Važnost prepoznavanja i procenjivanja univerzalnog talenta kod dece i dalji stručni pristup u njihovom sportskom i ličnom razvoju i vaspitanju kao jedna od „večitih tema“ vezanih za sport.
Šta je najvažnije za roditelje i trenere da nauče iz godina stručne analize o korelaciji „talenta“ i rada, i koji su dodatni izazovi koji se poslednjih godina pojavljuju u ovoj oblasti razmatraće stručno priznati učesnici iz više referentnih profesija – prof. dr Ranko Rajović, Marin Sedlaček i Viktor Troicki u okviru panela „Putem šampiona“, 26. oktobra od 18 sati u Teniskom centru „Novak“ u Beogradu.
Posle tri odlično primljena i posećena javna događaja posvećenih ulozi autoriteta u sportu i radu sa roditeljima mladih sportista – čiji su učesnici bili Novak Đoković, Dejan Savić, Željko Obradović, Sonja Vasić, prof. dr Ljubica Bačanac i prof. dr Miljan Grbović – Novak Đoković Fondacija najavila je četvrti panel programa „Putem šampiona“ pod naslovom „Talenat u sportu – istina ili mit?“.
Večita tema kojom se sa podjednako bave poštovaoci sporta, roditelji dece sportista i najveći stručnjaci iz njegovih brojnih grana i raznih naučnih disciplina – od posebnog je značaja za sve u teoretskom, a naročito praktičnom smislu. Iz tog razloga će učesnici ovog panela razmatrati proces i važnost prepoznavanja i procenjivanja univerzalnog talenta kod dece i dalji stručni pristup u njihovom sportskom i ličnom razvoju i vaspitanju – sa posebnim osvrtom na uloge roditelja i trenera u odnosima i radu sa decom.
Kako uslovi u kojima deca danas odrastaju predstavljaju dodatni izazov za njihovo bavljenje sportom usled sve ređe fizičke aktivnosti – što loše utiče na njihovu osnovnu motoriku – prepoznavanje njihovih mogućnosti time čini bavljenje ovom oblašću dodatno kompleksnom i zahtevnom za stručnjake, ali i porodice.
„Ne možemo odgajati sportiste u svili…; niko ko je bogat – nije postao dobar igrač“, reči su čuvenog teniskog asa i trenera Nikole Pilića, koje se potvrđuju iz generacije u generaciju – i otvaraju prostor za niz zanimljivih komentara i stručnih ocena koje će obeležiti ovaj panel.
Četvrti panel „Putem šampiona“ predstaviće prof. dr Ranka Rajovića, specijalistu interne medicine, magistra neurofizike i doktora sportskih nauka, ujedno i saradnika UNICEF-a za ranu edukaciju; Marina Sedlačeka, poznatog košarkaškog trenera, analitičara i NBA skauta i Viktora Troickog, aktuelnog Dejvis Kup selektora Srbije, osvajača istog trofeja sa reprezentacijom Srbije i više ATP titula i glavnog trenera Teniskog centra „Novak“ iz Beograda.
Moderatorka događaja će biti Ana Jovanović, autorka programa „Putem šampiona“ posvećenog pružanju pomoći roditeljima i trenerima budućih sportista sa ciljem njihovog osnaživanja u ovoj posebno zahtevnoj ulozi kroz programe edukacije i šire podrške.
Prisutni će imati mogućnost da panelistima postave pitanja i učestvuju u otvorenoj diskusiji, a događaj će biti prenošen uživo i putem YouTube kanala Novak Đoković Fondacije. Zvanični partneri programa su Lacoste Fondacija i UEFA Foundation for Children.
„Ponosni smo na činjenicu da posle dva izuzetno praktična i korisna panela za naše polaznike i zainteresovanu publiku nastavljamo da se ambiciozno i na najvišem stručnom nivou bavimo novim temama od izuzetne važnosti za stasavanje i razvoj mladih sportista u buduće sportske asove, ali još važnije – zdrave, stabilne, voljene i osvešćene članove našeg društva, bez obzira da li se njime dalje bavili ili ne. Verovanje da dete poseduje talenat koji bi njegov uspeh u sportu činio bržim ili izvesnijim jedna je od najvećih „sivih zona“ u naukama koje se bave sportom, u čemu je često pravo stanje podjednako daleko – i od istine, i od mita.
Pravilno, stručno izučavanje i procena tog aspekta je tek sam početak priče jer su fizičke predispozicije i sticanje i sprovođenje radnih navika faktori koji zaokružuju prikaz potencijala jednog deteta kao budućeg uspešnog sportiste. Nažalost, u želji da se projektuje uspeh i sve što on deklarativno podrazumeva – često se prioritizuje nešto što pruža tek privid takozvanog „talenta“ nad stručnim pristupom, što stvara nerealna očekivanja i značajno remeti odnose među decom, roditeljima, trenerima i stručnjacima – neretko rezultirajući u raznim lošim ishodima.
U želji da argumentovano demistifikujemo takve pojave i pogrešna shvatanja i pomognemo svima da prepoznaju prave vrednosti i vodilje po kojima bi trebalo da oblikuju svoju ulogu u tom delikatnom procesu, sa velikim zadovoljstvom pozdravljamo doprinos naših izuzetnih panelista jer svako od njih predstavlja pravi primer sadejstva naučnog, analitičkog, empirijskog i praktičnog u konačnom uspehu deteta kao sportiste i mladog, srećnog i samouverenog čoveka“, ističe Ana Jovanović, autorka i direktorka programa„Putem šampiona“.