Automatska podešavanja Google Chrome-a su daleko od idealnih za one koji brinu o svojoj privatnosti na internetu. Ako ste među tim ljudima – ali niste spremni da pređete na drugi pregledač – postoji nekoliko drugih jednostavnih načina da utičete na to koliko vas Google prati preko svog brauzera.
#1 Sign out
Kada se prijavite na Google Chrome, dajete Guglu pristup mnogo više podataka nego što je potrebno. Istina, prijavljivanje vam omogućava sjajne funkcije, kao što je sinhronizacija na različitim uređajima, ali svakako bi trebalo da razmislite o tome da se potpuno odjavite sa Google naloga u Chrome-u.
#2 DuckDuckGo
Sledeći korak je da smanjite svoju zavisnost od Gugla prelaskom na pretraživač koji poštuje vašu privatnost: DuckDuckGo. Ovo možete da promenite tako što ćete otići u Chrome podešavanja i kao “Search Engine” izabrati DuckDuckGo iz padajućeg.
Ako vam DuckDuckGo ne pruži rezultate koji su vam potrebni, možete dodati !g u polje za pretragu. Ovo će otvoriti isti rezultat u Google-u. Možete koristiti ovu prečicu da biste izbegli ručno prebacivanje između ova dva pretraživača.
#3 Password Manager
Mnogi ljudi koriste Google Chrome za čuvanje svih svojih lozinki. Iako bi to moglo biti malo bezbednije od korišćenja nedovoljno jakih ili istih lozinki svuda na internetu, to nije zamena za dobar Password Manager. Možete isprobati BitWarden ili 1Password, koji nude jednostavne načine za uvoz svih lozinki uskladištenih u vašem pretraživaču. Ne samo da je prelazak na menadžer lozinki bolja bezbednosna praksa, već i čuva više vaših podataka van Google-ovih kandži.
#4 Autocomplete
Google prikuplja podatke na osnovu onoga što pretražujete u Chrome-u. Ako vam to smeta, idite na opciju “Sinhronizacija i Google usluge” u podešavanjima. Ovde možete da onemogućite autocomplete opcije, odnosno automatsko popunjavanje pretraga i URL-ova, piše Life Hacker.
#5 History
I za kraj, ne zaboravite da s vremena na vreme obrišete istoriju pretrage. Takođe bi trebalo da odete u Chrome podešavanja > Bezbednost i privatnost > Podešavanja sajta. Ovde možete da izaberete blokirate third-party cookies, što će smanjiti praćenje kada koristite Google Chrome. Takođe možete da izaberete opciju da blokirate sve kolačiće, ali to može da utiče (pokvari) neke veb lokacije. Automatska podešavanja blokiraju samo kolačiće u incognito modu, što svakako nije idealno za vašu privatnost.
Pročitaj i: Mark Zakerberg upozorava: Ne slikajte svoje konverzacije u Messenger-u
Foto: Nathana Rebouças on Unsplash