Dok digitalizacija drastično menja naše ekonomije, žene se suočavaju sa još dubljim nejednakostima i značajnim izazovima u mnogim oblastima, zbog čega ostaju odsečene od punog i aktivnog učešća u društvu. Stoga BOOST: Women Innovators ima za cilj da podrži kreatorke promena u regionu da iskoriste inovacije i tehnologiju za unapređenje rodne ravnopravnosti i osnaživanje žena.
Kada se žene i devojke povežu i svoje karijere grade u oblasti nauke, tehnologije, inženjeringa i matematike (STEM), mogu da povećaju svoje mogućnosti za napredak u digitalnim društvima. BOOST: Women Innovators je otvoren poziv za inovativne i/ili tehnološke ideje koje mogu da sruše strukturne barijere i ostvare trajni pozitivan uticaj na živote žena i devojaka u Evropi i Centralnoj Aziji.
Ovo je poziv za startapove koje vode žene, mala i srednja preduzeća, društvena preduzeća, neprofitne i akademske institucije, da se prijave za program regionalnog razvoja poslovanja BOOST, te da predstave svoje inovativne ideje kojima mogu pomoći da se premoste rodne podele u tri ključne tematske oblasti.
Čak 30 inovativnih organizacija biće odabrano da učestvuju u BOOST programu, od kojih će pet dobiti grant od 10.000 USD po završetku edukacije. Prijave su otvorene do 15. marta!
O ovom pozivu i borbi za rodnu ravnopravnost uopšte za Original je govorila Lejla Sadiku, specijalistkinja za inovacije u UNDP za Evropu i Centralnu Aziju.
Koja je glavna ideja iza ovog poziva? Kome je namenjen i koja je njegova osnovna svrha?
BOOST: Women Innovators je regionalni akcelerator uticaja, koji pokreće UNDP za Evropu i Centralnu Aziju i pokrenut u saradnji sa našim dugogodišnjim partnerima Koç Holdingom i slovačkim Ministarstvom finansija. Tražimo žene koje vode promene u svojim zajednicama, eksperimentišu novim tehnologijama ili stvaraju pravednije društvo. Poziv je otvoren za startapove koje vode žene, mala i srednja preduzeća, društvena preduzeća, neprofitne i akademske institucije da prijave svoje smele ideje. Posebno smo zainteresovani za inovacije koje omogućavaju ženama i devojčicama da ravnopravno pristupe i koriste digitalne tehnologije, povećavaju aktivno učešće žena u digitalno-transformisanim ekonomijama i nauci i podstiču mogućnosti za žene da inoviraju. Znamo da se transformacija ne dešava izolovano, tako da nam je cilj da podržimo ekosisteme, povežemo žene inovatorke širom regiona i stvorimo uslove da se nadograđuju na međusobnom iskustvu. Od suštinskog značaja za ovaj rad je naše partnerstvo sa STEM4ALL platformom.
Kako će izgledati proces selekcije i na čemu će se zasnivati?
Sada smo otvorili poziv za prijavu. Međunarodni žiri će izabrati do 30 ideja iz regiona koje će se pridružiti akceleratoru. Ključni kriterijumi koje će žiri uzeti u obzir su: održivost, skalabilnost, inovativnost, potencijal uticaja i sastav tima.
Šta prijavljene inovatorke mogu da očekuju u slučaju da njihova ideja bude izabrana?
One koji se pridruže akceleratoru mogu da očekuju da će se njihove ideje proširiti i povezati sa drugima koji su delili ili dele slično putovanje. Provešćemo svaku učesnicu u akceleratoru kroz prilagođeno putovanje učenja kako bi dobile inspiraciju, unapredile svoju ideju i radićemo sa njima da bi bile efikasnije. Akcelerator se sastoji od intenzivnog 16-nedeljnog programa svetske klase, potpuno virtuelnog, predvođenog partnerima kao što su Startup Grind, najveća svetska zajednica startapova i vodeći pružalac obrazovanja, mogućnosti i pristupa za startapove, kao i mnogi drugi partneri i stručnjaci. Svaka organizacija će biti uparena sa stručnjakom za njihovu industriju, kako bi dobila ciljano mentorstvo tokom svog puta do skaliranja. Učesnici će takođe dobiti praktične smernice za usklađivanje svojih poslovnih modela za veći društveni uticaj i naučiti kako da dizajniraju i vode uspešne kampanje za prikupljanje sredstava. Nakon što akcelerator bude završen, pet ideja će dobiti finansiranje – 10.000 USD u equity-free kapitalu – za implementaciju.
Samo 2% investicionog kapitala ide tehnološkim kompanijama
ili startapima koje vode žene
Zašto je podrška ženama kao inovatorkama toliko važna za UNDP?
Posvećeni smo borbi protiv strukturalnih nejednakosti i stvaranju mogućnosti za žene da napreduju u digitalnom svetu. Tehnološka industrija trenutno pati od značajne nedovoljne zastupljenosti žena. U Srbiji je samo jedna od četiri IKT specijalista žena. Istovremeno, vidimo ogroman rast na tržištima koja se bave životnim iskustvima žena, kao što su tehnologija za zdravlje žena i sektor EdTech, koji je u procvatu, i oni su spremni da rastu brzim tempom što ga čini održivom šansom za ulaganja. Mnoge preduzetnice nemaju pristup izvorima finansiranja. Globalno, samo 2% investicionog kapitala ide tehnološkim kompanijama ili startapima koje vode žene. Pokretanjem programa BOOST: Women Innovators, želimo da promenimo situaciju po ovom pitanju. Želimo da inovatorkama u Srbiji i širom regiona omogućimo pristup mrežama, stručnosti, resursima i finansiranju, a zalažemo se da to učine i drugi akteri.
A zašto je vama lično to toliko važno?
Pronalaženje i pojačavanje narativa koji nisu uvek vidljivi, da bi ih ohrabrili i inspirisali, važno je za mene i naš tim. Svakodnevno nas inspirišu žene u javnom, privatnom i civilnom sektoru koje su hrabre, imaju radikalne ideje i zalažu se za ono u šta veruju – od Klaudije Lopez Ernandez, gradonačelnice Bogote i Kirsten Danlop, izvršne direktorke Climate-KIC, ženama poput Suzane Barle, koja menja narative o klimatskim promenama, i naravno našim bivšim BOOST zvezdama, Jasni Pejović, suosnivačici DigitalBee i Selmi Osmanagić-Klico, menadžerki projekta u H2i Balkans. Dakle, fokus BOOST-a na inovatorkama je zaista na tome da pronađemo te glasove, povežemo se sa njima i povežemo ih međusobno i ponudimo našu platformu da zadovoljimo njihove potrebe. Ovo radimo sa ciljem da promenimo i dominantne narative o ženama.
Možete li da podelite neke sjajne primere iz prethodnih BOOST poziva?
BOOST je pokrenut 2020. kako bi se pozabavio socio-ekonomskim uticajem COVID-19 i podržao je raznolik i izuzetan portfolio inovacija u oblastima blagostanja i novih digitalnih usluga. Među 15 pobedničkih inovacija bila je i srpska zdravstvena inovacija DokTok, onlajn platforma koja povezuje građane sa lokalnim medicinskim stručnjacima, omogućavajući hitne zdravstvene konsultacije sa bilo kog mesta i bez zakazivanja. Kroz BOOST, DokTok je ažurirao svoj poslovni model i razvio nove tokove prihoda. Kroz mešavinu tehničkih i korisničkih inovacija, platforma je postigla jedinstvenu vrednost i menja medicinsku praksu demokratizacijom procesa interakcije sa lekarom i omogućavajući korisnicima da čuju “drugo mišljenje”. Važno je napomenuti da DokTok vode žene (čestitke Tamari Didić, generalnoj direktorki i Zorici Jovanović, CSO) i da su ogromna većina njegovih korisnika žene.
Koja su druga polja na koja ste fokusirani?
UNDP vidi strateške inovacije, digitalizaciju i finansiranje kao krucijalne za omogućavanje izgradnje sveta predviđenog Agendom za održivi razvoj 2030, sa planetom i ljudima u ravnoteži. BOOST partneri dele uverenje da su inovacije potrebne da bi se ponovo osmislio razvoj i da se uhvati u koštac sa složenim razvojnim izazovima 21. veka. Naša inovaciona zajednica u Evropi i Centralnoj Aziji ima za cilj da ubrza postizanje ciljeva održivog razvoja tako što će iskoristiti potencijal revolucije podataka, novih tehnologija, inovativnih finansija i novih, sistemskih načina rada. Sistemski pristupamo rešavanju složenih razvojnih izazova u regionu, blisko sarađujući sa javnim i privatnim i civilnim društvom u regionu i globalno.
