Vazduhoplovna inženjerka Džudit Lav Koen, inače majka glumca Džeka Bleka, pomogla je u kreiranju računarskog sistema za navođenje prekida rada AGS (Abort Guidance System) koji je omogućio astronautima misije Apolo 13 da se bezbedno vrate na Zemlju.
Kao tinejdžerka, Džudit Lav Koen je znala da ima tu neku posebnu, duboku ljubav prema matematici. Sledila je svoje snove, završila inženjerstvo a kasnije pomogla u razvoju računara koji je spasio astronaute Apolo 13. Kasnije je u penziji pisala knjige u kojima je ohrabrivala mlade devojke da krenu njenim stopama.
Iako je njen sin, glumac Džek Blek, svakako najpoznatiji u porodici, njegova majka ima svoju izuzetnu priču.
Ljubav prema matematici i nauci od malih nogu
Džudit Lav Koen je od malih nogu zavolela zvezde. Rođena u Bruklinu, 16. avgusta 1933, oduvek je sanjala da studira astronomiju. Ali nikada nije čula za ženskog astronoma.
„Devojke nisu radile te stvari. Prvi put sam videla ženu da radi nešto zanimljivo u osnovnoj školi — imala sam nastavnicu matematike koja je bila žena. Pa sam odlučila, OK, biću nastavnica matematike“, kasnije je objasnila Koen.
Kod kuće, Džudit Lav Koen je slušala svog oca i upijala svaku njegovu reč, dok joj je objašnjavao geometriju koristeći pepeljare. Dok je bila u petom razredu, drugi učenici su joj plaćali da im radi domaće zadatke iz matematike. Na Bruklin koledžu se zaljubila u još jedan predmet — inženjerstvo.
Ali to nije bila jedina stvar u koju se zaljubila. Naime, pred kraj prve godine fakulteta upoznala je Bernarda Sigela, za kojeg se udala nekoliko meseci kasnije.
Mladenci su odlučili da se presele u južnu Kaliforniju, gde su proširili svoju porodicu. Ali i pored toga što je rodila troje dece (Nila, Hauarda i Rejčel), Džudit je nastavila da studira. „Volela je da bude zauzeta“, kasnije se prisećao njen sin Nil Sigel.
Do 1957. Džudit Lav Koen je magistrirala elektrotehniku na Univerzitetu Južna Kalifornija. Zatim je počela da radi u Space Technology Laboratories, kompaniju danas poznatu kao TRW Inc. koja sarađuje sa NASA.
Ovaj posao ujedno je bio i ispunjenje njenih snova jer, kako je i sama jednom rekla, „zaista sam mogla da radim ono što sam želela kada sam imala 10 godina“.
Pogledaj i: Autentične fotografije posade Apolo 13 prikazuju do sada neviđene detalje
Kao inženjerka elektrotehnike u kasnnim 1950-im i ranim 1960-im, Džudit Lav Koen je često bila jedina žena u prostoriji. Samo 0,05% svih inženjera u to vreme bile su žene.
Neustrašiva Džudit je preuzela niz uzbudljivih projekata. U svojoj bogatoj inženjerskoj karijeri radila je na navigaciji za projektil Minuteman, kompjuteru za misiju Apolo, zemaljskom sistemu za podatke o praćenju i satelitskom sistemu za prenos (koji je kružio 40 godina) itd.
Koen je bila posvećena svom poslu. „Ona je zapravo otišla u svoju kancelariju na dan kada je Džek [Blek] rođen“, priseća se Nil, najstariji sin. Od Bernarda Sigela razvela se sredinom 1960-ih, nakon čega se udala za Tomasa Bleka, Džekovog oca.
„Kada je došlo vreme da ide u porodilište, ponela je i posao sa sobom jer je na kompjuteru na kom su radili postojala greška. Kasnije tog dana pozvala je svog šefa i rekla mu da je rešila problem i rodila bebu.”
Ali od svih dostignuća, Džudit Lav Koen najviše se ponosila svojim AGS sistemom (Abort Guidance System). Kada je posada Apola 13 ostala bez struje u aprilu 1970. godine, astronauti su koristili njen AGS da bi se vratili na Zemlju.
Podsetimo, 56 sati nakon lansiranja i na udaljenosti 320.000 kilometara od Zemlje, članovi posade čuli su eksploziju praćenu nestankom struje. Ispostavilo se da je eksplodirao jedan od rezervoara sa kiseonikom. Curenje kiseonika u svemir nije moglo da se zaustavi i letelici je preostala samo rezervna baterija.
Misija je prekinuta a astronauti su morali da nađu najkraći put da se vrate na Zemlju, a to su uspeli upravo zahvaljujući Džudit Lav Koen i njenom AGS-u.
Pri spuštanju posada je izgubila komunikaciju na šest minuta zbog prevelikih oštećenja. Na kraju su uspeli da uspostave kontakt sa Hjustonom. Posada je bila zdrava kada je sletela.
Iako je ovaj događaj smatrala vrhuncom svoje karijere, spasavanje astronauta nije bilo dovoljno za Džudit Lav Koen.
Želela je da se uveri da mlade devojke imaju jasan i otvoren put za ulazak u naučnu i matematičku karijeru. Dok je bila u penziji, Džudit je sa svojim trećim mužem, Dejvidom Kacom, objavila nekoliko knjiga kako bi podstakla mlade devojke da proučavaju predmete STEM sistema. Kako ona u detinjstvu nije imala takvu vrstu podstreka, osim kod kuće, želela je da to promeni.
Džudit Lav Koen preminula je 25. jula 2016. godine u 82. godini života. Iako je današnjoj javnosti možda poznatija kao majka Džeka Bleka, glumac je prvi koji ističe njena ogromna dostignuća.
Pre tri godine odao joj je počast na na Dan majki, kada je na Instagramu objavio njenu fotografiju sa jednim od njenih satelita, napisavši: „Džudit Lav Koen. Vazduhoplovna inženjerka. Autorka knjiga za decu. Voljena majka četvoro dece. Nedostaješ mama.”
Foto: Wikipedia