Prva pilula za mušku kontracepciju pokazala je efikasnost od 99% na studiji sa miševima. Do kraja ove godine, očekuje se razvijanje ovog oblika kontracepcije i za muškarce — bez neželjenih efekata.
Kada je 2016. godine, Svetska zdravstvena organizacija došla na korak do obećavajuće, 96 odsto efektivne muške kontracepcije, njeno kliničko ispitivanje je naglo prekinuto. Glavni razlozi za obustavljanje bili su prijavljeni neželjeni efekti kod muškaraca: bubuljice i promene raspoloženja.
Tako, nakon višestrukih pokušaja razvijanja efikasnog načina za sprečavanje neželjenih trudnoća — od krema, gelova, injekcija i magneta — muškom delu populacije ostali su „samo“ prezervativi i vazektomija kao jedine, njima dostupne, metode kontracepcije.
Dosadašnja istraživanja na ovu temu pokazuju, pak, da bi 83 odsto muškaraca zaista koristilo pilule za kontracepciju — uz određene uslove. Ukoliko je pilula jeftina i lako dostupna, jednostavna za upotrebu, ne uzrokuje ozbiljne nuspojave, a „sterilnost“ je reverzibilan — muškarci su spremni za prvu mušku „anti-bebi“ pilulu.
I čini se, nauka je poslušala „željе” muškaraca.
Prve, nehormonske „muške kontraceptivne pilule“ bez neželjenih efekata se mogu očekivati do kraja 2022. godine.
Govoreći o razvijanju visokoefikasnog oblika muške kontracepcije, istraživači sa Univerziteta u Minesoti (UMN), ističu da je njihova pilula održala laboratorijske miševe „sterilnim“ četiri do šest nedelja — bez nuspojava. Očekuje se da će prva ispitivanja pilule za kontracepciju na ljudima početi kroz nekoliko meseci.
Ukoliko ste nekada koristili neke od kozmetičkih preparata sa retinolom, moguće je da ste čuli za retinoinsku kiselinu, oksidativnu formu vitamina A. Kuriozitet u vezi sa ovim vitaminom je i njegov značaj u očuvanju plodnosti kod svih sisara — samim tim, i za normalan razvoj i sazrevanje spermatozoida kod muškaraca.
Upravo je ovaj mehanizam retinoične kiseline podstakao naučnike na razvijanje novog metoda muške kontracepcije.
Nakon dugotrajnih ispitivanja, istraživački tim iz Minesote je razvio eksperimentalno jedinjenje koje blokira protein odgovoran za vezivanje retinoične kiseline u našim ćelijama — receptor alfa retinoične kiseline (RAR-α). U pitanju je jedan od tri proteina sa sličnom funkcijom, a pretpostavlja se da će njegovo selektivno blokiranje izazvati efikasno, ali reverzibilno smanjenje koncentracije i pokretljivosti spermatozoida kod muškaraca — bez neželjenih efekata.
Većina prethodno predloženih opcija za mušku kontracepciju usmeravana je na testosteron. Nevolja sa hormonskom metodom u dosadašnjim ispitivanjima bila je uvek ista — nuspojave poput visokog holesterola, promene raspoloženja ili smanjenog libida.
Istraživački tim sa UMN-a smatra da novi tretman ima potencijal da prevaziđe sve dosadašnje pokušaje razvijanja muškog oblika kontracepcije.
„Upoznati smo sa niskim pragom tolerancije na neželjene efekte hormonskog oblika kontracepcije. Iz tog razloga, namera nam je bila da razvijemo nehormonske pilule kako bismo izbegli nuspojave koje se tradicionalno vezuju za hormonske oblike kontracepcije“, rekao je Abdulah al Noman.
Sudeći po rezultatima, novo jedinjenje, nazvano GPHR-529, funkcioniše kako je planirano.
Tim je otkrio da su, tokom četvoronedeljnog tretmana, mužjaci miševa beležili kontinuiran pad broja spermatozoida. Ubrzo nakon prestanka terapije, miševi su povratili prvobitnu plodnost.
Procenjuje se da je GPHR-529 jedinjenje 99 odsto efikasano u sprečavanju neželjene trudnoće, bez primetnih neželjenih efekata.
„Za sada, rezultati obećavaju. Kinička ispitivanja će, međutim, biti konačan test za bezbednost bilo kog kandidata za pilulu“, ističe Noman.
Međutim, pojedini stručnjaci su još uvek skeptični u vezi sa novom nehormonskom metodom.
Profesor Ričard Anderson sa Univerziteta u Edinburgu kaže da odsustvo neželjenih efekata kod miševa ne garantuje da će lek biti bezbedan i kod ljudi.
„Ukoliko se sredstvo razvija potpuno drugačijim mehanizmom od uobičajenog, u početku bi morao postojati oprez u pogledu bezbednosti“, kaže Anderson.
Signalni sistem vitamina A igra brojne važne uloge u našim telesnim sistemima. „Čini mi se malo verovatnim da bi jedinjenje sa takvom aktivnošću bilo bez nuspojava“, kaže Ričard Šarp, takođe sa Univerziteta u Edinburgu.
Pročitaj i: Šta zapravo predstavljaju nevidljive linije po telu koje ima svaki čovek na planeti
Autorka: Nataša Kilibarda
Foto: Toa Heftiba on Unsplash