Pritisnite enter da počnete pretragu.

Psi spasli 45 nosoroga od lovokradica

Psi obučeni da štite divlje životinje spasli su 45 nosoroga od lovokradica u Južnoj Africi.

Psi različitih rasa, od bigla do blodhunda (pas Svetog Huberta), dresirani su od samog rođenja. Oni su kroz obuku učili kako da se nose sa svim pritiscima koji ih mogu zadesiti u stvarnim situacijama.

Obuka je trajala 18 meseci, kada se psi puštaju kako bi zaštitili životinje iz divljine.

Dreser Johan van Štraten sa južnoafričkog fakulteta koji se bavi zaštitom divljih životinja, kaže da su od februara 2018. godine ovi psi uspeli da spasu 45 nosoroga.

U oblastima u kojima fakultet patrolira stopa uspeha pasa je oko 68 odsto. Psi mogu mnogo brže od ljudi da identifikuju lovokradicu“, napominje on.

Projekat južnoafričkog fakulteta pomaže u osiguravanju opstanka biodiverziteta Južne Afrike i njenih divljih životinja, uključujući i nosoroge koji su ugroženi.

U Južnoj Africi živi gotovo 80 odsto nosoroga iz celog sveta.

Tokom protekle decenije više od 8.000 nosoroga je stradalo zbog krivolova“, dodaje Van Štraten.

Psi, među kojima su crni kunhaundi, belgijske malinoe, lisičari i plavi kunhaundi obučavaju se da “preuzmu inicijativu”, što podrazumeva praćenje, otkrivanje i hapšenje.

Van Štraten objašnjava da psi od rođenja počinju da treniraju i uče da se socijalizuju.

Uče kako da prate, pronađu lovokradice na drveću i slušaju osnovna naređenja. Kada psi napune šest meseci oni imaju potrebne veštine za obavljanje posla, ali nisu dovoljno zreli da podnesu pritisak. U zavisnosti od niza faktora psi postaju operativni kada napune 18 meseci“, rekao je dreser za Mirror.

Pročitajte i: Zašto nam je važna Netflix-ova serija “Naša planeta”

Foto: Profimedia

Budi deo Viber Original zajednice

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *