8. maja održava u hotelu Kempinski u Savurdiji, otkrivaju kakva je budućnost poslovanja i zbog čega je bilo važno baš sada organizovati ovu konferenciju.
Pandemija korona virusa ubrzala je razvoj interneta do neslućenih razmera, te u poslednje dve godine i eCommerce beleži neverovatan rast. Ali šta je sledeće? Otkriće nam Adria Summit, koji se održava od četvrtka do nedelje.
Prema izveštaju Mastercard Recovery Insights, u 2020. godini čak 900 milijardi dolara potrošilo putem internetske prodaje. Sve to ne bi bilo moguće da ne postoji beskontaktno plaćanje, fintech aplikacije, eksplozija kripto valuta, kao i dostave hrane i drugih proizvoda, digitalizacija servisa po državama, debirokratizacija, rad van kancelarija, naplata digitalnih sadržaja, video i mnogo toga. Šta je sledeće u svetu? Šta je sledeće u regionu?
Gde smo mi u digitalnom ekosistemu, tema je prvog Adria Summita ”Future of Digital Commerce”. Na sva važna pitanja i najnovije teme koje se dešavaju u sferi digitalne tehnologije razgovaraće internacionalno priznati stručnjaci. Konferencijski deo programa obuhvata 4 key note speakera, 8 panel diskusija i još 4 termina iznenađenja, a u programu prisutne očekuje više od 70 predavača.
O predstojećem Adria Summit-u za Original govorili su organizatori, Zoran Torbica i Boris Vujičić, a intervju smo počeli pitanjem zbog čega su prepoznali da je baš u ovom trenutku celom regionu bila potrebna ovakva konferencija.
Zoran Torbica: IT biznis je u rastu i dovoljno je porastao da mu je potrebna regionalna konferencija gde su šampioni, izuzetno je važno umrežavanje i naposletku, ali najvažnije organizovan pristup ozbiljnom finansiranju i najvećim tržištima.
Boris Vujičić: Internet trgovina je, konačno, u velikom zamahu u našem regionu. Ali stvari svakako neće ostati na ovom nivou. Procena je da će proces „digitalne transformacije“ kroz koje danas prolaze mnoge firme, dovesti do migracije sve više poslovanja online, to je ono što zovemo „budućnošću digitalne trgovine“. Tako da želimo da ukažemo na sve ono što se danas dešava u našem regionu, da pogledamo na dešavanja iz drugih regiona kao i na globalne trendove.

U decenijama pred nama, lokalni i regionalni proizvodi i usluge će dobijati sve više na važnosti i to je nešto na šta želimo da ukažemo.
Boris Vujičić
Šta je to što Adria Summit razdvaja od ostalih?
Zoran Torbica: Najveći šampioni u industriji.
Boris Vujičić: Format, lokacija, energija. Imamo 10 panela na kojima će biti po 5-6 govornika, 10tak predavača, tako da će posetioci imati priliku da u toku 2 dana čuju preko 70 eksperata iz regije. Lokacija je čarobna, zajedno sa svim sadržajima koje pruža, a energija znači da posvećujemo pažnju networkingu, druženjima i dobrom provodu.
Naziv konferencije je Adria Summit – Future of Digital Commerce. Kako vi vidite tu budućnost?
Zoran Torbica: Tako kratko pitanje a tako kompleksno. I dalje rast, pogotovu digitalnog sadržaja. Nove paradigme digitalne realnosti. Ono što nazivamo W3.
Boris Vujičić: Upravo o toj budućnosti ćemo pričati na konferenciji. Ima više scenarija, ali se većina stručnjaka slaže da će mnogi biznisi ići sve više na online poslovanje i da će probati da to spoje sa poslovanjem u fizičkom svetu, znači ići će se na hibridne modele. Tehnologija će i dalje biti ključna u ovom procesu, ne samo korišćenje smart komunikacionih i „wearable“ uređaja koji omogućavaju modele napredne digitalne interakcije sa klijentima, već i 5G internet, dronovi, automatizovana, elektična vozila i sl. Naravno da je glavno držati pažnju na potrebe klijenta koji se nalazi u centru ovog novog eko sistema…

Za dalji razvoj poslovanja u regionu neophodan je pristup finansiranju, tehnologijama sutrašnjice i najrazvijenijem tržištu – američkom.
Zoran Torbica
Prethodne dve godine, od početka pandemije, mnogo toga u poslovanju se promenilo. Iako taj period nećemo pamtiti po dobru, koje su to ipak svetle strane koje je pandemija donela kada je poslovanje u pitanju?
Zoran Torbica: Mnogo dobrih stvari je donela. U državama i birokratijama, odjednom je sve moglo da se završi online, beskontaktna plaćanja, neverovatan razvoj logostike i dostave, konzumiranje digitalnih sadržaja, rast fintecha.
Boris Vujičić: Pandemija je odjednom odstranila frazu da nešto „ne može online“, jer smo svi bili prinuđeni da pređemo na nove modele udaljenog poslovanja… ali nije samo pandemija donela promene, novi konflikti u svetu predstavljaju ozbiljan izazov procesu globalizacije. U decenijama pred nama, lokalni i regionalni proizvodi i usluge će dobijati sve više na važnosti i to je nešto na šta želimo da ukažemo.
Šta mislite da je najvažnije za dalji razvoj poslovanja u regionu, a posebno u domenu startapa i preduzetništva?
Zoran Torbica: Pristup finansiranju, tehnologijama sutrašnjice, najrazvijenijem tržištu, američkom, ukratko San Francisko.
Boris Vujičić: Želimo da ukažemo i na to da se digitalna trgovina ne tiče samo firmi koji pružaju usluge ili digitalne sadržaje. I lokalni proizvođač vina iz Srbije ili sira iz Istre svoje proizvode može sada da ponudi regionalnom ili pak globalnom tržištu, ako pronađe odgovarajuće klijente, nađe prave kanale prodaje i reši logističke izazove i ponudi raznovrsne metode bezbednog plaćanja. Tako da danas, čak i sasvim mala porodična firma iz našeg kraja, može da se takmiči na globalnoj sceni ali da u isto vreme da ne zaboravi i domaće tržište…