Vaš život zavisi od vaše fizičke aktivnosti. Ok, ne isključivo od toga, ali da biste bili zdravi prosto morate da se krećete. Ako vam to nije dovoljno, da se podsetimo i naučnih činjenica: uspostavljanje redovnog režima vežbanja smanjuje rizik od srčanih oboljenja i moždanog udara, dijabetesa tipa 2 i određenih oblika raka (dojke, debelo crevo i pluća). Vežbanje takođe jača vaše kosti i mišiće, poboljšava san i smanjuje bol od artritisa i drugih oboljenja zglobova. I još mnogo toga.

Redovna fizička aktivnost je odlična u borbi protiv anksioznosti i depresije, te ključna za razvoj novih moždanih ćelija. Kretanje takođe pomaže u balansiranju jedinjenja u mozgu poput endorfina i dopamina, koji, osim što se bore protiv stresa, odgovorni su za motivaciju i energiju. Vežbanje čak poboljšava i vaš seksualni život, tvrde stručnjaci sa klinike Mayo, prenosi CNN.
Pročitaj i: Sa kraćim danima stiže i sezonska depresija: Kako pomoći sebi i drugima
Nasuprot tome, ako nemate dovoljno fizičke aktivnosti rizik od smrti raste za 20 do 30 odsto – u poređenju sa onima koji su aktivni, podaci su Svetske zdravstvene organizacije. Na svu sreću ne treba vam mnogo. Dovoljno je oko 20 minuta fizičke aktivnosti umerenog intenziteta dnevno.
Ukoliko spadate u “lenčuge” po pitanju odlaska na treninge, a želite da kreirate neku rutinu fizičke aktivnosti koje ćete moći da se pridržavate, možda vam ova četiri saveta budu od koristi.
- Neka vežbanje postane sastavni deo dana
Svakog dana. Ne jednom nedeljno, ili svaki drugi/treći dan. Neka vam treninzi budu jednako važni kao jelo ili spavanje. Kada promenite svoj pristup i način razmišljanja – nestaće i svi oni izgovori zbog kojih odustajete od vežbanja.
- Ne žurite nigde, naviknite se na novu rutinu
Jedna od najvećih grešaka koju prave početnici je što prerano počnu previše da vežbaju. Ako želite da trčite, ne treba odmah da istrčite 5 km najbrže što možete. Naizmenično trčite i hodajte. Počnite sa kraćom maršrutom, pa postepeno pojačavajte. Isto važi za svaku novu aktivnost koju izaberete. Neophodno je neko vreme da novo ponašanje postane navika.
- Pronađite nešto što volite da radite
Neće se svi upustiti u trčanje. Nekome je to dosadno. Isprobajte razne aktivnosti i vidite šta vam odgovara. To može biti plivanje, vožnja bicikla, rad na spravama u teretani ili pohađanje časa kik boksa, možda i nekog plesa. Sve je to kretanje, i sve se to računa jer bilo kakvo kretanje je uvek bolje neko nikakvo.
I zaista, što više uživate u vežbanju, to ćete imati više samopouzdanja da prevaziđete sve prepreke na koje nailazite, što znači da je verovatnije da ćete se držati svog režima.
- Dodajte svemu malu dozu zabave
Čak i ako pronađete vežbu u kojoj uživate, neće svaki trening biti zabavan. Ponekad ćete biti umorni, ponekad nervozni ili jednostavno nedovoljno raspoloženi za trening. Takođe možete da uđete u kolotečinu, gde ne morate nužno da ne volite svoj trening, ali vas ni to neće uzbuđivati. Ovo je znak da je vreme da postanete kreativni.
Umesto da vežbate u teretani, odvezite se do svog omiljenog parka i vežbajte na otvorenom. Pridružite Vežbajte u paru, bilo sa partnerom ili prijateljem. Prijavite se za čas joge ili pilatesa koji vas je zainteresovao. Počastite se novom odećom za trening. Uradite sve što je potrebno da ostanete aktivni.
Foto: Derick McKinney on Unsplash