Laptevsko more na Arktiku (Rusija) još se nije zaledilo. Ovo je prvi put u istoriji da se u ovo doba godine veći deo Arktika nije zaledio, prema podacima Američkog nacionalnog centra za podatke o snegu i ledu.
Laptevsko more, poznato i kao “mesto rođenja leda“, 2020. godine otopilo se mnogo ranije nego bilo koje prethodne godine, od kad se vrše merenja. I, uprkos tome što je početak novembra, još se nije zaledilo.
Morski led se obično smanjuje u proleće i leto, u septembru se “izravnava”, pa se opet povećava tokom jeseni i zime i svoj maksimum dostiže u martu.
Nedostatak leda naučnici pripisuju ekstremnim vrućinama u Sibiru, kao i toplim atlantskim strujama koje se ulivaju u Arktik. Klimatske promene smanjile su pokrivenost leda u Severnom ledenom okeanu poslednjih decenija.
“Okeani su sada mnogo topliji tako da je obrazac jesenjeg porasta leda potpuno poremećen“, rekao je Mark Seriz, direktor Nacionalnog instituta za podatke o snegu i ledu. Guardian navodi da su temperature okeana porasle za više od pet stepeni Celzijusa.
Pogledaj i: Raspala se poslednja netaknuta ledena ploča na Severnom polu
Laptevsko more proizvodi ogromne količine tankih ledenih ploča koje vetar nosi prema Severnom medenom okeanu između oktobra i maja.
Kašnjenje ponovnog smrzavanja moglo bi ubrzati smanjenje morskog leda, a manja ledena površina znači manje bele površine koja reflektuje sunčevu toplotu nazad u svemir, upozoravaju naučnici.
Prema istraživanjima, ukoliko emisije CO2 ostanu ovako visoke, doći će do “katastrofalnih zima bez leda na Arktiku”. Čak i uz smanjenje emisije ugljen-dioksida, do 2050. godine na Arktiku će najverovatnije doći do potpunog gubitka ledenog pokrivača u letnjem perodu, predviđaju naučnici.
Foto: Annie Spratt / Unsplash