Proveravanje pametnog telefona može se opisati kao automatska radnja jer je najčešće obavljamo bez ikakvog razmišljanja.
Notifikacije koje nam stižu na mobilni telefon nemaju veze sa zavisnošću od pametnih telefona, utvrdilo je istraživanje koje je sprovela Londonska škola za ekonomske i političke nauke.
Naime, njihovo istraživanje pokazalo je da ljudi posežu za pametnim telefonima nakon notifikacije u samo 11 odsto slučajeva. U ostalih 89 odsto slučajeva to rade – sami od sebe.
Kad jednom uzmu pametni telefon u ruke, korisnici najviše vremena provedu gledajući objave na Instagramu i Fejsbuku, a ne u grupnim četovima, kako se prethodno verovalo.
Pogledaj i: Nomofobija – poremećaj današnjice – koliko je opasna?
Ispitanici koji su učestvovali u istraživanju najčešće su koristili WhatsApp, uključivali ekran telefona kako bi proverili jesu li propustili nešto, Instagram, Fejsbuk, kao i mejl. Upravo su mejl istakli kao najvažniju notifikaciju.
Zanimljivo, ispitanici su najčešće i najduže pametni telefon koristili u javnom prevozu ili kod kuće, prenosi Zimo.
Za brojne korisnike je proveravanje pametnog telefona postala potreba, upozorava prof. Sadi Lahlou sa LSE. To je veoma važan podatak jer zapravo ne znamo kako ti uređaji menjaju naš način života.
“Moramo da naučimo kako da izbegnemo potrebu da proverimo pametni telefon u trenucima kad moramo da se koncentrišemo ili kad smo u društvu. Većina stvari može da sačeka nekoliko sati i nećete ništa važno propustiti“, ističe Lahlou.
Foto: Jonas Leupe / Unsplash