Magična pošta Srbije je udruženje koje ulepšava dan osobama sa smetnjama u razvoju i hroničnim bolestima. Priču je pre dve godine pokrenula Marija Topalović, tada 17-godišnjakinja, a danas maturantkinja koja se priprema za upis na Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju u Beogradu.
Magična pošta (Magical Mail) originalno potiče iz Irske. Pokrenula ju je Anđelika, takođe osoba sa hendikepom, sa željom da usreći decu širom sveta i pokaže im da nisu sami jer zna koliko to nekome može da znači.
„Kada sam prvi put čula za priču, više od 200 dece širom sveta dobijalo je paketiće. Od svih njih samo je jedna devojčica bila iz Srbije, a Anđelika, koja nije znala da sam i ja odavde, spojila me je baš sa njom. Tada sam poželela da istu priču pokrenem kod nas, kako bih uključila više naših ljudi i dece. Tada sam pokrenula profil na Instagramu“, otkrila je Marija Topalović za BBC na srpskom.
Kako funkcioniše Magična pošta Srbije?
Kako bi se neko uključio u priču – bilo da želi da njegovo dete dobija poklone ili da bude pošiljalac, treba da se javi udruženju preko Fejsbuka ili Instagrama.
Iza projekta trenutno stoje četiri devojke – Marija, Nina, Laura i Kristina.
Kada se neko javi da pošalje paket – dobija informacije o detetu i na osnovu njih pravi pošiljku.
„Deca su uvek srećna, nikada im nije bitno da li su dobili veliki paket ili samo pismo i slatkiš. Njima znači to što ih se neko koga ne poznaju setio i što imaju novog prijatelja. Više puta smo dobile slike svih pisama i crteža koje je neko dete dobilo. Vole da ih čuvaju, čitaju sa roditeljima i prisećaju se svih drugara“, priča Marija iz Magične pošte.
Kaže i da sve četiri devojke vode Magičnu poštu pored redovnih obaveza, pa je ponekad teško proveriti svaku osobu koja se javila da pošalje paket.
„Zbog toga nam najteže pada kada neki roditelj pita da li smo zaboravile na njegovo dete, a zapravo osoba sa kojom je dete bilo spojeno nije mogla iz nekog razloga da pošalje paketić“, rekla je ona.
Paketiće je prethodnih meseci usporila i epidemija koronavirusa.
Kada je 2018. pokrenula priču, Marija nije očekivala da će se toliko proširiti i razviti.
„Bilo mi je bitno da usrećim nekoga i to je definitivno uspelo. Kada su se ostale devojke pridružile, želja nam je bila da se više družimo sa ljudima koji nam veruju i preko nas šalju ili dobijaju paketiće – kroz radionice smo to uspele“, kaže Marija.
Kada paketić stigne do deteta, roditelji naprave fotografiju i šalju Mariji i ostalim devojkama, koje ih onda objavljuju na Instagramu.
„Najlepši deo su dečiji osmesi. Obožavamo da vidimo slike i snimke kada paketić stigne do deteta“, dodaje Marija.

