Američka kompanija, koja namerava da pošalje turiste u svemir pomoću velikih, masivnih balona, sada kupuje brodove kako bi ih pretvorila u “plutajuće kosmodrome”.
Space Perspective, kompanija sa sedištem u Floridi, kupila je od brodograditeljske firme Edison Chouest Offshore brod dug oko 90 metara i nazvala ga MS Voyager.
MS Voyager postaće prva svetska „pomorska svemirska luka“ za lansiranje ljudi u svemir – i prva u planiranoj globalnoj floti kojom upravlja Space Perspective.
Upravo sa ovog broda planirano je lansiranje luksuzne putničke kapsule Space Neptune, koju će u svemir preneti balon veličine fudbalskog stadiona.
Karte za letove u Space Neptune kapsulama su već u prodaji i koštaju 125.000 dolara po osobi. Putnici dobijaju “bezbedno i održivo” putovanje do ivice svemira sa pogledom na Zemlju od 360 stepeni. Unutar kapsule na raspolaganju će im biti kupatilo, šank i bežični internet.
U svaku kapsulu moći će da stane osmoro ljudi. Putovanje do stratosfere i nazad traje oko šest sati, a letovi startuju 2024. godine.
Svi letovi za 2024. su već rasprodati, a zainteresovani mogu da rezervišu karte za 2025. godinu. Za rezervaciju je obavezan depozit od 1000 dolara, dok ostatak novca mogu da uplate kasnije.
Kompanija Space Perspective postoji od 2019, a osnovao su je bračni par Tejbor Mekalum i Džejn Pojnter. Oni tvrde da su morski kosmodromi idealni za lansiranje u svemir iz dva razloga: prvo, kada se lansiraju, svemirski baloni mogu da se kreću uz pomoć morskog povetarca i drugo, za razliku od kopnenih luka, brodovi mogu da menjaju svoju poziciju, u skladu sa odgovarajućim vremenskim uslovima.
To znači da će svemirski baloni moći da lete u stratosferu svake godine, u različitim delovima sveta, što putnicima pruža različito iskustvo i drugačiji pogled na planetu tokom poletanja i sletanja.
Pročitaj i: Kako boravak u svemiru utiče na zdravlje astronauta?
“Space Perspective promeniće vaš odnos prema našoj planeti, omogućavajući vam praktično astronautsko iskustvo posmatranja Zemlje iz svemira”, rekla je Pojnter.
“Uklanjanje geografskih granica prilikom uzletanja i sletanja omogućava nam da ovo iskustvo učinimo dostupnijim na svetskom tržištu – bezbedno, pouzdano i sa minimalnim uticajem na našu planetu”.
“Oduvek smo želeli da pružimo ljudima priliku da vide najneverovatnije prirodne fenomene iz svemira, uključujuči polarnu svetlost, Italiju u obliku čizme, deltu Nila i duboko plavo more oko Bahama. MS Voyager će od naših snova napraviti javu”.
Za razliku od raketa, svemirski baloni obećavaju opuštajuće, mirno iskustvo – kretaće se samo 19 km/h. Od lansiranja je potrebno oko dva sata da se stigne do stratosfere, drugog sloja Zemljine stmosfere, koja se nalazi na oko 30 km udaljenosti od Zemljine površine.
Tokom uspona putnici će moći da vide do 725 km u svakom pravcu, a na najjvišoj tački uspona videće potpunu tamu svemira i zakrivljenost Zemlje.
Tokom leta biće poslužen doručak i piće, za potpuni ugođaj. Prozori neće imati odsjaj kako ne bi ometali one koji žele da naprave savršene fotografije iz kapsule.
Kada dođe vreme za povratak na Zemlju, Space Perspective garantuje “glatko i nežno sletanje u vodu” uz pomoć mehanizma koji se nalazi na dnu kapsule.
Kompanija je karte pustila u prodaju krajem juna 2021. i, kako kaže, neke kompanije su već rezervisale sve kapsule za različite vrste proslava, a neki čak žele da se i venčaju u kapsuli, prenosi Daily Mail.
Foto: YouTube/SpacePerspective